Північна Македонія: Як США та ЄС хочуть відкусити у Путіна шматок Балкан

Порозуміння із Грецією щодо назви країни відкриває Македонії пряму дорогу в ЄС та НАТО

Північна Македонія: Як США та ЄС хочуть…

Після 27 років диспутів Греція та Македонія таки дійшли згоди щодо назви останньої.

В далекому 1991-му році країна взяла собі назву Македонія, розлютивши греків, у яких македонією називається північний регіон з одним із найбільших міст держави - Салоніки.

В 1992-му році македонці виходили зі складу Югославії із офіційною назвою Колишня Югославська Республіка Македонія. Тоді Греція розблокувала її прийняття до складу ООН. Але понад 100 держав готові були визнати балканську країну під назвою Македонія

За конституцією Македонії країна називається Республіка Македонія. В міжнародних організаціях її назва Колишня Югославська Республіка Македонія.

Греки ж звинувачували македонців у територіальних амбіціях. Македонські націоналісти підкидали дрова у багаття, назвавши аеропорт поруч зі столичним Скоп'є на честь Александра Великого або Македонського разом із трасою, яка пролягала до грецького кордону.

На думку греків древня Македонія є невід'ємною спадщиною еллінів. І сам Македонський, який правив більшою частиною Греції протягом 4 століття до нашої ери, народився в грецькому місті Пелла. Простіше кажучи, конфлікт був на історичному підгрунті. У Греції вважали, що македонці замахнулися на створення єдиної македонської нації з претензією на місто Салоніки. І взагалі, Македонія - це і є Греція.

До цього додавалося, що після Балканських воєн 1912-1913 років Оттоманська імперія залишила македонський регіон, який між собою розділила Греція, Сербія та Болгарія. На думку греків, назва незалежної Македонії має бути відокремлена від історичного контексту.

Ці протиріччя дуже заважали македонцям у кількох моментах. По-перше, ще в 1999-му році країна отримала свій ПДЧ НАТО, виконавши всі його вимоги, але досі не стала членом Альянсу через вето Греції. Окрім цього, з 2005-го року Македонія є кандидатом на вступ в ЄС.

Весною 2018-го Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори з Македонією та Албанією про вступ в ЄС.

Втім, протиріччя з Грецією цьому заважали. За справу вже давно взялися лідери ЄС та США.

В травні 2018-го прем'єр Македонії Заєв запропонував компроміс із зміною назви країни. Його грецький колега Ципрас 19-го травня поспілкувався в телефонному режимі з віце-президентом США Майком Пенсом про Македонію і ситуацію на Балканах.

21-го травня Вашингтон відвідав грецький міністр закордонних справ Нікос Котзіас. Він зустрічався з Майком Помпео і радником з питань нацбезпеки Джоном Болтоном. Говорив про роль Греції в вирішенні проблем на Балканах та Східному Середземномор'ї. Як США так і самій Греції така роль вигідна, бо греки створюють противагу турецькій політиці в регіоні. В обмін на це Греції пообіцяли допомогу та співробітництво в сферах енгергобезпеки, аграрному секторі, освіті, інвестиціях та ін.

Зустрічався Котзіас і з македонським колегою Дімітровим. Судячи за все, питання поступово вирішувалося. На саміті ЄС в Софії майбутнє Македонії та Албанії відклали до червня і саміту в Брюсселі. Та в кулуарах саміту грецький прем'єр Ципрас і прем'єр Македонії Заєв обговорили угоду із зміною назви. Після цього було ще кілька телефонних переговорів. В підсумку, на цьому тижні Заєв оголосив про досягнення угоди.

В Македонії до цього зробили кілька рухів, навіть назву згаданих аеропорту поруч зі Скоп'є та траси змінили. Перший став "Міжнародним аеропортом Скоп'є", а траса тепер називається "Дружбою".

Як тепер називатиметься країна

Згідно з новою угодою, балканська країна називатиметься Республіка Північна Македонія чи просто Північна Македонія. Говоритимуть в державі македонською мовою. Відповідно, народ цієї країни - македонці.

Ця назва використовуватиметься в міжнародних відносинах та двосторонньому форматі. В ЄС та НАТО вже привітали інформацію про досягнення угоди.

Тепер Македонія буде в НАТО та ЄС?

Можливо, щоправда, для початку необхідно, щоб македонський парламент проголосував за нову назву до саміту ЄС у Брюсселі, який пройде 28-го червня.

Після цього Греція надішле свій лист у Брюссель і відкличе протест проти вступу країни в ЄС. Те саме буде і щодо Альянсу.

Втім, у Македонії не все так просто. Опозиціонери із "Внутрішньої македонської революційної організації - Демократична партія македонської національної єдності" розуміють, що відсутність конфлікту із греками та зміна назви країни позбавлять їх ідеологічного фундаменту для протистояння уряду Заєва, який за допомогою коаліції з албанцями посунув від влади лідера нинішніх опозиціонерів Груєвського, якого засудили на 2 роки. Ця політсила пов'язана з Москвою

Заєву та коаліції необхідно отримати дві тритини голосів в парламенті на 120 людей для змін в основний закон. В опозиціонерів там 51 мандат, а у прибічників Заєва - всього 49. Йому потрібно ще 30 голосів.

"Внутрішньо македонська революційна організація - Демократична партія македонської національної єдності" пов'язана з Москвою. Так само в них э бойовики руху "Єдина Македонія". Їх Росія залучатиме по максимуму, бо втрата Балкан їм невигідна. І тут вона неминуча, якщо Македонія увійде в НАТО та ЄС. Захід пришвидшився лише заради того, щоб відкусити від Москви чергову країну.

У Македонії також повинен відбутися референдум. Якщо македонці підтримають нову назву, уряду доведеться міняти конституцію. Опозиціонери вже виходили на акції протесту проти угоди з Грецією в Скоп'є.

Окрім цього, угоду має ратифікувати грецький парламент. А грецький народ виступає проти будь-якої назви, в якій є слово "Македонія". У 25 грецьких містах вже відбувалися протести. Опозиціонери з "Нова демократія", комуністи та соціалісти в парламенті раніше не вітали ідею зі зміною назви на "Республіка Ілінденська Македонія" (Ілінденське повстання), яку пропонували на початках діалогу, виступаючи за географічний, а не історичний фундамент. Північна Македонія цілком відповідає цій ідеї. Але чи дасть голоси опозиція - ще те питання.

Втім, Заєву та Ципрасу доведеться подолати можливий спротив опозиціонерів заради пряників, які їм пообіцяв Захід. І від цього залежатиме майбутнє обох країн.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme