Принц-бунтар: Що відбувається в Йорданії і чому Зеленський підтримав короля

Арешти осіб, причетних до ймовірного заколоту в Йорданії, вийшли не дуже схожими на "розправу з опозицією", як то намагається подати колишній спадковий принц країни. І їх однозначно підтримали союзники України, які мають свої інтереси в регіоні

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Принц-бунтар: Що відбувається в Йорданії…
Йорданці слідкують за останніми політичними подіями в своїй країні по телевізору в кафе в столиці, м. Амман. Офіційні ЗМІ Йорданії попередили, що безпека і стабільність - це "червона лінія" після того, як декількох високопоставлених діячів було затримано, а зведений брат короля Абдулли II сказав, що його взяли під домашній арешт. (Фото Getty Images)

Події в Йорданії, що звіддалік скидаються на спробу державного перевороту, видаються екзотикою для наших широт. Чи то злий король ув'язнює свободолюбного принца, звинувативши його в злочинах, яких він не робив. Чи то принц-опортуніст, користуючись економічними труднощами країни, що також постраждала від пандемії, намагається відібрати для себе трон. Яким чинний король користується по праву, але при тому в спадкоємці хоче записати свого сина, а не свободолюбного принца. Хоча Абдаллі ще й 60-ти немає, і влаштовувати війну за його спадок ніби як рано.

Але й ці далекі події, на перший погляд схожі на продовження "Тисячі й однієї ночі", знайшли в Україні свій відгук. Бо, реагуючи на ситуацію, офіс Українського президента швидко й рішуче написав пост у Facebook. "Тривожні новини з Йорданії. Повністю підтримуємо Короля Абдаллу. Впевнені, що він гарантує стабільність, безпеку та розвиток держави. З нетерпінням чекаємо на деталі подій та бажаємо народу Йорданії миру і процвітання", - зазначили у відомстві, поки Володимир Зеленський продовжував візит до Катару. Себто офіційний Київ сподівано підтримав кавалера ордена Ярослава Мудрого – і наразі цілком легального правителя Йорданії.

Хоча в соцмережах при тому з'явилися і обурені коментарі на тему того, що протестуючи проти політичного довголіття Путіна та Лукашенка, Київ чомусь підтримує "багатолітній режим Абдалли". Автори яких, здається, не зовсім розуміють різниці між імітацією демократичних процедур, які є в Росії та Білорусі, та Йорданією, яка є абсолютною монархією. І між білоруськими опозиціонерками, які хочуть відновити адекватний демократичний виборчий процес, і колишнім спадковим принцем, якого звинувачують у спробі забрати собі трон за допомогою двірцевої змови за участі представників служб безпеки.

Втім, офіційних звинувачень колишньому спадковому принцу Йорданії Хамза бен Хусейну ніхто поки що не висунув. Йому заборонили виходити на вулицю, а також відключили доступ до інтернету й телефонний зв'язок. Хоча заборонили, судячи з усього, не надто переконливо – оскільки він зумів передати відеопослання у західні ЗМІ. Формальне обґрунтування такої заборони – щоб принц не робив кроків, небезпечних для Йорданії. Що дало змогу самому принцу та критикам чинного короля країни заявити, що влада Йорданії хоче закрити рот критиці корумпованого і неефективного режиму Абдалли ІІ.

До певної міри так, можливо, і є. Але тут слід врахувати і той факт, що потроху критикував режим принц вже багато років. Приблизно з 2004-го, коли втратив статус спадкового.

Натомість проблеми у нього виникла тільки зараз. І то, можливо, не стільки в нього, як у людей, яких влада Йорданії вважає причетними до спроби перевороту. Таких наразі заарештовано вже більше 20-ти. І серед них чомусь не блогери і борці з корупцією, а силовики, колишній міністр фінансів та голова королівського суду. Які, з банальної точки зору, виглядають як частини корупційної машини. Які цілком могли вирішити чи то самостійно підкоригувати державний устрій, і залучити до цього діла принца – чи то й справді стати жертвою небезпечних мрій принца про повернення влади.

І, скоріше за все, повною вигадкою, що має на меті зміцнити владу чинного короля Йорданії, історія із заколотом не є. Оскільки Абдаллу підтримав не тільки Зеленський, але й США. Які використовують Йорданію як базу для своїх операцій на Близькому Сході, зокрема, в Сирії. А спеціальні служби США – зокрема, ЦРУ – активно працюють у цій країні і, вочевидь, непогано розбираються в місцевій політиці. Також чинного короля підтримали як монархії Саудівської Аравії, так і керівництво Єгипту, які також зацікавлені у збереженні стабільності в регіоні.

Звичайно, зараз складно однозначно сказати, чи в цій історії йдеться про справжній заколот, чи про якусь хитру інтригу, внаслідок якої принц та незадоволені королем Абдаллою посадовці повели себе немудро й підставилися під удар. Але реакція офіційного Києва, який підтримав краще знайомих з ситуацією союзників, виглядає цілком доречно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme