Реванш сепаратистів: Що означає перемога "незалежників" в Каталонії

На виборах, які пройшли в Каталонії, більшість місць у парламенті отримають сепаратисти

Реванш сепаратистів: Що означає перемога…

У Каталонії, після затяжної осінньої політичної кризи щодо питання незалежності, відбулися вибори в парламент, які вже порівняли з Brexit. Попри те, що іспанській владі нібито вдалося заспокоїти ситуацію в автономії, відправивши у відставку голову женералітету Пучдемона, який навіть втік до Бельгії, результати виборів продемонстрували поразку влади.

У виборах брали участь партії, що виступали за незалежність Каталонії від Іспанії та прихильники збереження автономії у складі держави.

Попередній підрахунок бюлетенів продемонстрував, що партії, які виступають за незалежність - це "Разом за Каталонію" (JxCat), "Республіканські ліві за Каталонію" (ERC) та "Народний союз" (CUP) - отримають 70 місць зі 135 в місцевому парламенті. І це попри те, що перемогу здобула партія "Громадяни" (Сьюдаданос), яка виступає за автономію в складі Іспанії, отримавши 25% голосів і, відповідно, 36 мандатів в парламенті.

Втім, більшість таки буде у "незалежників". Пучдемон вже назвав результати виборів поразкою Іспанії. Явка на виборах сягнула 82%.

Які результати по партіях

Прихильники незалежності: правоцентристи "Разом за Каталонію" (JxCat) – 21,6% голосів і 34 місця в парламенті; "Республіканські ліві за Каталонію" (ERC) - 21,3% і 32 місця; ліворадикали "Народний союз" (CUP) - 4,4% і 4 місця.

За автономію: правоцентристи "Громадяни" (Ciudadanos) - 25,3% і 37 місць; соціалісти - 13,9% і 16 місць, а також консерватори Народна партія Каталонії (PPC) - 4,2% і 3 місця.

Також "Каталонія спільно" (Catalunya en Comú–Podem) намагалася об'єднати обидва табори навколо лівих ідей - 7,4% і 8 місць.

Чому проводилися вибори

Сепаратисти мали більшість у попередньому парламенті і 27-го жовтня після референдуму проголосили незалежність Каталонії. Після цього відбувалися мітинги як на підтримку незалежності, так і за автономію у складі країни. В жовтні Мадрид відправив каталонський уряд у відставку, відбулося введення прямого правління зі столиці. Карлес Пучдемон і четверо каталонських політиків втекли до Бельгії, бо їх та інших членів уряду звинуватили в організації заколоту.

Були призначені вибори.

Що означає результат

Наразі перемога сепаратистів не означає того, що рух до незалежності продовжиться. Але вона вкотре демонструє поразку іспанського прем'єра Маріано Рахоя, який не зміг навіть через нові вибори позбавити сепаратистів більшості в парламенті.

Наразі велика надія влади на силу "Громадяни", бо саме партія, що отримала найбільшу кількість голосів, отримує право на формування уряду. Втім, сепаратистські партії, які отримають більшість, можуть вимагати такого права теж. І вже зараз зрозуміло, що попереду важкі переговори. Також Пучдемон, можливо, має право розраховувати на повернення в Каталонію, оскільки його колишня партія "Разом за Каталонію" серед переможців.

Важливо, що паралельно з передвиборчою кампанією тривало і досі триває слідство, яке загрожує ключовим політикам роками ув'язнення. Додатковий тиск, який може охолодити запал сепаратистів. Перед самісіньким голосуванням був опублікований звіт Національної гвардії Іспанії, який охарактеризував традиційні щорічні масові мітинги 11 вересня як підготовку до повстання. У ньому були згадані відомі діячі - навіть Хосеп Гвардіола, каталонець, колишній гравець і тренер "Барселони", що підтримував незалежність.

Окрім цього, навіть самим сепаратистам доведеться домовитися між собою. Так ліворадикали з "Народного союзу" вимагають відокремлення через проведення легального референдуму і впровадження змін до конституції Іспанії. Їхні голоси для коаліції дуже потрібні. Та чи готові до продовження такого радикалізму "Республіканські ліві" та "Разом за Каталонію" Пучдемона - питання відкрите. Пошук союзників поза радикалами може призвести до втрати прибічників, бо там лише ті, хто виступає за автономію. А в нинішніх умовах сепаратистам, цілком можливо, трошки вгамувати пристрасті на певний час.

Варто зазначити, що в підсумку саме абсолютної більшості немає в жодної зі сторін. І затяжна політична криза продовжиться. Іспанія просто виграла ще трошки часу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme