Пекло у Греції: Що зможе протиставити Європа кліматичним змінам

Поки українці страждають чи тішаться від вологого літа, кількість жертв пожеж, які стали наслідком аномальної спеки у Європі, продовжує зростати

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Пекло у Греції: Що зможе протиставити Єв…

Грецький курортний рай перетворюється на випалену пустку, заповнену моторошними знахідками. На кшталт вілли у селі Маті, де рятувальники знайшли 26 покійників, декотрі з яких встигли обійнятись перед смертю з дітками, а декотрі – не добігли до рятівного моря лічені десятки метрів.

У Греції оголошено триденний траур – за останніми даними, масштабні пожежі забрали життя як мінімум 77 осіб. Коли пожежі вдасться загасити, ця цифра, на жаль, може істотно збільшитись.

При тому, що стихія все ще не приборкана – попри зусилля тисяч людей, і сотень одиниць техніки. Вітер, що дме зі швидкістю у 20-30 метрів на секунду, розносить вогонь по великій площі. Ті очевидці пожежі, яким вдалося добігти до мілководдя на узбережжі, кажуть, що полум'я насувалося, роблячи дивовижні ривки на десятки метрів. При тому синоптики прогнозують ще одне істотне збільшення температури впродовж найближчих днів, і у грецької влади залишається все менше часу, щоб зупинити поширення лиха.

Звичайно, грецьким пожежним допомагають їх колеги із Італії, Польщі та Франції – але розпочати якусь загальноєвропейську рятувальну операцію наразі не вдалося. Можливо тому, що чимало техніки і пожежників було задіяно у Швеції, де в результаті безпрецедентних для цієї країни пожеж вигоріло більш ніж 25 тисяч гектарів лісу.

Горить і в Литві та Латвії – але їхнє прохання про негайну допомогу у ЄС проігнорували, оскільки всі наявні резерви зайняті гасінням потужних пожеж у Греції, Сербії та Фінляндії. До мешканців балтійських країн поспішають на допомогу лиш білоруси. Яким для виїзду зі своєї території, та в'їзду на територію Литви та Латвії треба оформити спеціальні документи та дозволи.

Кількість погодних аномалій, що призвели до лісових пожеж по всій південній, західній і навіть північній частинах європейського континенту цього літа, вражає. Можна припустити, що вся ця історія – лише випадкова гра хаотичних погодних процесів. І все, що потрібно – це лише дочекатись дощової осені.

Але кількість і розмах стихійного лиха наштовхують на думку, що може йтися і про щось більше. Зокрема, про початок прогнозованих вченими глобальних кліматичних змін, які "переформатують" погоду на цілих континентах. І цьогорічне пекло – це лише початок, а спека з посухою стануть не "безпрецедентними подіями", а постійними супутниками європейців.

В такому випадку створення потужної загальноєвропейської структури, достатньо забезпеченої технікою та ресурсами для того, щоб в розумний термін загасити будь-яку пожежу, є питанням виживання у прямому значенні цього слова.

Вивчити свій урок із цієї ситуації повинна й Україна. Звичайно, цього літа сталося так, що дощів у нас більш ніж достатньо. Але наступного року карта може лягти по-іншому. І якщо посуха і пожежі прокотилися навіть по Швеції – то наступного року вони можуть трапитись і в Карпатах чи на Поліссі. Панікувати, звісно, не слід, але причини для занепокоєння є. Як є і чимало простих (і навіть відносно недорогих) речей – на кшталт протипожежних смуг, систем спостереження і раннього сповіщення про пожежу, місцевих пожежних товариств, які можуть, в сухому підсумку, врятувати життя десяткам і сотням людей.

Цього року в історії Землі з'явилася нова глава – вчені офіційно класифікували останні 4200 років як окремий геологічний період в історії нашої планети. Його назвали Мейгалейский період, початок якому поклала глобальна посуха, яка призвела до загибелі відразу декількох великих цивілізацій в різних частинах планети. Хотілось би вірити, що події в Європі колись не визнають початком якогось нового геологічного періоду. Під час якого глобальна техногенна цивілізація стала жертвою нових масштабних кліматичних змін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme