"Мирний план" Трампа: Єрусалим в обмін на незалежність Палестини

Сьогодні президент США Дональд Трамп може оголосити про те, що посольство США в Ізраїлі переїде з Тель-Авіва до Єрусалима

"Мирний план" Трампа: Єрусалим в обмін н…

У середу, 6-го грудня, президент США Дональд Трамп може виступити із заявою, в якій теоретично визнає Єрусалим столицею Ізраїлю. Reuters вже пише, що сьогодні Трамп таки оголосить про визнання.

Після цього посольство США в цій країні має змінити прописку - переїхати з Тель-Авіва до Єрусалима. Головна пікантність історії в тому, що Східний Єрусалим розглядається міжнародною спільнотою разом із палестинцями як окупована територія.

Статус Єрусалиму

В 1949-му році Єрусалим був розділений на дві частини. Тоді Кнессет оголосив його столицею Ізраїлю. Повний контроль над містом Ізраїль встановив у 1967-му році після "шестиденної війни". Втім, міжнародна спільнота з тих пір і до цих днів вважає Східний Єрусалим окупованою територією.

В 1995 році Конгрес прийняв акт, який зобов'язує президента США визнати Єрусалим ізраїльської столицею і почати процес перенесення посольства. У той же час акт дозволяє відкласти це питання, якщо того вимагають інтереси нацбезпеки. Якщо акт відкладається, то до нього необхідно повернутися через півроку.

У червні Трамп підписав відповідне розпорядження. 4-го грудня адміністрація оголосила, що Трамп найближчим часом виступить з офіційною заявою.

Варто додати, що визнання Єрусалима столицею Ізраїлю було передвиборчою обіцянкою Трампа, традиційною для всіх кандидатів від Республіканської партії.

Велика угода

Нещодавно The New York Times розповсюдили інформацію про мирний план для Ізраїлю і Палестини, який придумали в Штатах.

Президента Палестинської Національної Адміністрації Махмуда Аббаса навіть викликали до столиці Саудівської Аравії для того, щоб кронпринц цієї країни Мохамед ібн-Салман ознайомив його із деталями майбутньої американської пропозиції, яка стала надбанням зятя Трампа Джареда Кушнера. Він є сином мультимільярдера та одного з лідерів єврейської громади Нью-Йорка Чарльза Кушнера.

Її суть, за неофіційною інформацією, досить проста. Палестинці відмовляються від претензій на Східний Єрусалим і створюють свою незалежну державу зі столицею в Абу-Дісі. Ще один варіант - це обмін контрольованих ними Іудеї та Самарії на шмат Синайського півострова.

Як пише Foreign Policy, палестинська адміністрація і багато арабських держав стверджують, що весь Єрусалим повинен бути предметом переговорів про постійний статус, і що Східний Єрусалим повинен стати столицею будь-якої майбутньої палестинської держави.

Посол саудитів у США цю інформацію спростував, зазначивши, що Саудівська Аравія "як і раніше прихильна врегулюванню на підставі арабської мирної ініціативи 2002 року, яка включає Східний Єрусалим як столицю і державу Палестину в кордонах 1967 року". Про це все вже писали Depo.ua.

Які є загрози

Як писало Politico, Трамп цілком може обрати компромісний варіант. Він полягає у визнанні Єрусалиму столицею Ізраїлю, але перенесення посольства США до цього міста не буде і воно залишиться в Тель-Авіві. Цілком можливий варіант, що Трамп знову відкладе рішення на півроку.

Тим часом Держдеп доручив посольствам США в арабських країнах посилити безпеку.

Союзники США на Близькому Сході і в Європі одноголосно закликали відкласти рішення. Лідер Йорданії попередив, що перенесення посольства США в Єрусалим може бути використане терористами. У Туреччині висловили впевненість, що такий крок призведе до погіршення ситуації в регіоні та Ізраїлі в цілому. Ердоган назвав Єрусалим "червоною лінією" для мусульман і вже скликає екстрений саміт мусульманських країн. Ердоган навіть погрожує про можливе розірвання дипстосунків з Ізраїлем, якщо Вашингтон ухвалить рішення про столицю. Іран також називає те, що відбувається, помилкою.

Своє занепокоєння висловлював навіть президент Франції Макрон, пише The New York Times. У президента зазначили, що статус Єрусалима має бути визначений шляхом мирних переговорів.

Китай та Росія висловили занепокоєння тим, що визнання Єрусалима може посилити ймовірність регіональних військових дій.

Прем'єр Ізраїлю Нетаньягу наразі не коментує можливе рішення.

Міністр юстиції Ізраїлю Айєлет Шакед заявив, що ізраїльтянам слід "почекати і подивитися".

Палестинці вже охарактеризували можливе рішення Трампа, назвавши його "поцілунком смерті".

"Він оголошує війну на Близькому Сході, він оголошує війну проти 1,5 мільярдів мусульман, сотень мільйонів християн, які не збираються приймати священні святині повністю під гегемонією Ізраїлю", - зазначив Мануель Хасасан, головний Палестинський представник у Великій Британії на радіо BBC.

Високопоставлені чиновники адміністрації Трампа, як пише Reuters, заявили, що можливе рішення Трампа не має на меті зіграти на користь Ізраїлю, і що узгодження остаточного статусу Єрусалиму залишатиметься центральною частиною будь-якої мирної угоди між Ізраїлем та палестинцями.

Захищаючи рішення, чиновники зазначають, що Трамп покаже фундаментальну правду, бо всі гілки влади ізраїльського уряду розташовані в Єрусалимі, і його слід визнати столицею.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme