Правда про Іловайськ: Чи допоможе ПАРЄ засудити Путіна за військові злочини

Матеріали британських експертів, які підтверджують участь російських військ у боях в Іловайському котлі, мають всі шанси стати вирішальним аргументом для ЄСПЛ. Рішення якого, хай і прийняте у віддаленому майбутньому, стане неприємним сюрпризом для ПАРЄ і Ради Європи загалом

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Правда про Іловайськ: Чи допоможе ПАРЄ з…
Фото: УНІАН

Британський центр розслідувань Forensic Architecture завершив свою роботу стосовно доведення факту участі російських регулярних частин у боях під Іловайськом.

Результати розслідування, опубліковані в The Guardian, містять фотографії та відеоматеріали із російськими збройними конвоями на території України, а також із танками Т-72Б3, які брали участь в боях під Іловайськом і в 2014 році використовувалися тільки Росією.

З одного боку, пророблене розслідування виглядає достатньо цікавим, але не надто потрібним. Оскільки Україні, рівно як і західним країнам, і без нього добре відомо про присутність російських регулярних частин під Іловайськом. Кремль як не визнавав цієї присутності – так і не визнає, яку б якісну роботу не зробили б у Forensic Architecture. А решті світу ця історія банально байдужа.

Втім, наслідком розслідування може стати не тільки задоволення академічної цікавості та тренування алгоритмів машинного навчання, які британські експерти використовували в ході аналізу. Оскільки матеріали, отримані в ході дослідження, будуть додані до позову українських добровольців із батальйону "Донбас" до Росії, який був поданий до Європейського суду з прав людини.

Звичайно, в ЄСПЛ спершу будуть виносити рішення за міждержавними позовами України проти Росії у зв'язку з конфліктом на Донбасі. А індивідуальних позовів, пов’язаних з окупацією Криму і війною на Донбасі, і без цього вже подано більш ніж 4 тисячі. Але рано чи пізно дійде справа і до цього позову українських волонтерів. Яких після захоплення в полон, на відміну від військовослужбовців ЗСУ, ще декілька місяців тримали в полоні й піддавали тортурам.

І тут європейське правосуддя може піднести вкрай неприємний сюрприз європейській політиці.

Свого часу, скасовуючи антиросійські санкції і повертаючи Росію до ПАРЄ, європейські політики аргументували свою позицію тим, що "потрібно залишити Кремль в сфері дії Європейського суду із прав людини".

І от сьогодні російська делегація повернулася до зали засідань ПАРЄ і, на жаль, цілком комфортно там почувається. Росія залишилась в Раді Європи і повинна визнавати рішення ЄСПЛ. Теоретично.

Якщо говорити юридичною мовою, то завдяки експертному висновку британських вчених тепер можна ще більш аргументовано довести, що російські військові фактично здійснили акт агресії проти сусідньої суверенної держави, протизаконне викрадення громадян тієї держави і наступну передачу цих громадян в руки бойовиків-сепаратистів, тим самим свідомо наражаючи викрадених громадян на небезпеку тортур і позбавлення життя (це за умови, що не вдасться довести, що вони й самі брали участь в тортурах і позасудових стратах).

За подібні дії Росія буде вимушена виплатити українських добровольцям більш ніж істотні компенсації і покарати винних. У що повірити якось вкрай слабко.

Тому, коли рано чи пізно ЄСПЛ почне приймати рішення у подібних справах на користь України та українців, російським судам доведеться публічно нагадати про закон, прийнятий у 2107 році. Згідно з яким російське законодавство та Конституція мають "пріоритет" над рішеннями ЄСПЛ.

Якими ж будуть підстави для подальшого перебування Росії в Раді Європи, ПАРЄ і решті високоповажних інституцій, коли Кремль демонстративно витре ноги об рішення ЄСПЛ, цього "останнього резону" для збереження представництва Росії в європейських структурах? Невже тільки внески, які становлять жалюгідних 2-3% від загального фінансування цих організацій і задля яких європейським політикам доведеться сидіти в одному приміщенні пліч-опліч із людожерами?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme