Російські паспорти для "Л-ДНР": Який торг Путін готує під Зеленського

Підготовка до масової роздачі російського громадянства мешканцям сепаратистських анклавів може бути як нехитрим політичним трюком, так і підготовкою до "заморозки" війни на Донбасі 

Сьогодні одразу декілька російських ЗМІ повідомили про те, що президент Росії Володимир Путін збирається після другого туру президентських виборів в Україні підписати указ, яким надасть мешканцям "ДНР" і "ЛНР" право на отримання російського громадянства в спрощеному порядку. При тому сам указ, за даними джерел Комерсанта та РБК, вже готовий і тільки очікує на підпис.

Інформацію про існування проекту такого указу підтвердив керівник комітету Держдуми у справах СНД Леонід Калашников, заявивши, що "такий указ може бути підписаний відразу після виборів (в Україні - ред.)". Передбачається, що відповідно до цього указу мешканці сепаратистських анклавів зможуть отримати російські паспорти без обов'язкових у інших випадках іспитів і дотримання вимоги про проживання на Росії більше п'яти років. А за даними джерел, близьких до керівництва "ДНР", основними умовами зміни громадянства будуть наявність паспорта однієї з "республік" і здача українського паспорта.

Перш за все, підготовка подібного кроку напередодні виборів в Україні - і наступний явно запланований "злив" інформації про цей указ - виглядають як свідома провокація. Хто б не здобув посаду президента 21 квітня - Порошенко чи Зеленський, новому українському очільнику доведеться максимально жорстко реагувати на подібний крок Росії.

Для чого потрібне таке рішення Путіну? Адже воно не тільки налаштовує проти нього нового українського президента, але й заставляє союзників України говорити про беззаперечну спробу поглибити анексію та контроль над ситуацією в "республіках". Що може призвести до нових санкцій, реальних -  з боку США, і декларативних - з усіх решту боків. Це рішення стимулюватиме незадоволення росіян - оскільки сотні тисяч, якщо не мільйони нових "громадян" отримають право вимагати від держави якісь соціальні гарантії та послуги.

Окрім того, отримання російських паспортів головорізами із числа "ополченців" дасть їм змогу вільно пересуватися по всій Росії. І якщо зважити на той факт, що вони й без паспортів встигли відзначитись у багатьох мутних та кривавих історіях, в разі отримання російських паспортів їхні можливості для ведення єдиного зрозумілого для них бізнесу - розбою та бандитизму - сильно зростуть.

Відповідей на те, для чого ця історія потрібна Путіну, насправді, може бути декілька. Перша - і доволі тривіальна - полягає в тому, що в разі обрання Зеленського цей указ так і не буде підписаним. Що дасть змогу новому президентові записати собі всю історію в актив, констатувавши, що із ним Росія "зайняла конструктивнішу позицію". Після чого між сторонами піде довгий і непростий політичний торг, в ході якого Кремль спробує "продавити" більш чи менш завуальований свій варіант мирної угоди.

А інша можливість полягає в тому, що Донбас готують до радикальної зміни реальності. В якій передбачається поступове закінчення бойових дій і реалізація придністровського сценарію. За якого частина російської армії буде виведена з регіону, а частина - оголошена "миротворчими силами". Введеними, звичайно, "на прохання керівництва самопроголошених республік". При тому населення, отримавши російське громадянство, банально боятиметься повернення українського суверенітету над регіоном, і на будь-якому референдумі чи виборах голосуватиме так, як потрібно Кремлю не тільки під дулами автоматів ополченців, але й під фото та відеокамерами спостерігачів ОБСЄ. По мірі того, як стихатимуть гармати, готовність Європи тримати єдиний зі США санкційний фронт проти Росії може повільно, але неухильно випаруватися. Росія зможе замінити в "Л-ДНР" велику кількість найманців, офіцерів та військових спеціалістів різних профілів на підрозділи регулярної армії, укомплектовані ким завгодно - хоч солдатами строкової служби. Що помітно здешевить продовження контролю над Донбасом.

І в такий спосіб на зміну гібридній війні повільно прийде ще більш гібридний мир.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна