Путін запізнився: Як Росія розпалювала протести у Франції

Попри зусилля російських тролів та ботів, протестний рух у Франції явно пішов на спад. Адекватні громадяни не хочуть виступати прикриттям для проросійських радикалів, які дискредитують будь-який протест, до якого приєднуються

Остання хвиля традиційних суботніх протестів у Франції, як і передбачало Depo.ua, радикально відрізнялась від перших заходів "жовтих жилетів". Замість вже звичних багатолюдних зібрань на вулиці Парижу вийшли, за різними даними, від 5 до 9 тисяч учасників протестів - яких зустріла армія з 8 тисяч поліцейських.

Котрі, до слова, активно демонстрували обіцяну їхнім керівництвом "нульову терпимість" до порушень правопорядку.

Проти учасників протестів - серед яких, за даними французьких журналістів, цього разу переважали молодики спортивної статури віком у 20-40 років, застосовували сльозогінний газ "посиленої формули". Їхні рюкзаки й сумки обшукували "на дальніх підступах", конфісковуючи протигази та шоломи. А близько 500 осіб з числа організаторів та підбурювачів затримали ще на підходах до Єлисейських полів, де збирались учасники протесту.

Тому "маршу", як такого, в суботу не вийшло. Учасників заходу фактично заблокували у місці збору. А всі незацікавлені спостерігачі сходяться на тому, що масштаб протестів безнадійно здрібнів.

На цьому тлі особливо цікавою виглядає інформація Альянсу забезпечення демократії (німецької НДО, яка є структурним підрозділом Фонду Маршалла США) про те, що в останні дні до загострення протестних настроїв у Франції взялися 600 прокремлівських Twitter-акаунтів. Рівно як і заяви СБУ про причетність французьких прихильників Л-ДНР до вуличних погромів.

Французькі спеціальні служби тепер будуть розслідувати стосунки Кремля з учасниками протестів, а чинний французький уряд матиме зайвий привід для особливо приязних стосунків з московськими колегами.

Втім, нічого особливо дивного у всій цій ситуації немає - стратегія "ольгінських тролів", спрямована на радикалізацію будь-яких суперечностей та гострих суспільних питань, була відтестована ними іще перед президентськими виборами у США - і з того часу, здається, мало змінилась. Як не змінилась і оперативність їхнього керівництва - в результаті чого підтримка і розпалювання протестних настроїв з їхнього боку почалось тоді, коли французи до протестів явно охололи.

Але вся історія з французькими "жовтими жилетами", насправді, показує одну достатньо тривожну і прикру тенденцію. Суть якої полягає в наступному - як тільки десь розгорається суспільний протест проти дій влади - протест абсолютно раціональний і обґрунтований, як то було у Франції - до нього негайно починають приєднуватись абсолютно сумнівні "однодумці", які хочуть використати обурення людей задля досягнення власних політичних цілей. І при тому, звичайно, дискредитують цей протест до такого ступеня, що ніхто з початкових його учасників не хоче мати з ним вже нічого спільного.

Саме так трапилось у Франції, де середній клас почав раціональні і обмежені протести проти нового податку - а за два тижні керувати цими заходами намагались вже і нацисти з "Національного об'єднання" Марін Ле Пен, і ультраліві анархісти з "Нескореної Франції" Меланшона, і, як бачимо, навіть російські куратори.

Така ситуація, насправді, є досить небезпечною, бо протести - це традиційна частина західної політичної культури, в тому числі - й французької. Для громадян - це спосіб дуже наочно продемонструвати владі своє ставлення до будь-яких болючих питань. І дискредитація цього способу радикальними і прокремлівськими упирями, які намагаються на ньому паразитувати - це атака на демократію. Така сама небезпечна, як і маніпуляції громадською думкою напередодні виборів. Будемо надіятись, що французькі правоохоронці врахують цей момент при розслідуванні ролі Росії у останніх протестах "жовтих жилетів".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Франція