Плювок отрутою: Як Мей розпочала повільну війну з Путіним

Заходи британського уряду у відповідь на застосування хімічної зброї на території королівства та невиконання Кремлем поставленого ультиматуму, нагадують спробу вилікувати ракову пухлину засобами від кашлю

Журналіст відділу «Світ»
Плювок отрутою: Як Мей розпочала повільн…

Якщо підсумувати все, що сказала та зробила прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей сьогодні, то список заходів у відповідь на отруєння Скрипаля та його доньки виглядає наступним чином.

Британія висилає 23 російських дипломатів. Їм дадуть тиждень, щоб покинути Сполучене Королівство.

Британський уряд запровадить нову цільову владу для затримання на кордонах осіб, підозрюваних у ворожій діяльності. Ця програма раніше обмежувалася "класичними" терористами, а зараз, вочевидь, буде спрямована і проти потенційних агентів російських спецслужб.

Лондон істотно посилить перевірки приватних рейсів, а також вантажних перевезень з Росії.

Велика Британія заморозить російські активи, стосовно яких будуть дані про те, що вони використовуються на шкоду британській безпеці.

Будуть прийняті законодавчі акти, які матимуть на меті захистити Велику Британію від ворожої діяльності інших держав. Це передбачає збільшення повноважень щодо прийняття нових санкцій. Але не зобов'язання їх приймати.

Ситуація буде обговорена сьогодні увечері на Радбезі ООН. Із, загалом, доволі прогнозованим результатом.

Велика Британія зупинить всі дипломатичні контакти на високому рівні з Росією. Це включає відкликання запрошення російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова, і міністрів уряду або членів королівської сім'ї, які не будуть присутні на чемпіонаті світу з футболу цього літа в Росії.

З одного боку, список вийшов довгим та комплексним. З іншого - жодних справді радикальних заходів у ньому ніби й немає. Російських дипломатів висилали зі Сполученого Королівства і після вбивства Лугового. Як бачимо, не сильно допомогло. Відловити в потоці російських туристів агентів спецслужб британські прикордонники, скоріше за все, не зможуть. Рівно як і відсутність британської королеви на чемпіонаті світу з футболу Володимир Путін навряд чи помітить. Вона туди й без того начебто не збиралась. Як ніхто не помітить там і відсутності британських міністрів.

Список заходів британського уряду не те щоб є спробою зам'яти скандал довкола отруєння Скрипаля "в нуль" - цього британське суспільство і опозиція консерваторам би не пробачили. Але на спробу обійтися мінімальними можливими засобами для виходу зі слизької ситуації сьогоднішня промова Терези Мей, як не крути, схожа. Після позавчорашнього ультиматуму Росії, який скидався на оголошення війни, сьогоднішні "санкції" виглядають достатньо відвертою спробою знизити градус конфлікту. На тлі звинувачень з боку лейбористів у надмірних зв'язках виборчих фондів з російськими грішми такий хід може дорого коштувати консерваторам.

Втім, це вже подробиці питомо британської політики. А якщо повернутись на міжнародну арену, то навіть такі слабкі та половинчасті заходи є цілком достатніми для того, щоб привести до повноцінної ескалації російсько-британського конфлікту. Бо навіть на висилку двох дюжин дипломатів та відміну зустрічі з Лавровим Путін буде змушений відповісти антибританськими санкціями — як дипломатичними, так і, швидше за все, економічними і політичними. Наприклад, про заборону британських ЗМІ на Росії говорили ще й до історії зі Скрипалем. І якщо більшість британських ІТ та енергетичних компаній і так поспішили попрощатись із Росією — то чимало, наприклад, фармацевтичних підприємств залишились в країні, і цілком можуть стати ціллю як для регуляторних, так і для законодавчих органів.

Натомість Лондон буде вимушений відповідати і на російські "контрсанкції" - що, загалом, призведе до ситуації, навдивовижу подібної до тієї, що склалась минулого року в стосунках США та Росії.

І не важливо, чи допомагали росіяни Трампу стати президентом США, і скільки грошей вони витратили на підтримку британських консерваторів. Всі ці іміджеві витрати будуть помножені на нуль бажанням продемонструвати уявну здатність Володимира Путіна на рівних протистояти Заходу. Навіть якщо Захід і робитиме все можливе, щоб уникати ескалації конфлікту.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme