Польща почала шукати останки бійців УПА під Перепишлем

Сьогодні Бюро пошуків та ідентифікації Інституту національної пам'яті Польщі починає археологічні дослідження на цвинтарі у селі Грушовичі неподалік Перемишля

Як повідомляє Depo.ua з посиланням на "Польське радіо", мета розкопок – встановити, чи є на місці пам'ятника УПА, що стояв там до минулого року, поховані останки членів Української Повстанської Армії.

У розкопках у якості спостерігачів візьмуть участь п'ятеро експертів з України. Дослідження триватимуть два дні.

Знесення у Грушовичах пам'ятника, присвяченого УПА, призвело до введення заборони Українським інститутом національної пам'яті на пошукові роботи та ексгумацію останків польських жертв воєн та конфліктів на території України.

"Археологічні роботи у Грушовичах проводяться для підтвердження або заперечення того, що у місці, де стояв пам'ятник на честь УПА – це не було місце, присвячене конкретним особам, а сотням УПА – є, або немає останків членів УПА", – розповів віце-голова Інституту національної пам'яті Польщі Кшиштоф Шваґжик.

Він зазначив, що результати археологічних робіт будуть у п'ятницю, "і, можливо, навіть у четвер".

Віце-голова Інституту сказав, що результатами цих досліджені мають бути два варіанти.

"У місці під пам'ятником, якого вже немає, під фундаментом пам'ятника, не буде виявлено жодних людських останків. І тоді аргументи української сторони про те, що це місце є місцем пам'яті, бо там поховані члени УПА, відпадають. Натомість, якщо дослідження на цвинтарі у Грущовичах покажуть, що там є останки вояків УПА, тоді, згідно із законом, їх вивчать та залишать на місці. "Ті люди будуть мати могили відповідно до норм права", – зауважив Шваґжик.

У свою чергу, відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті Святослав Шеремета висловив думку, що дослідження у Грушовичах є непотрібними.

"Вважаємо, що порушення спокою померлих з приводу політичних амбіцій є некоректним. Це не відповідає християнській традиції. Є договір між урядами Польщі та України про місця пам'яті та місця поховання від 1996 року. На жаль, вважаємо, що польська сторона багато років порушує цю угоду. Згідно з нею, такі місця пам'яті, як у Грушовичах, повинні бути під охороною польської сторони", – підкреслив Шеремета.

Він нагадав, що всупереч угоді, дослідження у Грущовичах не були погоджені з Києвом.

"Польська сторона не погодила з нами ці роботи, не погодила їхні дати, у зв'язку з цим у нас були великі проблеми з пошуком експертів, котрі готові би були поїхати до Грушовиць. Ми мусили перервати раніше заплановані експедиції, аби відправити їх туди. Однак більш детальні коментарі я дам тоді, коли будуть відомі перші результати досліджень у Грущовичах", – сказав Шеремета.

Нагадаємо, у середині травня Інститут національної пам'яті Польщі запланував провести 24-25 травня розкопки на кладовищі села Грушовичі з метою встановлення, чи на місці знищеного торік пам'ятника є поховання вояків УПА.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ