Російські розвідники у Косово: Для чого Путін розпалює "релігійну війну" на Балканах

Рішення уряду Чорногорії зменшити вплив Сербської православної церкви на внутрішньополітичне життя країни викликало шалений спротив не тільки, а може, і не стільки в Бєлграді, як у Кремлі. Там взялися стимулювати і без того гострий конфлікт у регіоні, що навіть не встиг отямитися від кривавої громадянської війни

Російські розвідники у Косово: Для чого…
фото: BIRN

Для людей, далеких від балканської проблематики, історія про те, як у косовському місті Грачаниця на акції протесту сербів проти закону про свободу віросповідання в Чорногорії засікли трьох громадян Росії, один з яких був військовослужбовцем російської служби ГРУ, що в’їхав туди з підробленим посвідченням представника Місії ООН у Косові, може видатись відверто абсурдною.

Оскільки так з ходу зрозуміти, чому проти легітимно прийнятого закону однієї держави протестують представники другої держави на території держави третьої, а "допомагають", і, ймовірно – навіть координують і спрямовують їхній протест представники Росії, з першого погляду, не просто.

Втім, все це має своє, достатньо нескладне пояснення. Закон, проти якого протестували серби – це рішення чорногорського парламенту від 27 грудня минулого року стосовно свободи віросповідання і правового статусу релігійних громад. В якому взагалі є багато цікавих моментів, але ключовий полягає в тому, що згідно з новим нормативним актом всі релігійні громади невеликої балканської країни повинні надавати докази володіння своєю власністю до 1918 року.

У Сербській православній церкві підозрюють, що в подібний спосіб Чорногорія, яка зараз дуже активно намагається досягти автокефалії, намагається "захопити" майно сербів у своїй країні. Натомість як у владі Чорногорії, так і в чорногорській церкві вважають, що в подібний спосіб можна повернути майно чорногорської єпархії, яка користувалась значною автономією до 1918 року, назад у руки чорногорців, предки яких ці церкви будували.

Таку позицію підтримують, окрім правлячої Демократичної партії соціалістів, ще й більшість національних меншини Чорногорії – зокрема, хорвати, босняки й албанці. Що й дало достатню кількість голосів за новий закон в місцевому парламенті попри шалений спротив сербської фракції "Демократичного фронту". Представники політичної сили влаштували в сесійній залі чорногорського парламенту побоїще, за яке були виставлені із приміщення.

Тепер серби влаштовують акції протесту не тільки в Чорногорії, але й у суміжних кранах, де є сербські анклави. Зокрема, в тій же Грачаниці, де знаходиться відомий сербський монастир 1315 року заснування.

І якби йшлося просто про роздратування сербів через невигідне для їхньої церкви рішення, все це можна би було, в принципі, зрозуміти.

Але російські "вуха" які були помічені в цій історії, наштовхують на іншу думку. Зокрема, про те, що Росія, яка восени 2016 року за допомогою агентів військової розвідки та окремих громадян Сербії вже намагалася здійснити в Чорногорії переворот, тепер робить все можливе, щоби посварити сербів з чорногорцями.

В 2016 році зупинити рух Чорногорії до НАТО росіяни не зуміли – і країна в липні 2017-го увійшла в альянс. "Відіграти" це рішення не видається можливим.

А от що, на думку кремлівських політтехнологів, зробити можна і потрібно – це забезпечити гострий політичний конфлікт у цій країні. В першу чергу, щоби продемонструвати решті держав регіону, що вступ до НАТО не є стовідсотковою гарантією відсутності подальших проблем.

І "релігійний" конфлікт – який, насправді, не має до релігії жодного стосунку, а стосується радше питань перерозподілу майна – це ідеальний спосіб посварити людей. Які, до слова, ще на так давно воювали між собою. В тій самій Грачаниці дотепер стоїть контингент KFOR, забезпечуючи спокій сербського анклаву.

При цьому акції, які широко й масштабно здійснює частина сербської громади за спонсорської підтримки ГРУ Росії, рано чи пізно можуть, за допомогою тих же російських провокаторів, перетнути тонку червону лінію мирного протесту. Що, напевно, дуже потішить когось у Москві. Але навряд чи потішить Бєлград, Подгорицю, Приштину, чи будь-яку іншу столицю цього регіону.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"