Європейський прогноз: Чому в Брюсселі побоюються, що Путін приєднає ОРДЛО до Росії

Описаний західними ЗМІ документ, який до того був представлений дипломатичним відомством ЄС країнам-членам союзу, демонструє те, як у Брюсселі насправді бачать майбутнє конфлікту на Донбасі

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Європейський прогноз: Чому в Брюсселі по…

Зокрема, в ЄС, якщо вірити документу, описаному в Bloomberg, переконані, що Росія намагається "поступово поглинути" частину українського Донбасу. На користь цієї думки озвучуються факти про "організацію незаконних виборів" та масову роздачу російських паспортів жителям ОРДЛО, що, на думку європейських дипломатів, "спрямовано на фактичну інтеграцію" територій, контрольованих російськими найманцями та сепаратистами.

При тому у документі запропонована і низка заходів для "підвищення стійкості України до російської агресії". Які включають у себе підтримку України у боротьбі з дезінформацією, поставки вакцин, які покликані припинити "соціально-економічну кризу", підвищення енергетичної безпеки нашої країни, і навіть — о чудо — розгляд питання про участь України в деяких проектах безпеки ЄС. Ніби розгляд чи навіть втілення такої можливості – при тому, що безпеку самої Європи гарантують взагалі-то США, чимось нам істотно допоможе. 

Натомість подальші заходи щодо Росії, як наголошується в документі, будуть розглядатися виключно в разі "серйозного погіршення ситуації з суверенітетом, незалежністю і територіальною цілісністю України". В перекладі на звичайну мову із дипломатичної — посилення санкцій з боку ЄС можливе тільки у випадку початку повномасштабного конфлікту. При тому навіть такий доволі "вегетаріанський" документ був не те щоби одноголосно підтриманий, оскільки, на думку частини дипломатів, що представляли окремі держави ЄС, в запропонованих заходах "не приділяється достатньої уваги" реформам, які повинна здійснити Україна.

Якщо ж відкинути дипломатичну вишуканість сказаного, складається враження, що в ЄС сформувалося певне бачення розвитку конфлікту на Донбасі. Воно полягає в тому, що Путін роздасть російські паспорти тамтешнім мешканцям. І де-факто здійснить анексію регіону — провівши, в разі потреби, якийсь черговий псевдо-референдум. Так судячи із оприлюдненого документу, думають в Брюсселі. Хоча, звісно, ніколи офіційно цього не визнають.

І ключовим аргументом на користь цієї думки є саме масова роздача російських паспортів. Причини якої в реальності можуть бути дуже різним. Починаючи від бажання Кремля отримати мільйон-півтори "гарантованих голосів" на користь партії влади (бо не те що якась "навальна опозиція", а навіть комуністи навряд чи відважаться надіслати спостерігачів в "Л-ДНР". Чи продемонструвати більш-менш безкоштовний жест підтримки "республікам", мешканці яких, попри наявність російських паспортів, пільгами чи пенсійною системою в Росії скористатися все одно не зуміють.

І закінчуючи зовсім вже песимістичними сценаріями, за яких російські найманці в якийсь момент вчинять провокацію проти "свіжопаспортизованих" громадян Росії, що стане приводом для початку повномасштабного конфлікту, який включатиме спроби Росії "пробити коридор" до Криму та "монополізувати" Азовське море.

Схоже, що ані мякі, ані жорсткі сценарії розвитку подій на Донбасі в ЄС наразі не розглядають, припускаючи, що наявний конфлікт рано чи пізно перейде в заморожену стадію, яка супроводжуватиметься фактичною інтеграцією "Л-ДНР" з Росією.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme