Провалений саміт: Чому Трамп кинув Кім Чен Ина

Рішення президента США відмовитись від зустрічі з очільником Північної Кореї у Сингапурі стало для світу неприємною несподіванкою — попри чисельні погрози обидвох сторін вдатись до такого кроку. Причина ж полягає в тому, що обидві сторони зрозуміли: "чудесного прориву" на саміті не буде

Журналіст відділу «Світ»
Провалений саміт: Чому Трамп кинув Кім Ч…

"Кіна" - пардон, американо-корейського саміту — не буде. Вчорашній лист Дональда Трампа до свого колеги у Пхеньяні нарешті поставив жирну крапку в історії про зустріч, яка, попри неясні перспективи, була предметом взаємного шантажу між США і КНДР вже впродовж кількох тижнів.

Порівняно зі звичними записами у Твіттері, лист Трампа видається нудним і занадто дипломатичним. До Кім Чен Ина президент США звертається "Ваша ясновельможносте", і всього один раз нагадує про можливості ядерного арсеналу США, який, "я молю Бога, щоб ніколи не прийшлось використовувати".

Більше того, в листі присутня майже сентиментальна фраза Трампа про те, що "одного разу я дуже хочу зустрітися з вами". Що виглядає трохи дивно — якщо зважити на той факт, що зустріч скасовує власне автор листа.

Як не менш дивно виглядає і той факт, що менш ніж за добу до листа, в середу, держсекретар США Помпео заявляв, що проведення саміту в Сінгапурі буде залежати від Пхеньяну, але не від Вашингтона. Цей факт чимало каже про зваженість і послідовність зовнішньої політики США в період правління Дональда Трампа.

За чутками з Білого дому, оприлюдненими телеканалом NBC, однією з ключових причин відмови Трампа від зустрічі з Кім Чен Ином в Сінгапурі стало побоювання, що корейський лідер відмовиться від зустрічі першим. Як би божевільно не виглядало подібне припущення — у випадку з Дональдом Трампом воно має право на існування. Окрім того, рішуче проти проведення саміту виступав радник Трампа з питань нацбезпеки Джон Болтон, який, разом із держсекретарем Помпео і віце-президентом Пенсом, був присутнім на останній нараді у Трампа з приводу самміту.

Чому трапилось те, що трапилось? Чому подія, до якої так довго і старанно готувались, можливим наслідкам якої присвятили кілометри журналістських текстів та аналітичних записок, була відмінена одним розчерком пера?

Відповідь, здається, не має ніякого стосунку до конспірології. Тут не доклав рук ні Путін, ні "світова закуліса", яка не хоче деескалаіції на Корейському півострові. Причини провалу саміту іще до його фактичного початку — це надміру високі очікування обох сторін. І США, і КНДР хотіли чудесного і миттєвого примирення і вирішення всіх проблем. А коли стало зрозуміло, що без значних поступок з обох сторін, до яких у жодній з країн не були готові, "прориву" не вийде — саміт став предметом політичних торгів і заручником суперечок. Пхеньян не готовий відмовитись від ядерної зброї — не для того КНДР стільки років страждала, але від розробки ядерних бомб і засобів їх доставки не відмовлялась. Для США піти на поступки Пхеньяну без повної денуклеаризації — означає зазнати поразки у конфлікті й втратити обличчя. Обидві сторони до кінця надіялись, що їх опоненти, для "збереження хорошої картинки", погодяться на значні поступки — а вони самі виглядатимуть переможцями. Не склалося.

Такий результат було отримано внаслідок специфічних людських якостей обох учасників дискусії. Кожен із яких більше дбав про власний піар, аніж про кінцевий результат всієї історії.

Зараз північнокорейська сторона заявляє, що "готова до зустрічі з Трампом у будь-який момент". А Wall Street Journal з посиланням на джерела інформує, що на початку наступного тижня Вашингтон готовий ввести нові санкції проти КНДР. Мова йде про введення десятків обмежувальних заходів щодо північнокорейських компаній і фізичних осіб. Американський Радбез почав обговорення "можливих військових дій, нових санкцій та інших подальших кроків". Південнокорейські посадовці "щиро жалкують", що все так обернулося. А сиуація на багатостраждальному півострові явно рухається вбік нової ескалації конфлікту. Надії на чудо не справдилися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme