Розрахунки Кремля: Чи врятують українську ГТС санкції Конгресу проти "Північного потоку -2"

Військовий бюджет США вкотре продемонстрував, що в Конгресі мають намір всерйоз протидіяти Кремлю. Проблема полягає в тому, що як часу для введення в дію санкцій, так і дієвих важелів впливу на Німеччину у Вашингтона залишилось небагато

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Розрахунки Кремля: Чи врятують українськ…

Військовий бюджет США, прийнятий вчора Сенатом, за лічені дні буде підписаний і Дональдом Трампом. Принаймні, про якусь незгоду чинного президента США із цим документом ніхто не чув – навпаки, той кілька разів демонстрував свій ентузіазм з цього приводу.

Цей документ, що збільшив витрати США на оборонні потреби до колосального показника в $738 млрд, є цікавим і сам по собі. Зокрема, в ньому вперше йдеться про виокремлення військово-космічних сил США в окремий рід військ, поряд з сухопутними силами, ВПС, ВМС та морською піхотою.

А ще – в цьому документі дуже багато про Росію. Яка разом з Китаєм чітко й недвозначно названа головною загрозою для безпеки Сполучених Штатів. Конгресмени продовжили ембарго на будь-яку співпрацю з Росією у військовій сфері, заборонили уряду визнавати анексію Криму, і зобов’язали оборонне відомство підготувати доповідь стосовно російської військової активності в Африці. Україна, як вже відомо, отримає $300 млн у вигляді військової допомоги. В тому числі будуть передані і летальні озброєння.

Але найцікавішою для нас частиною, здається, є норма про санкції стосовно компаній, що беруть участь в будівництві російських газогонів "Турецький потік" та "Північний потік – 2". Стосовно першого, морська частина газогону вже проклаена, а наземні роботи можуть завершити російські компанії.

Що ж до другого, все цікавіше. Про те, які західні компанії можуть постраждати від цих санкцій, Depo.ua вже писало. Мова, зокрема, йде про швейцарське підприємство Allseas. Воно, одне з небагатьох в світі, має відлагоджену технологію швидкої прокладки магістральних газопроводів на великих глибинах. І будувало всі три російські "потоки". Два кораблі цієї компанії, Pioneering Spirit і Solitaire, зараз розпочали добудову "Північного потоку – 2" біля Данії.

Теоретично, якщо рішення про внесення цієї компанії в санкційний список буде прийняте негайно, то, згідно з умовами санкцій, в швейцарських трубоукладаників буде іще тридцять днів, щоб припинити проект. На що дуже розраховують в Кремлі.

Але навіть якщо завершити роботи не вийде, в компанії Allseas цілком можуть прийняти рішення і відважитись піти під санкції. Оскільки майна в США у компанії немає, і масштабні проекти наразі теж відсутні (хоча свого часу Allseas немало будувала у Мексиканській затоці). Тим паче, що, за даними російських ЗМІ, компанія отримала від росіян за будівництво двох останніх "потоків" немалу суму в більш ніж € 7 млрд.

Доволі скептично, за даними Bloomberg, налаштовані з цього приводу і у Вашингтоні, де підозрюють, що "роки зусиль", спрямованих на протидію будівництву російського газогону, не принесли результатів. Серед причин можна, звичайно, назвати і не надто обдаровану міжнародну політику чинної вашингтонської адміністрації, яка втратила будь-які важелі впливу на Берлін. І недалекоглядний підхід до справи деяких європейських столиць.

Але якщо події і справді розвиватимуться в подібному напрямку, Україна ризикує опинитися в ситуації, за якої Росія зможе фактично відмовитись від нашої ГТС вже весною наступного року.

Не те, щоб подібна ситуація була повною несподіванкою для українського уряду чи президента. Але із розповідей про "все буде добре", озвучених впродовж останнього тижня Зеленським, та стриманих коментарів про "відсутність прогресу в переговорах", які давали представники "Нафтогазу", можна припустити, що наразі реалістичного "плану Б" на Банковій не розроблено. Що викликає обґрунтовані підозри стосовно ймовірного перебігу наступної газової війни між Україною та Росією. Яка має всі шанси стати останньою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme