Що Меркель пообіцяла Порошенку та українцям

Під час першого за три роки візиту до Києва Ангела Меркель здійснила спробу зафіксувати взаємні домовленості між країнами перед тим, як німецька політика увійде в стан жорстокої турбулентності

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Що Меркель пообіцяла Порошенку та україн…

Сьогоднішня зустріч канцлерки Німеччини Ангели Меркель з президентом України Петром Порошенком, на перший погляд, видається не надто й змістовною. Сторони знову наголосили на своїй відданості Мінським угодам, рішуче засудили проведення "виборів" на окупованих територіях на Донбасі, та висловили стурбованість ситуацією в акваторії Азовського моря та Керчинській протоці. Порошенко подякував Меркель за підтримку рішення ООН по Азову, фрау канцлерін пообіцяла 75 мільйонів євро на допомогу переселенцям, і заявила, що Німеччина й далі підтримуватиме санкції з боку ЄС проти Росії - і це триватиме, аж поки на Донбасі не настане мир.

За великим рахунком, жодна з озвучених тез - за винятком хіба фінансової допомоги, не є новою і не містить жодних елементів, які не були б публічно й неодноразово озвучені всіма відповідними учасниками процесу. Для всіх цих дипломатичних тілорухів достатньо було б 15-хвилинної телефонної розмови, без авіаперельотів, скромних білих троянд і рапортів роти почесної варти.

Втім, очільниця Німеччини вирішила інакше. Чому?

Сьогоднішня зустріч лідерів України та Німеччини є, можливо, останнім приїздом фрау канцлерін до України в своєму теперішньому статусі. Бо формально Меркель може залишитись у кріслі канцлера Німеччини ще два роки. На практиці впродовж двох-трьох місяців у Німеччині може вибухнути така урядова криза, що справа дійде до неминучих перевиборів із не дуже передбачуваним результатом.

Шанси фрау Меркель добути до кінця свій термін - без руйнування наявної неміцної коаліції із соціал-демократами, які хочуть врятувати свій рейтинг, відштовхнувшись від ХДС-ХСС, у Німеччині розглядають як вкрай невисокі. А шанси на формування нової коаліції з іншими дійовими особами - як практично нульові. На перевибори Ангела Меркель, що зреклась крісла очільника ХДС-ХСС, скоріше за все, і не піде. А в тому, що всі ці політичні пертурбації змусять Берлін на якийсь час забути про Київ, сумніватися не доводиться.

І в такій ситуації Ангела Меркель прийняла рішення зафіксувати ключові моменти політичної позиції Німеччини стосовно україно-російського конфлікту - зробивши це особисто, в присутності як українських, так і німецьких ЗМІ. Сформульовані сьогодні у Києві тези, звичайно, не є імперативними для політики Німеччини в разі, якщо керівництво цієї країни зміниться.

Але на період політичної турбулентності і нестабільності, коли на ключових посадах в німецьких відомствах сидітимуть "виконувачі обов'язків" чи якісь достатньо тимчасові люди, сформульована за роки конфлікту і вербалізована сьогодні у Києві позиція Меркель буде своєрідним стратегічним планом, якого ті люди будуть, скоріше за все, дотримуватись - принаймні до того моменту, коли перестануть бути "виконувачами обов'язків" і зможуть формулювати свою власну довготермінову політику.

У такий спосіб Ангела Меркель сьогоднішнім своїм візитом до Києва з притаманною їй старанністю і ретельністю підвела риску під своєю участю у складному геополітичному конфлікті, розв'язати який їй не судилося. Врешті, вона завше була старанною і ретельною - всі 13 років свого нелегкого і непростого перебування біля стерна найбільшої європейської економіки - тому дивуватись сьогоднішньому візиту не доводиться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme