Отруєна вода і шалена корупція: Чому в Іраку застрелили 174 людей

В Іраку тривають масові протести. Під час акцій зануло вже 74 людини, а 3600 отримали поранення 

Отруєна вода і шалена корупція: Чому в І…

Трагічні цифри агенція Xinhua дізналася від члена Незалежної комісії з прав людини Іраку Алі аль-Баяті. Силовики використали проти протестувальників вогнепальну зброю та сльозогінний газ. Втім, останній рік криваві протистояння для країни – далеко не сенсація. 

Depo.ua зібрав інформацію про ситуацію в країні. 

Перша хвиля протестів здійнялася влітку 2018-го в центральних та південних регіонах країни. Протестувальники фактично заблокували кордон Іраку з Кювейтом і кілька нафтових родовищ. 

Епіцентром стала Басра – місто, яке вважають центром для мусульман-шиїтів.  Місто багате на нафту, але його мешканцям це не допомагає.  За високого рівня безробіття і корумпованості влади, містяни страждають ще й від браку звичайних вигод, перебоїв з постачанням води та електрики. На той момент у місті спалахнув скандал через потрапляння токсичної солі у питну воду, що призвело до отруєння сотень людей. 

Народний гнів спалахував ледь не кожен місяць – минулої осені, минулої зими, потім влітку… 

 

Жовтневі протести вибухнули на початку місяця у Багдаді та кількох провінціях країни. Влада ввела комендантську годину і відключила Інтернет. Для придушення протестів офіційний Багдад задіяв снайперів – в підсумку, всього за тиждень було вбито понад 100 людей (деякі ЗМІ говорять про 149 загиблих) – як учасників акцій, так і поліцейських. 

Військові визнали, що використали надмірну силу, а президент країни Бархам Салі засудив жорстокість проти громадян. 

Втім, спокій у країні ледь протримався три тижні. 

Лише в ніч на 27 жовтня силовики застрелили сімох протестувальників, а ще 42 іракці отримали поранення. у медіа повідомляють, що стріляли представники "Бадр-аль-Шаабі" – організації, що входить у правлячу партію "Хашда аль-Шаабі". 

Наразі прем'єр країни Адел Абдул-Махді вкотре обіцяє реформи та зміни у владі, хоча вірити йому люди не поспішають. 

Природньо, що ситуація отримала міжнародний резонанс. Зокрема, представниця держдепу США Морган Ортагус закликала державу "утриматися від насильства". 

Подолання корупції у країні експерти вважають надважким завданням. Адже наразі усі важливі системи – від силової до фінансової – контролює близько 10 політичних груп.  У кожної з них – свої озброєні підрозділи.  Принаймні, так стверджує радник прем'єр-міністра Лаїт Кубба, пише The Guardian

У рейтингу корумпованості від Transparency International Іраку відвели 12 позицію у світі, а рівень безробіття серед молоді становить 25%. 

Експерт Chatham House Тобі Додж  стверджує, що місцева корупція – "головна загроза стабільності Іраку, яка віддаляє населення від правлячої еліти та залучає молодих людей у протесний рух, який вимагає радикальних змін".

Ще одна причина невдоволення іракців – іноземний вплив на політичні процеси у країні.  Зокрема, люди не вдоволені тим, що Іран підтримує велелюдні військові угрупування у країні, в які входить близько 150 тис. людей. При цьому поведінка силовиків та їхнє ставлення до населення далеке від норм демократії. 

Люди покладали великі надії на Аділя Абдулу-Махді, який прийшов до влади минулої осені. Втім, ситуація не змінилася. 

 

Аділь Абдул-Махді

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme