Полювання на Богуслаєва: Чому Лукашенко притиснув "Мотор Січ"

Схоже, в Мінську запідозрили, що майбутнє "Мотор Січі" є неоднозначним - підприємство, на думку Лукашенка, може змінити власників вже в недалекому майбутньому

Журналіст відділу «Світ»
Полювання на Богуслаєва: Чому Лукашенко…

Про те, що в народного депутата України і одночасно президента компанії "Мотор Січ" В'ячеслава Богуслаєва намічаються серйозні проблеми з керівництвом Білорусі, можна було запідозрити давно. Як мінімум після того, як в квітні цього року Богуслаєв прилетів на загальні збори акціонерів Оршанського авіаремонтного заводу, 60% акцій якого належать "Мотор Січ", на літаку компанії, а назад повернувся вже рейсовим. За чутками, засіб пересування Богуслаєва затримали у Білорусі в якості матеріальної гарантії прибуття останнього на переговори з керівництвом республіки про долю того ж таки Оршанського заводу.

Тоді, знову-таки, за чутками, Богуслаєв був готовий віддати завод Білорусі, але від нього вимагали ще й "компенсації" за буцімто невиконання інвестиційного договору щодо Оршанського заводу, та за зрив декількох контрактів, що трапився з вини цього підприємства.

Як і коли проходили переговори Богуслаєва з представниками адміністрації Лукашенка - достовірної інформації немає. Але про те, що вони не були надто успішними, можна зробити висновок з того факту, що 28 квітня на сайті білоруської Генпрокуратури зявився матеріал з сухим і канцелярським заголовком: "Про прокурорську перевірку законності діяльності акціонерів ВАТ "Оршанский авіаремонтний завод".

А вчора на тому ж інтернет-ресурсі з'явився матеріал з мінімалістичним заголовком: "Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу". Справу порушено за перевищення службових повноважень, що спричинило важкі наслідки. "Підставою до порушення кримінальної справи послужило заподіяння посадовими особами заводу шкоди в особливо великому розмірі, а також істотної шкоди його інтересам", констатують білоруські прокурори.

Яка причина такої несподівано жорсткої позиції білоруського слідства стосовно підприємства, з яким, в принципі, можна було домовитись? Невже "рука Москви" вирішила вдарити по компанії, яка припинила постачання двигунів російській армії, а також газових турбін "Газпрому" - а потім не просто вижила, а й почала відновлювати втрачений прибуток? При чому, зробила це за допомогою білоруської влади?

Скоріше за все, про жодну "економічну диверсію" Росії тут не йдеться. А нервові реакції Лукашенка спричинили дії як керівництва та інвесторів "Мотор Січ", так і українських силовиків. Якщо хтось не в курсі - то СБУ вже другий рік розслідує "підготовку до вчинення дій, спрямованих на ослаблення держави через руйнування стратегічного підприємства ПАТ "Мотор Січ" (за статтею 113 Кримінального кодексу - "диверсія"). Йдеться про китайських інвесторів, які хочуть чи то збудувати власний завод і перенести туди виробництво та передати технології "Мотор Січ", залишивши Україну з носом - як підозрюють в СБУ, чи то просто за ліцензійною угодою складати два типи двигунів (із 55 типів та модифікацій, які виготовляють і обслуговують на "Мотор Січ" - як то стверджує Богуслаєв.

І саме 23 квітня цього року СБУ почала масові обшуки на заводі та в помешканнях окремих його менеджерів.

Олександр Лукашенко, користуючись своїм, білоруським досвідом, твердо переконаний у тому, що якщо вже державні силові структури з якихось причин "заглянули" на підприємство, то його майбутнє може змінитись у який завгодно спосіб. Тому й прийняв рішення максимізувати тиск на "Мотор Січ" з метою повернення реальних і уявних боргів українського підприємства, яке мало необережність інвестувати в Оршанський авіаремонтний завод. Якщо зважити на той факт, що 56% акцій "Мотор Січ" заарештовані ще з минулого року - певна логіка в діях білоруського лідера таки є.

Але сумніватись в тому, що в Москві порадіюють невеселій і непростій долі "Мотор Січі", звичайно, не доводиться. І українським силовикам, які явно підзатягли слідство у справі "диверсії" на "Мотор Січі", варто звернути увагу на цей факт. І зробити все можливе для того, щоб нормальна життєдіяльність підприємства якомога швидше відновилась. З Богуслаєвим на чолі - чи, якщо буде доведено його вину в "китайському інциденті" - без нього. Це, якраз, не так вже й принципово.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme