Послаблення карантину у світі: Чи призведе це до нових спалахів COVID-19

Країни, закриті на карантин, починають поступово послаблювати обмеження, аби економіки мали шанс потроху відновлюватися. Але чи не призведе це до нових спалахів коронавірусу?

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Послаблення карантину у світі: Чи призве…

В Україні з 11 травня набув чинності перший етап послаблення карантинних обмежень, пов’язаних, зокрема, із дозволом на відвідування парків і скверів, дитячих та спортивних майданчиків на вулиці, роботою стоматологій, салонів краси, відкриттям літніх майданчиків кафе і магазинів у ТРЦ.

послаблення карантину

Втім, досвід країн, які почали вводити послаблення раніше показує, що якщо "розслабитися зарано", то коронавірус може вдарити рикошетом і обмеження доведеться поновлювати, подекуди – із новою силою. 

Depo.ua пропонує переглянути досвід кількох країн, які вже зіткнулися (або ні) із проблемами під час "виходу" із карантину.

Нині особливо запекла боротьба проти послаблення обмежень точиться у США, які найбільше постраждали внаслідок COVID-19. Бізнес протистоїть науковцям, а уряд намагається балансувати поміж цих двох груп. Білий дім оголосив про триетапне послаблення карнтину, які різні штати можуть вводити у різні періоди, коли місцева влада вважатиме за потрібне.

Втім, на думку епідеміолога університету Джона Гопкінса Кейтлін Ріверс, про будь-які послаблення загалом у світі говорити зарано.

"Ми ризикуємо поблажливо сприймати смерть 2000 американців щодня, і те, що наші медичні працівники не мають безпечних умов роботи, а без тривалої пильності ми знову створимо умови, які призвели до того, щоб ми стали найбільш постраждалою країною у світі", – стверджує вона. 

Ріверс також нагадує критерії,  яким мусить відповідати держава, аби безпечно виходити із карантину: кількість нових випадків має невпинно зменшуватися щонайменше два тижні; держава повинна бути в змозі здійснювати відстеження контактів нових випадків зараження; тест-систем, аби діагностувати будь-яку людину із симптомами; система охорони здоров'я повинна мати можливість лікувати всіх пацієнтів, а не лише тих, хто має COVID-19.

"Наскільки мені відомо, не існує держав, які б відповідали всім цим критеріям", – каже Ріверс, передає LATimes.

Як країни послаблюють карантин Covid-19?

Всього через кілька днів після того, як уряд Німеччини послабив соціальні обмеження, швидкість розповсюдження коронавірусу у країні прискорилася, викликаючи побоювання, що пандемія знову може вийти з-під контролю.

У новому дослідженні німецького інституту ім. Роберта Коха з вивчення інфекційних захворювань та непереносних хвороб йдеться, що кількість людей, яких заражає кожен інфікований (так званий коефіцієнт відтворення, або R) зросла до позначки 1,1. Коли цей показник перевищує 1, це означає, що одна інфікована людина заражає у середньому більше 1 особи. 

6 травня канцлерка Німеччини Ангела Меркель оголосила про поступове послаблення карантинних заходів, які включають у себе відкриття більшої кількості і типів магазинів та поступове повернення дітей до навчання у школах. 

У той же час німецька влада передбачила так зване "екстрене гальмо", що дозволить відновити обмеження у разі повторного спалаху.

За повідомленням інституту від 11 травня, підтверджена кількість нових випадків інфікування збільшилася до 697 за останню добу, а кількість летальних випадків зросла до 26.

І хоча в інституті зазначають, що все ще існує "ступінь невизначеності", але збільшення швидкості поширення "змушує спостерігати за розвитком дуже уважно протягом найближчих днів".

Нині Німеччина посідає шосте місце в Європі за кількістю випадків COVID-19, але їй вдалося утримати смертність від ускладнень внаслідок хвороби на порівняно невисокому рівні, завдяки практиці широкомасштабного тестування та ранньої діагностики, а також добре фінансованої системи охорони здоров'я.

Втім, як зазначив Карл Лаутербах, депутат від соціал-демократів та професор епідеміології, "слід очікувати, що коли рівень R перевищить 1, ми повернемося до експоненціального зростання. Заходи щодо послаблення були надто погано підготовлені". Його слова передає Reuters .

Стрибок захворюваності після послаблення карантину відчули і у Південній Кореї, яка у загальній картині стала позитивним прикладом ефективного стримування пандемії SARS-CoV-2.

Зокрема, там понад 100 нових випадків зараження були пов’язані із відвідуванням трьох нічних клубів, які запрацювали після зняття деяких обмежень, причому більшість із них так чи інакше була пов’язана з одним і тим самим 29-річним чоловіком, у якого підтвердилася коронавірусна інфекція.

Тепер понад 2100 нічних клубів, барів та інших подібних закладів по усьому Сеулу будуть зачинені ще протягом місяця, передає Sky News.

Тим часом влада Південної Кореї швидко зреагувала на спалах і намагається мінімізувати ризики: вже 7 272 людей, які відвідували дані нічні клуби або контактували із їхніми гостями, пройшли тестування. Також відповідно до записів телефонних сигнальних веж визначили людей, які на той час перебували поблизу клубів. Цих 10 905 осіб за допомогою текстових повідомлень попросили пройти перевірку.

Хорошим прикладом того, що розслаблятися зарано небезпечно став  Сінгапур, на початку квітня у якому було менше 2000 випадків, а зараз, за повідомленням CNN, їх понад 23 000.

Узявши епідемію під контроль із самого початку, встановивши жорсткі обмеження перетину кордонів і обов'язкове тестування та ізоляцію для потенційно заразних, Сінгапур зміг продовжити функціонувати майже як завжди: без тотальної самоізоляції населення, закриття підприємств, церков, ресторанів та шкіл.

Цей підхід був життєздатним для Сінгапуру (або Гонконгу) через низку факторів. Зокрема, тамтешня чисельність населення досить маленька, щоб бути керованою, а географія дозволяла ще на ранніх етапах підтримувати жорсткий контроль над пересуванням людей через кордони.

Але стримавши ситуацію на початку, згодом захисні обмеження Сінгапуру почали слабшати, що призвело до різкого стрибка показників інфікованості населення. Тепер місто-держава посилює відстеження контактів, обмежує пересування і намагається взяти під контроль вже новий спалах.

Послаблення карантину в Італії

Італія, яка через COVID-19 втратила 30 тисяч людей, також почала послаблення режиму. Близько 4 млн людей повернулися на роботу, починаючи із 4 травня. Зокрема, запрацювали заводи, дитячі садочки та ресторани "на доставку". З 18 травня там планують відкрити магазини роздрібної торгівлі, а салони краси, бари та ресторани – з 1 червня.

діаграма спалахів коронавірусу в італії

Якщо переглянути поденну інфографіку від університету ім. Джона Гопкінса щодо Італії, можна побачити, що хоча після 4 травня було кількаденне зростання показників захворюваності, нині вони пішли на спад.

Послаблення карантину в Австрії

Доволі позитивну картину зі зняттям обмежень показала Австрія. Там тотальний карантин завершився ще 30 квітня, і людям дозволено залишати свої будинки не лише у випадку екстреної необхідності. Хоча дія ряду обмежувальних заходів, наприклад, на зібрання людей, триватиме до початку червня. 

діаграма спалахів коронавірусу в австрії

За даними ун. ім. Гопкінса, з початку травня різких стрибків у показниках захворюваності в країні не спостерігалося.

Послаблення карантину в Польщі

Втім, найбільш яскравим прикладом поступового зняття обмежень для України, ймовірно, може бути Польща, яка за даними станом на 12 травня фактично рівна Україні.

Ліси, парки та дитячі майданчики там відкрили 20 квітня. З 4 травня з рядом обмежень запрацювали торгівельні центри та готелі, а також деякі музеї, виставкові центри, бібліотеки та архіви.

При цьому все ще залишаються закритими навчальні заклади (за планом, до 24 травня), а соціальне дистанціювання та носіння маски є обов’язковими.

Після обох етапів у Польщі спостерігалося підвищення рівня захворюваності, втім, ці показники не наближалися до попередніх антирекордів і залишалися більш-менш стабільними.

Загалом, всуціль негативної або ж позитивної картини після введення пом’якшень у обмежувальні заходи у різних країнах світу немає – кожна з них показує свої, специфічні реакції на ослаблення. Як вплине послаблення карантину на українців, залишається невідомим. Втім, як і у всіх країнах, все першочергово залежатиме від соціальної відповідальності кожного громадянина.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme