"Офшорний стриптиз": Мей придумала, як роздягнути російських олігархів

Оприлюднення структури і фактичних власників активів у британських офшорках призведе до того, що російські олігархи не зможуть більше вдавати із себе "майже британців", скуповуючи нерухомість і активи

Роман Федюк

Як стало відомо із публікацій британських ЗМІ, до парламенту Сполученого Королівства було подано цікавий законопроект. Суть його в наступному: депутати хочуть домогтися від заморських британських територій, де діє пільговий режим оподаткування (читай — від офшорок на Віргінських та Кайманових островах), публічного розкриття фактичних власників активів. При тому парламентарі не роблять секрету із того, що ця ініціатива спрямована на розкриття даних стосовно російських олігархів, які приховують свої доходи і власність, використовуючи юрисдикцію британських заморських територій.

Судячи із того, що в ініціативну групу, що запропонувала законопроект, входить дві дюжини депутатів як від лейбористів, так і від консерваторів та Шотландської національної партії, ідея користується популярністю в усіх впливових політичних силах. Тому і має непогані шанси на реалізацію. Пропозиція, ймовірно, буде поставлена на голосування вже наступного вівторка, коли буде розглядатись законопроект щодо санкцій і боротьби з відмиванням коштів.

Який вплив на життя російських олігархів матиме подібний законопроект в разі його прийняття? На перший погляд, жодного. Громадяни Росії і без того здогадуються, що в їхніх олігархів є кошти в офшорах. Вони навіть припускають, що інформація про десятки мільярдів доларів, "розміщених" Володимиром Володимировичем у різних затишних місцях — це не така вже й "ворожа пропаганда", як то коментують у Кремлі. Біда з російськими громадянами, здається, у тому, що вони хочуть теж стати власниками активів у офшорах, а не забезпечити соціальну справедливість.

Російські спецслужби і без того мають уявлення щодо майна російських олігархів. У деяких випадках самі посадовці спецслужб і є власниками активів на Віргінських островах, тому оприлюднені Британією дані тут теж нікого не здивують.

Але назвати запропонований законопроект непотрібним теж, насправді, не можна. У нього є істотна практична користь — зокрема, для європейських бізнесменів. Які можуть вести з офшорками якийсь бізнес, навіть підозрюючи, що за тими стоять "російські гроші" - але не знаючи, що йдеться про гроші "близького кола" Володимира Путіна. Зараз, у світлі американських санкцій і жорсткої британської політики, чимало європейських бізнесменів просто сприйматимуть ці активи як надто токсичні — і волітимуть триматися від них подалі. Просто про всяк випадок...

Оприлюднення інформації про російські грошові активи цілком може спричинити і до їх помітного відтоку — що, в свою чергу, стимулюватиме рішучість британського прем'єр-міністра у боротьбі з Росією.

Окрім того, заховавши гроші в офшорах, російські бізнесмени могли відчувати себе в Лондоні та Сполученому Королівстві загалом "майже британцями". Купувати нерухомість і фінансові активи — не стаючи при тому об'єктом уваги журналістів і політиків. Робити "пожертви" на користь політиків — користуючись потім їх "вдячністю". Бути частиною російської "м'якої сили", живучи при тому в своє задоволення на гроші, "випиляні" з російського бюджету серед респектабельних британських джентльменів. Цей період в житті російських олігархів, схоже, завершився.

У Росії та Північної Кореї є ядерна зброя — але жодна із них не є світовою наддержавою. У російських бізнесменів може бути дуже багато грошей — але жоден із них не зможе грати роль "ну майже британця" з компанією, зареєстрованою на Віргінських чи Кайманових островах.

Фото: EPA

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ