Отруєння Скрипаля: Європа закриває Кремль "на карантин"

Сьогодні в Брюсселі добігає кінця саміт ЄС, який, попри декларативний характер, може стати одним з історичних моментів у погіршенні стосунків між Європою та Росією

Журналіст відділу «Світ»
Отруєння Скрипаля: Європа закриває Кремл…

Ключовою темою заходу стало обговорення отруєння колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки у британському Солсбері.

Власне, після попередньої заяви ЄС, де теракт було засуджено, але Росію в числі винуватців так і не названо, сподіватись на якісь не те що рішучі — бодай адекватні кроки від європейської спільноти було ніби й марно.

Але британські дипломати та прем'єрка, здається, зробили все, що зуміли — і результат вийшов достойним уваги. За два роки після подвійного теракту в Брюсселі, і за рік після бійні під Вестмінстерським палацом у Лондоні, Європа змогла продемонструвати бодай якусь подобу одностайності у відповідь на зовнішній напад.

В сухому залишку маємо наступне. Саміт дійшов висновку, що теракту в Солсбері "немає жодного іншого пояснення" крім використання Росією хімічної зброї на території іншої країни. За результатами саміту Європейська рада доручила Верховному представнику ЄС Федеріці Могеріні відкликати главу представництва ЄС в Російській Федерації Маркуса Едерера для консультацій в Брюссель. Глава представництва отримав відповідні інструкції від Верховного представника ЄС і, як очікується, прибуде до Брюсселя в ці вихідні для консультацій.

Ще одним результатом стало прийняття рішення про поглиблення співпраці ЄС з НАТО у питаннях захисту проти хімічної, бактеріологічної та радіологічної зброї.

Паралельно із тим ряд європейських країн — серед яких Франція, Польща, Естонія, Латвія і Литва обговорюють можливість висилки дипломатів в знак солідарності з Великою Британією.

Цього вдалося досягнути, не зважаючи на активність російського МЗС та Кремля — не далі як вчора Путін особисто говорив з президентом Фінляндії Саулі Нійністьо і прем'єр-міністром Греції Алексісом Ципрасом.

В результаті тільки Ципрас на відкритті саміту закликав до обережності і заявив, що "для розслідування замаху потрібен час". За що нарвався на декілька жорстких коментарів з боку решти присутніх.

У відповідь на фінальну декларацію саміту російські посли, при чому не тільки у Великій Британії, але й у Німеччині та інших європейських країнах почали роздавати пресі однотипні інтерв'ю про "бездоказові звинувачення" - але сприймали їх вкрай іронічно навіть у загалом проросійських виданнях.

З одного боку, можна сказати, що вся реакція ЄС наразі має декларативний характер, і жодних практичних заходів проти Росії ніхто ніби й не вжив. Але, з іншого боку, навіть цілковито проросійські посадовці — в тому числі з Греції, Угорщини та Австрії погодились із тим, що в разі отримання слідством кримінологічно достовірних доказів російського походження хімічної зброї у Солсбері прийняття санкцій є необхідним. Апелюючи до потреби "все ретельно вивчити перед прийняттям санкцій", лобісти Путіна самі загнали себе в глухий кут. Оскільки достовірність результатів британського розслідування, коли воно закінчиться, будуть оцінювати не співробітники лавровського МЗС чи російські військові, які в останні дні всі як один стали експертами з хімічної зброї, а все ті ж посадовці ЄС — і їхні техінічні консультанти. При тому існує далеко не нульова ймовірність того, що розслідування таки буде успішно завершено, і його результати неспростовно вкажуть на Росію. В такій ситуації хвиля санкцій стане неминучою, і після сьогоднішнього саміту ані Ципрас, ані Орбан не зможуть вдавати, що це їх не стосується.

І якими б не були наступні санкції, навіть сьогоднішня солідарна згода ЄС стосовно російського походження нервово-паралітичної речовини у Солсбері почала своєрідний процес заморозки стосунків між Кремлем та ЄС. Цей процес буде нешвидким і не надто голосним. Він включатиме візові ускладнення (які вже "з технічних причин" почалися між Росією та Польщею), ретельніші перевірки на кордонах і частіші відмови у видачі європейських віз всім, кого можуть запідозрити у співпраці з російськими спецслужбами. Або всім, хто не може довести свою непричетність до такої співпраці.А довести, звичайно, не може практично ніхто. Втім, результат цього буде очевидним. Він виглядатиме як сучасний аналог Залізної завіси, яка свого часу розділила Варшавський блок з рештою світу. Своєрідна карантинна зона між безнадійно хворим суспільством — і рештою світу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme