Погана дружина: Чому армія виступила проти Мугабе у Зімбабве

Армія увійша у столицю Зімбабве Хараре, щоб торгуватися за власні привілеї

Погана дружина: Чому армія виступила про…

93-річний Роберт Мугабе - президент Зімбабве, лідер правлячої партії Зану-ПФ, відомий у світі диктатор, який очолив країну у 1987-му році, але фактично керував нею з 1980-го, посварився з військовими. Проти нього виступила армія під командуванням керівника генштабу Чивенги, яка захопила столицю Зімбабве Хараре, зробивши це безкровно. Військові взяли під контроль офіс державної телекомпанії ZBC після чого почали виходити в ефір.

Чивенгу вже звинуватили у держзраді, але він в свою чергу заявив, що президент Мугабе цілий і неушкоджений і армія насправді не намагалася здійснити військовий переворот, а лише "націлена на злочинців, які оточують президента". Втім, пізніше його таки затримали.

Що сталося в Зімбабве

Ще кілька місяців тому віце-президент Емерсон Мнангагва, ветеран боротьби за незалежність від Великої Британії, авторитет у колі військових, вважався майбутнім президентом, який отримає владу від старого диктатора. Але Мугабе вирішив інакше і звільнив Мнангагву, почавши чистки у правлячій партії від його прибічників. Мнангагва втік в ПАР, а таку політику Мугабе пов'язали із бажанням диктатора розчистити шлях для передачі влади своїй дружині, 52-річній Грейс. Президентські вибори в Зімбабве мають відбутися у 2018-му році. Мугабе вважається головним претендентом на перемогу і сам не приховував, що піде на вибори. А його дружина Грейс навіть зазначала, що Мугабе настільки популярний у країні, що народ проголосує "навіть за його труп".

Ще в понеділок Чивенга заявив, що він готовий втрутитися у ситуацію, якщо чистки в партії не припиняться. І зробив це. Танки, які рухалися в напрямку столиці були помічені ще вчора вдень. Пізніше техніка зайшла у місто.

Втім, наразі ситуація залишається спокійною, попри те, що посольства західних країн радять своїм громадянам, що знаходяться у Харарі, залишатися у домівках.

Генерал-майор армії Мойо звернувся до громадян із контрольованого військовими телеканалу ZBC. Він підкреслив, що армія не робить військовий переворот і гарантує безпеку президента Мугабе та його родини. Дії військових націлені виключно на злочинців, які оточують президента. Також військові проти чисток у партії, які проводить президент, і закликають їх припинити. Гарантують вірність демократичним цінностям, підтримання миру, а також закликають всіх ветеранів боротьби за незалежність та інші сили безпеки долучитися до них.

При цьому Мнангагва із ПАР, як пише The Guardian, привітав дії військових, підкресливши їх безкровність.

У той же час Reuters повідомляє, що був затриманий міністр фінансів Чомбо, який є одним із найближчих соратників президента.

Чого хочуть військові

Насправді, головний страх армії описав зімбабвійський академік із Австралійського національного університету Джоліон Форд.

"У військових немає вірності Грейс Мугабе взагалі, і їй загрожує небезпека, тому що її вплив йде від молодого покоління політиків партії "Зану-ПФ", які не брали участі у визвольній боротьбі.

Військові втручаються, бо вони бояться, що інша фракція партії - дружина і молоде покоління - більш впливова. Військові ветерани стали дуже багатими, і вони дуже багато втратять, якщо режим зміниться", - сказав він The Guardian.

Звичайно, військові, які були лояльні президенту, цілком могли заробити багатства у нафтовій країні з одним із найнижчих ВВП у світі - 1 150 доларів на душу населення і гіперінфляцією.

Що робитиме Мугабе і з ким Захід

Наразі від президента Зімбабве коментарів немає. Втім, з досить агресивною публікацією вийшла газета The Herald, яка закликає до відповідальності Чивенгу.

Безперечно, головне видання Зімбабве лояльне до влади Мугабе.

Держдеп США закликав обидві сторони мирно врегулювати всі питання, як передає Reuters. Більшість посольств, включно із канадським та американським, закликають людей лишатися вдома. Делегація ЄС лишається закритою сьогодні.

Не секрет, що Захід в цілому не підтримує Мугабе. Про це свідчить як критика ВООЗ за призначення диктатора послом доброї волі і подальша зміна цього рішення через реакцію світової спільноти, правозахисників і того самого Держдепу.

Мугабе на Заході критикується за порушення прав людини, корупцію, чорний расизм і провальну економічну політику. У свою чергу диктатор так само негативно висловлюється у бік США, в 2014-му році разом з Північною Кореєю Зімбабве підтримала анексію Росією Криму. Втім, нинішня політика Західних країн у Африці зводиться до величезних зусиль із підтриманням стабільності в регіоні. Допомога із реформами і будівництвом держави, розбудовою армії та поліції у Сомалі, чим займаються ООН, Африканський союз, США. Політика у Ліберії, Нігері, Мозамбіку і так далі.

Так чи інакше, стабільність у Зімбабве з Мугабе чи без нього - це єдиний варіант, який влаштує Захід. Тому ніхто у ситуацію активно не втручатиметься, поки не почнеться кривава різанина. Якщо це таки станеться, то західна дипломатія буде змушена діяти. Але, що найбільш важливо, такий розвиток подій не потрібен ні Мугабе, ні військовим. Тому вони будуть домовлятися. Очевидно, що ветеранам потрібні гарантії збереження багатств, Мнангагві - повернення додому, а Мугабе - збереження повноцінної влади. Куди заведуть торги буде видно найближчим часом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme