Як лідери G7 здійснили дитячу мрію Путіна

У всіх, хто спостерігав за промовами керівників країн G7 на останньому саміті, залишилося враження, що всі учасники просто "відпрацьовували задану програму" - якісно і діловито, без будь-яких зайвих емоцій

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Як лідери G7 здійснили дитячу мрію Путін…

Хіба в декого часом проскакувало легке нетерпіння і бажання пошвидше завершити "офіціоз", щоб повернутись до пива з ковбасками на тлі чудових альпійських пейзажів.

Вони не сказали нічого нового й несподіваного, ці немолоді і втомлені люди. Проте сам їх спокійний і відсторонений вигляд висловив замість них дві речі.

Перша з яких полягає в тому, що політична єдність в "єдиному антипутінському фронті" є достатньо міцною. Ніхто нікого ні в чому не переконував. Всі повторювали схожі фрази з аналогічними інтонаціями, в яких тільки геній путінського прес-секретаря міг розрізнити "нюанси ставлення до Росії в різних учасників саміту".

Мінські домовленості, які фактично встигли поховати в громадській свідомості що України, що Росії, дотепер сприймаються в Європі як єдиний дієвий документ для закінчення війни і санкцій. Схоже, ні наступ в Мар'їнці, ні інші "нюанси перемир'я" не впливають на намір європейців дотримуватися прийнятих документів - і вимагати їх виконання від Путіна. Абсолютно прозоро натякаючи на можливість посилення санкцій в разі "наростання насильства на Донбасі".

Як саме має вирости насильство, і яким калібром повинні палити російські військові, щоб це було помічено й належно оцінено країнами G7, високі сторони, на жаль, не уточнили. Але на можливість переходу ситуації з паскудної у ще гіршу Путіну прозоро натякнули.

А друга річ, яка читається як в атмосфері G7, так і в останніх заявах високопоставлених європейських дипломатів - це готовність до підвищення ставок. При тому не тільки економічних. Найяскравішим свідченням цього є, вочевидь, сезонна міграція в бік Європи різних типів американських стратегічних бомбардувальників, здатних нести ядерну зброю. Рівно як і заяви Великої Британії про готовність гостинно прийняти американські ракети. Останній момент, завважимо, не викликає рівно ніяких емоцій в керівництва ЄС, яке, може, й не в захопленні від розвитку подій, але з ймовірною ескалацією зуміло змиритися.

При тому сам Путін робить все можливе, щоб не виглядати у дні саміту цілковитим політичним маргіналом. Він домовляється про зустріч з Папою Римським, царственно спілкується з італійськими журналістами (на зустріч з якими спізнюється на чотири з гаком години), розповідаючи про любов Росії до країн НАТО і щире нерозуміння природи західних санкцій.

Все це, щоправда, не заважає йому виглядати жалюгідно. Хоча б тому, що з суб'єкта міжнародної політики путінська Росія мало-помалу перетворюється на об'єкт. Об'єкт обговорення, об'єкт санкцій, об'єкт ядерного стримування. Такий собі універсальний "чужий". За подібних умов наступним керівником Російської Федерації можна було б сміливо ставити не те що Путіна - марсіанина. Цьому б ніхто особливо не здивувався. Все рівно на саміти з пивом його б не запрошували, а на ядерне стримування той так само мусив би зважати.

Володимир Путін зумів переконати світ в тому, що слід повертатись до Холодної війни. Він здійснив, схоже, свою дитячу мрію стати чимось на кшталт Андропова. Не врахувавши того факту, що навіть радянські геронтократи - з куди більшими ресурсами, можливостями та мотиваціями - Холодну війну програли.

Але особисті травми Путіна - то проблеми його і його співгромадян. Натомість для нас результати саміту означають одне. Те, що нам здається "тимчасовим" - щоб не сказати "фальшивим" перемир'ям, схоже, сприймається на Заході як довготермінова стратегія виснаження Росії. Здолати яку, однозначно, розраховують завдяки строго дозованому рівню політичного та економічного навантаження, а не кавалерійською атакою. І той факт, що нам доводиться платити кров'ю співгромадян за зручну позицію західних партнерів на глобальній шахівниці - то вже наші проблеми. Втекти від яких нам, скоріше за все, не вдасться ніяк.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme