Попередження для Байдена: Чому у Путіна заговорили про розширення нормандського формату

Публічні коментарі російського МЗС про спроби Києва залучити до нормандського формату переговорів США чи Британію можна розглядати як попередження для нової вашингтонської адміністрації. Але більше це схоже на спробу відволікти увагу від реальних проблем в Росії

Журналіст відділу «Світ»
Попередження для Байдена: Чому у Путіна…

Сьогодні відомство Лаврова раптом заговорило на тему, про яку не завше наважувалися говорити у відомстві Кулеби. А якщо й говорили, то тихо й напівнатяками.

Йдеться про розширення нормандської четвірки чи то до "п'ятірки", чи навіть до "шістки", за рахунок залучення США та, ймовірно, Великої Британії.

Зокрема, в коментарях для російських журналістів, було заявлено, що у прагненні України розширити число учасників "нормандського формату", російський МЗС бачить намір Києва "посилити тиск на Росію".

Крім того, в російському дипвідомстві повідомили, що підозрюють бажання України забезпечити "врегулювання конфлікту за київськими лекалами, тобто в відхід від положень мінського комплексу заходів, який закріплений резолюцією 2202 СБ ООН".

Простіше кажучи, за версією відомства Лаврова, Київ готується відмовитись від виконання мінських домовленостей – змінивши при тому свою дипломатичну й геостратегічну опору з ЄС на США.

У відповідь на що російські дипломати суворо заявляють, що "розширення кола учасників переговорного процесу можливо тільки на основі консенсусу, про наявність якого на сьогоднішній день говорити не доводиться".

Виникає логічне питання: яким є практичний сенс цього висловлювання? Невже у Москві справді бояться, що посеред політичного хаосу, проблем з призначенням посадовців та пандемії, яка косить по кілька тисяч американців щоденно, Джо Байден кине свою країну і разом з Джонсоном займеться виключно тим, що "посилюватиме тиск" і сприятиме "вирішенню конфлікту за київським лекалами" (яких, до слова, за шість з гаком років війни так ніхто до ладу і не намалював)?

Вочевидь, відповідь на це питання негативна. Ані США, ані Британія наразі не мають найменшого бажання втягуватися в довготривалий і безрезультатний переговорний процес – тим паче, що без згоди Росії це й справді практично неможливо. І в Кремлі це чудово розуміють.

А репліка російського МЗС може мати дві більш реалістичні цілі. Перша, достатньо формальна  – це на початку президентства Байдена наперед поінформувати Вашингтон про те, що нормандський формат є закритим для ймовірного розширення.

А друга, ціль полягає в тому, що на хвилі частково уявної, а частково – реальної політичної нестабільності, яка розгортається в Росії через історію з арештом Навального й анонсованими на завтра акціями протесту (потенційних учасників яких масово затримувати розпочали вже сьогодні), в Кремлі намагаються вдатися до звичної політики генерування уявних зовнішніх загроз. Саме такою цілком уявною загрозою є втручання США в нормандський формат, і смерть мінських домовленостей. Але суспільна дискусія стосовно цієї теми, на думку Кремля, може бодай частково відвернути увагу росіян. А коли впродовж адекватного терміну часу загроза не буде реалізована, це може стати таким самим уявним досягненням російської дипломатії. Всі ці резони виглядають достатньо жалюгідними, але нічим іншим, окрім бажання стимулювати в росіян відчуття "обложеної фортеці", пояснити сьогоднішні заяви російського МЗС не видається можливим.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme