Кінець братушкам: Як Болгарія сьогодні подала на геополітичне розлучення з Росією

Фактична окупація Східної Європи Радянським Союзом, пропагандисти якого заявляли про те, що "звільнили" населення цього регіону від німецького панування, завершилась із падінням Варшавського блоку. Але тільки впродовж останніх днів прийшов кінець ідеологічному обґрунтуванню радянської окупації
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кінець братушкам: Як Болгарія сьогодні п…

На відзначення 80-ї річниці початку Другої світової, що днями проходило у Польщі, запросили найвищих посадовців із майже сорока країн. Включно з представниками Німеччини, яка ту війну розпочала і втопила Польщу в крові. Не було запрошено лише Володимира Путіна, президента країни, яка стверджує, що "врятувала світ від нацистського іга".

Як заявив тоді глава канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський, Польща прийняла рішення відзначати невеселу дату з представниками держав, які хочуть "забезпечення миру на основі дотримання міжнародного права, поваги суверенітету інших держав і їхньої територіальної цілісності". "Порушення цих правил було ознакою агресорів 1939 року й залишається найбільшою загрозою миру сьогодні", – зазначив тоді Щерський, прозоро натякаючи на причини, через які причини російського президента не запросили на подію.

Втім, теза про схожу, якщо не рівну відповідальність Радянського Союзу та нацистської Німеччини за долю поляків у Другій світовій війні звучить не вперше. Довга і непроста історія стосунків між Москвою та Варшавою, з усіма кривавими подробицями, починаючи від катинських розстрілів, дається взнаки.

Набагато менш сподіваний документ побачив світ сьогодні, коли міністерство закордонних справ Болгарії заявило, що прихід радянських "визволителів" до країни у 1994 році став лише заміною однієї окупації на іншу. Такою стала реакція болгарських дипломатів на російську виставку "75 років звільнення Східної Європи від нацизму", відкриття якої заплановане на 9 вересня в Софії. "Не заперечуючи внеску СРСР у розгром нацизму в Європі, ми не повинні закривати очі на той факт, що разом з Радянською Армією до народів Центральної та Східної Європи прийшли півстолітні репресії, придушення громадянської самосвідомості, деформований економічний розвиток" - зазначили болгарські дипломати. Нагадавши, що "СРСР оголосив війну Болгарії, коли до влади тільки-но прийшов новий демократичний уряд, що оголосив про припинення зв'язків з нацистською Німеччиною".

Все це сказали вже не традиційно вороже налаштовані стосовно Кремля поляки, а "болгарські братушки". Які, звичайно, впродовж останніх кількох років відмовлялися їздити до Москви на святкування "великої перемоги" - і навіть закрили повітряний простір для російських літаків, що прямували до Сирії — але при тому до сьогодні вважалися радше союзниками Росії в Європі, ніж її послідовними опонентами.

Таким чином напевно найбільш дружня до Росії країна — учасниця нині покійного Варшавського договору, радянського аналога НАТО, розставила крапки над "і", і запропонувала називати своє "визволення" окупацією. Зі всіх союзників Росії та СРСР в регіоні Східної Європи дружбу з Росією почасти зберігає тільки Сербія. Яка, втім, у Варшавському договорі не була і завжди намагалась тримати із російськими "друзями" належну дистанцію, використовуючи їх, по мірі потреби, задля досягнення власних геополітичних інтересів.

Таке дистанціювання від Росії, вочевидь, стало результатом політики Володимира Путіна, який наочно продемонстрував, що історичні міфи про "радянське визволення", чи, приміром, про "міста російської слави" можуть бути доволі небезпечною геополітичною зброєю в руках Кремля. І подібна ситуація не має стосунку до "сучасного болгарського політичного дискурсу", як то заявили у відповідь російські дипломати. Вона свідчить про "геополітичне розлучення" між двома країнами. Після якого історичні та ідеологічні маніпуляції не викликатимуть у Софії нічого окрім роздратування. Яка б із притомних болгарських партій не отримала владу.

І, зважаючи на цю тенденцію, хочеться надіятися, що "День перемоги над нацизмом", який українці впродовж останніх 4 років відзначають замість радянсько-російського "Дня Перемоги", так і залишиться радше днем смутку й пам'яті, а не помпезним гімном "великому визволенню", яке принесло в нашу країну тих самих "півстоліття репресій", що і до Болгарії. Бо, якщо подивитись на нардепів нової Верховної Ради на кшталт максима Бужанського, жодної впевненості в цьому факті немає.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme