Перемога "системних": Чим допоможе Україні Ентоні Блінкен на посту держсекретаря

Учора ввечері стало відомо, що Байден відмовився від радикальних кадрових експериментів та вирішив запропонувати на посади державного секретаря та радника з нацбезпеки своїх давніх знайомих, Ентоні Блінкена та Джейка Саллівана. І хоча держсекретар США з українським корінням – це цікавий прецедент, працювати з ним уряду Зеленського буде не просто

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Перемога "системних": Чим допоможе Украї…

Обрані Байденом політики — далеко не новачки у Вашингтоні. Салліван працював на різних постах, та був особистим радником Хілларі Клінтон. Блінкен працював в адміністрації Обами як заступник державного секретаря та головний заступник радника з питань національної безпеки. Він також працював радником з питань національної безпеки при Байдені, який тоді займав пост віце-президента. На цих посадах Блінкен відігравав істотну роль у ключових елементах зовнішньої політики адміністрації Обами, включаючи боротьбу з Ісламською державою, ліквідацію Бін Ладена та реакцію на вторгнення Росії в Крим.

Згодом, за часів Трампа, Блінкен, попри партійні відмінності, активно підтримував республіканських "яструбів" - міністра оборони Меттіса та радника з нацбезпеки Макмастера — у їхніх спробах переконати Трампа в необхідності масштабних поставок зброї до України.

Також Блінкен брав участь у формуванні стратегії демократів стосовно історії зі спробами Дональда Трампа примусити президента Зеленського чи то знайти, чи то сфабрикувати компромат на Байдена.

Той факт, що Ентоні Блінкен є у Вашингтоні максимально системним персонажем, який мав контакти як з впливовими демократами, так і з республіканцями, однозначно сприятиме його затвердженню на посаді в Конгресі. Його кандидатура ідеально вписується у байденівський курс "зробимо Америку знову нормальною".

З іншого боку, саме системність Блінкена може призвести до відторгнення його кандидатури частиною радикально налаштованих "молодих демократів", які б хотіли більш радикальних змін у вашингтонських елітах. Втім, зважаючи на певний "медовий місяць" Байдена зі своєю партією, шанси Блінкена на затвердження все рівно високі.

При тому дипломат неодноразово відвідував Україну. Зважаючи на те, що дідусь Блінкена також був родом з України, його інтерес до нашої країни може бути достатньо міцним і багатогранним.

Що, звичайно, є перевагою – оскільки в період перебування Блінкена на посаді "українське питання", яким політик опікувався навіть в період перебування в опозиції, навряд чи буде забутим.

З іншого боку, для чинної влади Ентоні Блінкен може виявитися й достатньо складним партнером. Оскільки він від початку розумітиме, що має до справи зі специфічним політичним режимом. Свого часу він побачив немало українських посадовців - на кшталт "кришталево чесного" прокурора Шокіна, тому ілюзій стосовно не підкріплених справами обіцянок Києва в нього не буде від слова зовсім. 

І якщо адміністрація Трампа нерідко допомагала Україні – в тому числі, і зброєю – виключно для того, аби переконати критиків у своїх антиросійських намірах, то під керуванням Блінкена Державний департамент однозначно проводитиме політику "підтримка в обмін на реформи". І якщо допомога у військовій сфері буде здійснюватися більш-менш незалежно від успішності цих реформ, то про економічну підтримку без співпраці з МВФ і відновлення довіри з боку іноземних партнерів до українського уряду однозначно мова не йтиме. Також не виключеним є варіант, достатньо популярний з демократичними політиками, за якого активна словесна підтримка України не завжди буде супроводжуватися якимось масштабними практичними заходами.

Втім, за належного підходу з боку Києва налагодити співпрацю буде цілком можливо. При тому хотілось би, щоби ця співпраця не обмежувалась новими позиками та отриманням допомоги, а відбувалась і у формі налагодження двосторонніх і рівноправних економічних зв'язків.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme