Petro і Petro Oro: Як венесуельський диктатор знищить криптовалюти

Криптовалюти від початку були достатньо ризикованим вкладанням грошей — щоправда, для тих, хто вступив у гру на старті, неймовірно прибутковим

Журналіст відділу «Світ»
Petro і Petro Oro: Як венесуельський дик…

Petro, "офіційна " криптовалюта Венесуели, блискуче почала свій шлях. Якщо вірити президенту Венесуели Ніколасу Мадуро, то до його казни потрапило 735 мільйонів доларів у перший же день попереднього продажу Petro.

Природно, що такий успіх окрилив уряд Венесуели. Президент Мадуро заявив про випуск другої криптовалюти — вже наступного тижня, щоб викачати з прибуткового заняття по максимуму, поки покупці чогось раптом не зрозуміли.

Нову криптовалюту назвуть Petro Oro. "Я не хочу нічого просувати, але у нас є сюрприз щодо Petro Oro, у якого будуть ті ж фінансові характеристики, що і у нафти. Однак, це питання наступного тижня", – сказав лідер Венесуели. Не уточнивши, втім, чим "нова" криптовалюта відрізнятиметься від "старої", яка ніби-то теж забезпечена венесуельською нафтою.

Чому інвестори — здебільшого, західні — так позитивно відреагували на Petro? Відповідь очевидна. Це перша криптовалюта, яку хтось чимось згоден забезпечувати. Навряд чи хтось із тих, хто купував Petro, до ладу знає, скільки тієї нафти у Венесуели, яка собівартість видобутку чи перспективи її зростання. Так само, як ніхто, напевно, не звернув уваги на те, що "гарантії" - це не більш ніж усна заява президента Венесуели.

До слова, венесуельська опозиція вже розкритикувала ідею Мадуро, і цілком чітко пояснила всім охочим, чим насправді є Petro. На думку критиків уряду, влада за допомогою Petro незаконним чином просто набирає нові борги в обхід парламенту. В якому досі більшість місць займають противники Мадуро, які не хочуть фінансувати животіння напівдиктаторського режиму за рахунок боргів, які доведеться віддавати наступним поколінням.

Втім, критика вийшла не надто суворою. Оскільки і опозиціонери розуміють, що на відміну від офіцінйних запозичень, неповернення яких загрожує дефолтом (хоч і це, здається, не надто лякає Мадуро), невиконання будь-яких гарантій щодо криптовалюти не загрожує нікому і нічим. Ну, окрім тих, хто ще вважає себе інвестором, а не постраждалим від фінансової афери.

Навіть офіційно коментуючи причину появи Petro, у Венесуелі говорять про потребу "допомогти керованій соціалістичним урядом країні вийти із глибокої кризи у той час, як офіційна валюта країни - болівар - переживає гіперінфляцію".

А "розбещені" біткойном, створеним Сатоші Накамото (хто чи що б не ховалося під цим псевдонімом), інвестори — принаймні, та їх частина, яка наважилась "вкластись" у Petro, не розуміють, що у випадку з Венесуелою ціль створення криптовалюти — не довгочасне збагачення всіх задіяних у процесі, створення конфіденційних грошей та порушення а латання дірок в бюджеті, який розповзається на очах.

Чому так ведуть себе люди, які якимось чином зуміли зібрати свої капітали? Причина, здається, проста. Вони ніколи не жили в країні, де були примусові "займи" в населення, які ніхто й ніколи не збирався віддавати. Де у день зарплати всіх працівників можна було примусити купити лотерейні квитки — без особливих надій на виграш. Вони взагалі нічогісінько не знають про "соціалістичну" реальність, ці наївні люди цифрової постіндустріальної епохи.

Як не знають вони навіть недавньої історії — про те, як у 2010 році Венесуела конфісковувала бурові вишки, що належали американській Helmerich and Payne, яка перед тим легально купила право на видобуток. Чи як у 2012 конфісковували мережі приватних магазинів, які "задорого" продавали продукти, та приватні супермаркети, які викупили приміщення у історичному центрі столиці, а влада, їх продавши, раптом згадала, що "історія належить народу".

Не мине й півроку, як Petro та всі його клони, які за той час вигадає Мадуро, "впаде". Голосно і негарно, потягнувши за собою донизу й інші криптовалюти. Просто оного жня зясується, що ніхто не хоче брати цю криптовалюту в якості оплати ні у Венесуелі, ні, тим паче, за її межами. Мадуро міняти Petro на діжки з нафтою, якими криптовалюта "гарантована", звичайно, відмовиться. А західні інвестори отримають чергову щеплення від ризикованих гешефтів із сумнівними партнерами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme