Отруєння в Солсбері: Як із заяви британського експерта в Кремлі зробили "виправдання Росії"

Тривіальне перекручення заяви британського хіміка не тільки російськими ЗМІ, але й російським МЗС дозволило Кремлю створити сенсацію на порожньому місці. Але протримається вона, здається, вкрай недовго

Журналіст відділу «Світ»
Отруєння в Солсбері: Як із заяви британс…

Вчорашнє інтерв'ю глави британської хімічної лабораторії Портон-Даун Гері Ейткенхеда телеканалу Sky News стало маленькою сенсацією. Ймовірно, навіть для нього самого. Суть зводилась до наступного: колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньку було отруєно бойовою отруйною речовиною класу "Новичок". Лабораторія чітко це встановила. Однак вона не встановила – і не могла встановити – країну, в якій було виготовлено цю бойову речовину.

В результаті нарізка цього інтерв'ю пішла по російських ЗМІ під заголовком "Британці не знайшли зв'язку "Новачка" з Росією в справі Скрипаля", "Експерти не знайшли зв'язку "Новачка" в Солсбері з Росією" - і так далі. Врешті, що там газети - у російському посольстві в Лондоні впевнені, що "заяви британського уряду про те, що застосована в Солсбері отруйна речовина була вироблена в Росії, з самого початку виглядали очевидним блефом. Тепер це підтверджено главою секретної лабораторії". Із законослухняного урядового експерта Гері Ейткенхед перетворився на бунтаря на кшталт Ассанжа, а тривіальна розмова про отримані лабораторією результати – на "викриття" підступів британського уряду.

Все це було сказано, не зважаючи на те, що Ейткенхед у тому ж інтерв'ю чітко пояснив ситуацію: для встановлення країни походження бойової отруюючої речовини недостатньо одного хімічного аналізу. Необхідні й інші дані, в тому числі засновані на інформації від розвідки. Такі дані, вочевидь, є в британського уряду. "Ми не встановили конкретне джерело, але ми надали наукову інформацію уряду, який, в свою чергу, використовував інші джерела, щоб прийти до висновку, до якого прийшов", - пояснив учора Ейткенхед. Але цей пасаж у російській пресі, рівно як і в заявах російських дипломатів, звісно, відтворений не був. Більше того, на прес-конференції в Анкарі вже й Володимир Путін в непрямий спосіб погодився з тим, що Скрипалів труїли чимсь на кшталт "Новичка" - але негайно заявив про "20 країн, де можуть вироблятись подібні речовини".

В реальності встановити країну походження хімічної зброї можливо. В першу чергу – за домішками, які вона містить, і які залежать від сировини та особливостей технологічного процесу виготовлення. Але також країну походження можуть виказати стабілізатори та так звані промоутери – додаткові речовини, які були використані при виробництві бойової отруюючої речовини.

І якщо в першому випадку для аналізу потрібно мати зразки саме конкретного виду отрути, гарантовано виготовленої в Росії, щоб порівняти їх склад, то в другому випадку досить мати зразки інших бойових отруюючих речовин, виготовлених в тій самій країні, в яких використовується аналогічний промоутер чи стабілізатор.

На думку російського хіміка Віла Мірзаянова, який свого часу першим розповів світові про "Новичок", у розпорядженні британської розвідки є, скоріше за все, зразки інших виготовлених в Росії нервово-паралітичних речовин – так званих "VX-газів", в яких було використано той самий промоутер під кодовою назвою "речовина 33". Що і дозволило Лондону з високим ступенем достовірності говорити про російський слід в отруєнні Скрипалів. Про те, що саме дані розвідки стали основою для звинувачення Кремля, визнав вчора і британський Форін-офіс.

Скоріше за все, ця інформація і буде надана Британією на сесії організації із заборони хімічної зброї. Тоді ми, мабуть, почуємо історію про "викрадені західними спецслужбами" компоненти російської хімічної зброї.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme