Сісти за Кримський міст: На Росії придумали, як можна посадити Путіна

Закон, який формально спрямований на захист російських компаній, що потрапили під санкції США, в реальності може бути використаним практично проти будь-кого в Росії. Включно з чинним президентом

Журналіст відділу «Світ»
Сісти за Кримський міст: На Росії придум…

Сьогодні російська Держдума схвалила в першому читанні законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за виконання на території Росії санкцій іноземних держав.

Проект був внесений учора спікерами Держдуми і Ради федерації В'ячеславом Володіним і Валентиною Матвієнко. Співавторами цієї юридичної новели є лідери всіх чотирьох фракцій, а також обидва перших віце-спікери. Тож і не дивно, що документ був одноголосно підтриманий всіма думськими фракціями. Сумнівів у тому, що в найближчий час він стане законом, практично не виникає.

Згідно з законопроектом, за виконання західних санкцій винуватцям загрожуватиме штраф до півмільйона рублів, або обмеження волі до трьох років, арешт до півроку або позбавлення волі до трьох років зі штрафом до 200 тис. рублів.

Мабуть для більшого психологічного ефекту, новий закон доповнить главу 29 російського Карного кодексу, в якій зафіксовані покарання за держзраду, шпигунство та збройний заколот.

Законопроектом пропонується ввести кримінальне покарання за два типи антидержаних вчинків. Перший - це вчинення дій з метою виконання західних санкцій. Наприклад, якщо в Росії працює дочірня компанія якогось західного промислового гіганта, і цій дочірній компанії запропонують здійснити поставки обладнання до Криму - а вона візьме та й відмовиться, то її гендиректора сміливо й безкомпромісно можна саджати.

А другий тип антидержавних вчинків, за які каратиме майбутній закон - це вчинення громадянином Росії "умисних дій", що сприяють "введенню обмежувальних заходів". Зокрема, мова йде і про надання рекомендацій та передачі відомостей, які "привели або могли призвести до введення заходів обмежувального характеру стосовно російських приватних і публічних суб'єктів, а також підконтрольних їм осіб". Про неймовірну розпливчастість цих формулювань встигли сказати чимало юридичних експертів. Про те, що в новому законопроекті геть-чисто відсутня якась адекватна характеристика, опис чи список дій, які можуть вважатись порушенням даного закону, теж висловились всі, хто читав документ.

Про те, що подібний законопроект становить істотну загрозу свободі слова, вже написав спікеру Держдуми представник ОБСЄ з питань свободи слова Арлем Дезір.

Але найцікавіше, мабуть, не це. Йдучи за логікою російських законодавців, "умисні дії", що сприяють "введенню обмежувальних заходів", вчинив свого часу саме президент Російської Федерації Володимир Путін. А підтримали його всі 450 представників російської Державної думи. Бо саме їхні публічні і задокументовані дії стали причиною введення американських та європейських санкцій проти Росії - принаймні, у тій частині, яка стосується анексії Криму. І навіть якщо припустити що закон зворотної сили не має, і за все, вчинене у 2014 році, нести відповідальність в 2018 вони не можуть, химерний характер ситуації нітрохи не змінюється. Бо якщо закон таки приймуть, і після того Трамп з Меркель десь у телефонній розмові скажуть "Володю, віддай Крим, а ми санкції відмінимо, га?", - а Путін не згодиться, він автоматично стане кримінальним злочинцем. Навіть за новим російським законодавством.

Чи, наприклад, виграє Україна у Міжнародному морському трибуналі справу про будівництво сьогодні відкритого Кримського мосту, який ускладнив судноплавство через занизько збудовані над водою арки – і знову на Росію можуть чекати свіжі неприємності. Ну, там штрафні санкції та вимога міст реконструювати і привести у відповідність з вимогами морського права. А винен за новим законом буде хто? Скоріше за все, президент та прем'єр-міністр, які підписували документи про початок будівництва. І знову, за новим законом, варто саджати.

У такий спосіб із юридичного казусу, який виник в зв'язку з прийняттям абсолютно "сирого" документу, проглядає момент істини. Для того, щоб позбутись санкцій, Росії треба позбутись тих і того, що спричинило їх прийняття. Так навіть новий російський закон каже.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme