Різні погляди: Про що Зеленський домовився з Меркель

Зустріч Володимира Зеленського із канцлером Німеччини Ангелою Меркель в Берліні дала зрозуміти занадто велику різницю в інтересах наших країн щодо "Північного потоку-2"

Різні погляди: Про що Зеленський домовив…

Автор: Андрій Коваленко

Після візиту в Париж до Еммануеля Макрона Володимир Зеленський прибув у Берлін, де поговорив з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Перша зустріч вийшла доволі напруженою - Меркель через спеку ледь не втратила свідомість. Та візит подарував низку доволі паркетних, але й гострих заяв. 

Головною метою візиту, окрім економічної співпраці та питань підтримки Німеччиною наших реформ і боротьби з корупцією, був газ та війна на Донбасі. 

Меркель як і Макрон підтримала ідею якомога швидше відновити "нормандськи формат". Зеленський навіть анонсував за результатами розмови, що перша зустріч на рівні зовнішньополітичних радників запланована вже в липні. Меркель заявила, що шукає змогу якомога швидше зустрітися. І 12-го липня відбудеться зустріч радників у Мінському форматі. Також Зеленський підкреслив, що у випадку безрезультатності "Мінська, він готовий до діалогу в інших форматах. Така теза може сподобатися Юлії Тимошенко, яка є прихильницею так званого "Будапешт+". От тільки що за новий формат мав на увазі Зеленський- незрозуміло поки. Про залучення США і Великої Британії до "нормандського формату", про що він говорив у передвиборчій агітації, вже давно всі забули. 

Зрозуміло, що Зеленський і Меркель зійшлися у питанні збереження антиросійських санкцій. Український президент навіть "наїхав" судячи за все на екс-канцлера Шредера, котрий закликає зняти з Росії санкції і говорить про справедливу анексію Криму. 

"Тих, хто агітує за зняття санкцій, закликаю побувати на Донбасі і переконатися, скільки горя принесла українським людям ця війна. Подивіться на Крим, який з туристичного краю і природної перлини перетворився на реальний військовий табір. Ми не починали цю війну, але ми мріємо і боремося за її завершення щодня", - сказав Зеленський. 

Меркель відповіла, що санкції будуть збережені, поки Крим не повернеться в Україну. І позиція Німеччини буде стабільною як щодо Криму, так і Донбасу. 

Окрім війни та санкцій український лідер обговорив з канцлеркою питання енергетичної безпеки і транзиту російського газу через нашу ГТС, а також "Північного потоку-2". Ще до зустрічі з Меркель Зеленський в інтерв'ю Bild сказав, що він вбачає у "Північному потоці-2" загрозу енергетичній безпеці України та Європи. 

Після розмови з Меркель український президент чітко підкреслив, що погляди на "Північний потік-2" в України та Німеччини різняться. 

"Не секрет, що наші позиції щодо проекту "Північний потік-2" є діаметрально протилежними. У той же час ми вдячні за готовність до предметного діалогу з боку Німеччини з цього непростого питання", - сказав Зеленський.

Від канцлерки вкотре були отримані словесні гарантії, що українська ГТС буде заповнена газом. І тут німецька підтримка буде на нашому боці, мовляв, Путін навіть обіцяв Меркель, що транзит газу через Україну збережеться. Хоча ми всі чітко пам'ятаємо слова російського лідера, що транзит буде, якщо в цьому вбачатимуть економічну вигоду. 

"Я постійно говорила російському президенту, що для мене питання транзиту газу через Україну має дуже важливе значення. Президент Путін мене завждизапевняв, що він знає про це", - казала Меркель. 

Контракт на транзит російського газу через територію України добігає кінця наприкінці 2019 року. І зараз "Нафтогаз" та "Газпром" вестимуть складні переговори. В цей же час Росія планує запустити відразу два газопроводи в обхід української території - "Північний потік - 2" і "Турецький потік". Існують загрози, що в українській ГТС для росіян не буде необхідності, або ж об'єми транзиту впадуть, а це втрата кількох мільярдів доларів для нашого бюджету. 

США вже пообіцяли накласти санкції на "Північний потік-2" (компанії, які залучені в проект) і в цьому плані їхні інтереси суперечать німецьким. А наші, звісно ж, збігаються з американськими. Тому домовитися з Німеччиною сьогодні можна хіба про підтримку у переговорах із "Газпромом" щодо транзиту газу. Як сказав Зеленський, що "Україні ніхто не буде викручувати руки". Без західної підтримки викручувати будуть - це точно. Бо головна мета Росії - це ліквідація української держави. В той же час, якщо санкції США такі будуть введені і завадять запуску "Північного потоку-2" - це нам допоможе. От тільки існує великий ризик, що Україна для Німеччини і Франції сьогодні розглядається сферою американського впливу. І їхня сварка з Вашингтоном може позбавити нас стабільної підтримки головних європейських гравців. Які, безумовно, думають виключно про власні інтереси. 

Вже приємно, що риторика президента України не є надто м'якою і він публічно говорить про різні погляди на "Північний потік-2" та намагається протиснути українські інтереси в газових переговорах. Зі свого боку гарантуючи антикорупційні реформи. Немає панібратства, яке було в часи Порошенка і котре виглядало як мінімум дивно після 2008-го року, коли Німеччина була однією з тих, хто "зарубив" наше ПДЧ в НАТО. І 2014-го, коли німці так само виступали проти передачі зброї Україні. Та наразі головна сила України - це підтримка США і тому логічно буде розумно маневрувати між інтересами головних китів нашої стабільності. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme