Потрібен "Trump Tower" в Маріуполі: Як поляки США на базу "Форт Трамп" розвели

Президент Польщі Онджей Дуда вдало з'їздив у Вашингтон, де продемонстрував урок прекрасної зовнішньої політики у відношенні Трампа

Потрібен "Trump Tower" в Маріуполі: Як п…

Польща хоче американську військову базу на своїй території. І Дональд Трамп, схоже, цілком підтримав цю ідею.

Візит польського президента Дуди у Вашингтон загалом можна назвати успішним, було підписано спільну декларацію про стратегічне партнерство.

В документі США і Польща зобов'язалися збільшити співробітництво в оборонній галузі. Це і зростання кількість спільних військових тренувань та вишколів, а також надання польській армії нової американської технології.

І хоча в документі не говориться про "американські бази в Польщі", але обидві країни мають розглянути можливість постійної присутності США.

У розрізі цього особливо цікавими виглядають слова Дональда Трампа на прес-конференції у вівторок. Американський лідер сказав, що він розділяє думку Дуди про необхідність постійних військових баз США у Польщі. Мовляв, це буде чудовий захист від російської агресії.

Дуда ж підтвердив своє бажання і зазначив, що запропонував Трампу відкрити в Польщі американську базу і назвати її "Форт Трамп". Більше того, поляки навіть самі її збудують за $2 млрд.

Очевидно, що такий підхід дуже подобається Трампу. Він - бізнесмен. І це повністю вписується у його світогляд, як і стосунки з Польщею загалом.

По-перше, Польща фактично є другою економікою в ЄС після Німеччини. І активно купує американський скраплений газ. Поляки збудували термінал для прийняття цього газу на Балтиці. На відміну від Німеччини, Польща підтримує принцип "плати більше" за енергонезалежність від Росії і разом з Трампом готова протидіяти проектам, які "ставлять під загрозу безпеку". Про це мовиться в останній спільній декларації між країнами. Звісно ж, мова про "Nord Stream 2". Польські гроші за газ, а також купівля вугілля, допомагають Трампу втілювати в життя свої передвиборчі обіцянки. До речі, в проекті "Тримор'я", де Польща відіграє лідируючу роль, вони разом з хорватами якраз виступають за збільшення споживання скрапленого газу із США. Хорвати навіть збудують термінал на острові Крк. Відповідно, Польща є важливим інструментом для США у європейській політиці та просуванні власних бізнесових інтересів, а також противагою Німеччині.

У поляків, між іншим, в ЄС не все добре. Через судову реформу невдоволена Єврокомісія, котра вимагає переглянути її. У грудні 2017 року ЄК запустила процедуру за статтею 7 Лісабонської угоди, яка може привести до позбавлення Польщі права голосу в Раді Євросоюзу. В ЄС вважають, що закон про Верховний суд у Польщі, згідно з яким суддів можуть достроково відправляти на пенсію, а міністр юстиції Польщі зможе ініціювати відставку і призначати суддів Верховного суду, підриває принципи Євросоюзу. До того ж, популістський уряд "ПіСу" вимагав з Німеччини репарацій за Другу світову, але продовжував брати гроші з казни ЄС, йшов всупереч позицій Німеччини стосовно мігрантів у складі Вишеградської четвірки і так далі. Банально кажучи, для США Польща є суттєвою вагою на терезах розхитування ЄС у власних інтересах.

По-друге, Польща купує американську зброю. Не так давно був підписаний контракт на $4,5 млрд згідно із яким поляки отримають системи ППО "Patriot". Окрім газу - це дуже непогані гроші. Як і вся військова співпраця. Враховуючи те, що це країна НАТО, вона навіть виглядає логічною. А там, де гроші, є інтерес американського президента.

Цікаво, що згідно із останньою декларацією, Вашингтон і Варшава посилять співпрацю в енергетичній сфері. Це стосується передусім необхідності забезпечити Польщу різноманітними джерелами енергії.

Ну а найбільшою загрозою безпеки зараз є агресивна поведінка Росії, тероризм, організована контрабанда мігрантів та напруженість на Близькому Сході. Це також написано в декларації, яку підписали президенти у Вашингтоні.

Що ж до бази - очевидно, що вона буде десь на польсько-російському кордоні, неподалік Калінінградської області. Останню росіяни всіляко насичують зброєю, підсилюють угруповання в Калінінграді "Іскандерами", зенітними системами С-400 і винищувачами Су-30СМ, а кораблі Балтфлоту - ракетами "Калібр". Що цікаво, зі сторони Росії це була відповідь на постійні польсько-американські та американсько-литовські навчання неподалік Калінінградської області.

Враховуючи двосторонні відносини між Польщею та США, схоже, американська база рано чи пізно з'явиться. Навіть попри те, що для Дуди сама заява про це сьогодні є прекрасним передвиборчим піаром. Загалом полякам люблять розказати про російську загрозу. Там це тема ледь не номер один. Тому будь-яка американська присутність вітається, враховуючи польське минуле, радянську агресію і тривале перебування у соцтаборі під впливом СРСР.

Втім, українським можновладцям є чому повчитися у поляків. Вже радує, що ми нарешті заговорили про купівлю "Patriot" в США, а не тільки просили збільшення військової підтримки (Сенат нещодавно схвалив $250 млн для України). Саме час нарешті запропонувати пану Дональду "Trump Tower" в Маріуполі. Ба навіть збудувати його власним коштом. Скажете - стьоб? Але такий крок буде гарантією безпеки для міста, азовського узбережжя та навіть у водах моря. Причому, значно більшою, ніж наш майбутній москітний флот.

З Трампом треба загравати, бажано грошима. В обмін на силу - "Джавеліни" та іншу підтримку Україна вже має.

Ми купували американське вугілля, скраплений газ із США, а також "Укрзалізниця" підписала контракт на $1 млрд з General Electric на 15-річне партнерство у модернізації локомотивного складу. Перший їхній локомотив не так давно ми отримали. Звісно, гроші потрібно десь брати. Але ж на "Patriot" $750 млн таки будуть, і на все інше знайшлися. Тому варто було б подумати, що ще ми можемо "купити" за принципом "плати більше - отримуй більше".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme