Вибори під час карантину: Чого Україна має навчитися на помилках Польщі

Як довготривала відмова від проведення виборів за умови карантину, так і "нетрадиційні" методи голосування задля збереження здоров'я виборців неминуче поставлять питання про легітимність влади в будь-якому демократичному суспільстві 

Вибори під час карантину: Чого Україна м…
Фото: Shutterstock

У тривалій окопній війні між "Правом і справедливістю" та польською опозицією вибори президента, в принципі, найбільш вирішальною битвою не були. Хоча б в силу того, що повноваження глави держави у Речі Посполитій є достатньо широкими, але не вирішальними для повсякденного життя громадян. Все-таки виражена парламентська республіка. Та й сама постать Анджея Дуди – на тлі інших представників "ПіСу" - особливого роздратування в населення не викликає і чинний польський президент користується чималою підтримкою виборців.

Мабуть, саме тому й ключова опозиційна партія "Громадянська платформа" виставила проти Дуди не когось із важковаговиків, на кшталт екс-прем'єра країни та екс-президента Європейської ради Туска, а "експериментальну" кандидатку Малгожату Кідава-Блонську, яка розпочала кампанію відверто кволо. А коли стало зрозуміло, що пандемія – це всерйоз і надовго, переключилась із агітації за себе на агітацію за перенесення виборів. Власне, практично всі опозиційні сили в Польщі – від "Громадянської позиції" і до ультраправих наполягають на тому, що президентські вибори, задля збереження життя і здоров'я виборців, слід перенести.

Не згодна з цим була тільки партія влади, де не без основ побоюються, що глибока економічна криза в країні, яка влітку, без сумніву, тільки посилиться, не сприятиме популярності "ПіСу". Тому в квітні нижня палата польського парламенту ухвалила "оригінальний" законопроект про можливість всезагального поштового голосування.  Подібний юридичний шедевр, який унеможливлював анонімність проведення виборів і давав якнайширший простір для всіх можливих маніпуляцій, викликав протести з боку ЄС і бурю захвату в польському суспільстві.

Читайте також: Чи зможуть українці восени обирати мерів по пошті

Листа із закликом не брати участі в цьому цирку підписали Лех Валенса, Кваснєвський, Коморовський і ще з півдесятка колишніх прем'єрів країни на додачу. А контрольований опозицією Сенат делікатно зачекав до останнього дня, передбаченого на схвалення законопроекту і відправив його до Сейму на переробку. За такої ситуації прийняти закон про "поштове" голосування до 10 травня, дати виборів, просто фізично неможливо.

І тепер правляча партія опинилася в цікавій ситуації. Голосів для прийняття скандального законопроекту у Сенаті в "ПіСу" немає. Абсурдність політики партії стала очевидною для широких мас виборців. А якщо проект навіть вдасться протягти (ходять чутки, що в бік Сенату рушили "переговорники з валізами") то результати виборів опозиція оскаржить в будь-якому суді. Бо з анонімністю бюлетенів із конвертів зі зворотними адресами якось все не складається. Рівно як із контролем того, звідки взагалі дані конкретні бюлетені взялися.

Особливого шарму ситуації додає той факт, що в містах, контрольованих опозиційними мерами, місцева влада самоусунулась від формування списків виборців, посилаючись на епідемічну небезпеку подібного заняття і процес мертво зупинився. Залишивши правлячу партію Польщі в глибокому ступорі, а політичне життя Польщі – в не менш глибокій кризі.

Ця ситуація якось мимоволі заставляє подивитись і на українську реальність під дещо іншим кутом. Зокрема, на впевнені заяви першого заступника голови парламентської фракції "народних слуг" Корнієнка, котрий у подробицях описував, як легко і радісно українські громадяни на місцевих виборах у жовтні будуть розбиратися з п'ятьма різнокольоровими бюлетенями до рад різних рівнів. Ці заяви – у світлі польських подій – викликають кілька закономірних питань.

В першу чергу – стосовно того, чи є в президента Зеленського та його партії "план Б" на той випадок, якщо епідемічна ситуація до 25 жовтня не покращиться. Чи існує механізм продовження повноважень чинної місцевої влади і політична воля цей механізм підготувати. Чи, можливо, українська партія влади готова повторити сумнівний приклад польських колег. З таким самим натиском і тими самими результатами.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"