Розчленування у Стамбулі: Що США та Туреччина робитимуть із Саудівською Аравією

Якщо турецька поліція доведе, що опозиційного саудівського журналіста вбили на території диппредставництва Ер-Ріяду, то наслідки для спадкового принца Мухаммеда бін Сальмана можуть стати катастрофічними

Журналіст відділу «Світ»
Розчленування у Стамбулі: Що США та Туре…

Історія з убивством саудівського опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі як розпочалась, так і продовжує розвиватися в стилі божевільного політичного триллера. Турецька поліція обшукує ліс на околиці Стамбула у пошуках його останків, державний секретар США Майк Помпео курсує між Саудівською Аравією та Туреччиною, а лейтенант саудівських ВПС Мешал Саад Альбостані, який був одним з 15 підозрюваних, що перебували у консульстві Саудівської Аравії, коли туди зайшов зниклий журналіст, раптово загинув у автокатастрофі в Ер-Ріяді.

Втім, якими б не були конкретні результати слідства, опозиційного журналіста, що в якийсь час був достатньо близьким до королівської родини, а потім попав у опалу, в живих, здається, вже немає. Про це навіть президент США Дональд Трамп повідомив журналістам.

І вся історія наносить колосальний удар по репутації як Саудівської Аравії загалом, так і по людях, що здійснюють у ній зараз державну владу, зокрема.

Про те, що спадковий принц Мухаммед бін Сальман не схожий на взірець гуманізму та правослухняності, всі, звичайно, здогадувались вже давно. Стиль його масованих антикорупійних арештів сумнівів у цьому не залишав.

Але вбивство політичного противника в іншій країні, на території консульства, розчленування трупа і, ймовірно, наступне закопування фрагментів у лісі — це явний перебір. Навіть для відносно ширших поглядів на рамки законослухняності, які традиційно панують на Близькому Сході.

Власне, перші наслідки Саудіська Аравія відчуває вже зараз. Зокрема, від участі в міжнародній конференції інвесторів Future Investment Initiative, яку організував спадковий принц, спочатку відмовилась переважна більшість потужних західних корпорацій — серед яких Credit Suisse, Ford, Uber, MasterCard, Google і чимало інших. Що стало натяком на той факт, що вкладати гроші в Саудівську Аравію після історії з Хашоггі західний бізнес побоюється. Потім потужні західні видавничі групи — зокрема, New York Times, Bloomberg та CNN, вирішили не надсилати до Ер-Ріяду своїх кореспондентів. Що, вочевидь, означало, що репутацію зіпсовано радикально.

А потім пішло ще гірше. Від участі в заході майже синхронно відмовились міністр торгівлі Великої Британії Ліам Фокс, міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер та нідерландський міністр фінансів Вопке Гоекстра. Невдовзі до них приєднався і міністр фінансів США Стівен Мнучин. У такий спосіб конференція, що мала стати тріумфом спадкового принца і його програми модернізації чи то Саудівської Аравії, чи то, принаймні, її іміджу, стала свідченням дипломатичної катастрофи.

Що саме примусило Ер-Ріяд піти на такий крок, як фізична ліквідація журналіста? Сказати напевне складно. Серед ймовірних причин називають його поінформованість про стосунки королівської родини та лідерів ультрарадикальних ісламських угруповань, включно з "Аль-Каїдою".

Втім, що б і кому не розповів покійний журналіст — це б не нанесло такого удару по іміджу Саудівської Аравії, як його вбивство. Яке, окрім всього, було ще й виконане саудівськими агентами не як таємна операція, а радше як показова страта — на кшталт російських отруєнь полонієм та "Новічком".

І тепер перед Ер-Ріядом стоїть непроста дилема. Там можуть спробувати підкупити Туреччину якимось геополітичними благами, на кшталт послаблення тиску на Катар, спільних дій проти Ірану чи скоординованих дій стосовно Ідлібу, аби результати розслідування були більш "лояльними" до Саудівської Аравії. Хоча після жорстких заяв турецької сторони шанси на таке угоду видаються примарними. А можуть сповна відчути наслідки міжнародної ізоляції для чергової "бензоколонки". Нехай навіть найбільшої у світі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme