Нові санкції не потрібні: Як Трамп показав Путіну, хто тут "папа"

Небажання адміністрації Трампа вводити нові санкції проти Росії після публікації Кремлівської доповіді є цілком логічним кроком

Нові санкції не потрібні: Як Трамп показ…

29-го січня Мінфін США представив у Конгресі "Кремлівську доповідь". У ній перераховані імена російських чиновників і бізнесменів, які наближені до президента Росії Путіна - 210 імен (114 - чиновники, а 96 - бізнесмени). Серед них чимало відомих прізвищ, включно із головами Міноборони та Генштабу Шойгу та Герасимовим, помічником Путіна - Сурковим та прес-секретарем Пєсковим, бізнесменами, калібру найбагатшого росіянина за версією Bloomberg Мордашова... Весь список можна переглянути тут. Паралельно з цим, у понеділок в Держдепі заявили, що нових санкцій проти Росії поки не буде. Мовляв, прийнятий Закон "Про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій", підписаний Трампом 2 серпня минулого року, і так чудово працює.

Що саме працює

Закон "Про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій" був прийнятий влітку 2017-го. Капітолій проголосував за нові санкції проти Росії через втручання у президентські вибори. Супротивниками окрім росіян були названі КНДР та Іран. Наприкінці жовтня 2017-го Конгресу був представлений "чорний список" з 33-х російських підприємств.

У нього потрапили компанії російської оборонки, серед яких "Рособоронекспорт", "Ижмаш", "Калашников", "Ростех", "МиГ", "Сухой", "Туполєв", "Алмаз-Антей", "Уралвагонзавод" та ін. Серед розвідувальних організацій у списку були Служба зовнішньої розвідки, Головне управління Генштабу Збройних сил Росії, ФСБ, компанії "Спеціальний технологічний центр", "Цифрова зброя і захист" та "Професійне об'єднання конструкторів систем інформатики". Варто нагадати, що відносно ФСБ, Спеціального технологічного центру, "Цифрової зброї і захисту" і "Професійного об'єднання конструкторів систем інформатики" санкції вже були введені на кінець президентства Барака Обами - за хакерські атаки.

Відповідно, якщо американські або зарубіжні компанії укладатимуть "значні" контракти з російськими підприємствами оборонного сектору або пов'язані з розвідкою, нові санкції, від яких поки відмовляються, все ж можуть послідувати. Втім, згідно із заяв Білого дому, міжнародні компанії вже згорнули співпрацю із російським ВПК, а продаж російської зброї скоротився на мільярди доларів.

Також 26-го січня Мінфін оголосив про розширені санкції через агресію в Україні. В оновленому списку міститься 21 прізвище росіян і українців, які є активними учасниками незаконних організацій "ЛНР" і "ДНР", а також найменування 9 компаній, серед яких є, наприклад, організатори поставок газових турбін Siemens у Крим.

"Кремлівська доповідь" як санкції

Попри те, що в самій доповіді чорним по білому написано, що вона не є санкційним списком, а включення фізичних або юридичних осіб у неї не є і не повинно тлумачитися як введення санкцій щодо цих осіб або організацій, її можна тлумачити як "чорну мітку". По суті, кремлівська доповідь, або кремлівський список - це вже санкції. Бо вести справу з організаціями і особами, які потрапили в неї - ризиковано. По-перше, якщо Росія продовжить свою агресивну поведінку, доповідь стане фундаментом до санкцій саме проти зазначених осіб і організацій (там і так вистачає тих, хто вже під санкціями). І, можливо, проти тих, хто мав із ними справу. А, по-друге, в світі діє одне негласне правило: "гроші ходять за репутацією". "Кремлівська доповідь" - це удар по репутації російських еліт і бізнесу. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков коментуючи ситуацію підкреслив, що фактично всі названі ворогами США, чим визнав репутаційні втрати.

В цих умовах нові американські санкції проти Росії і справді стають непотрібними. Бо завдяки репутаційному удару, в сумі із вже прийнятим Законом про супротивників США, американці поступово закривають вікно можливостей для путінського режиму, змушуючи його йти на поступки. Один сигнал від Москви вже надійшов. Сурков назвав пропозицію Волкера по миротворцях на Донбасі такою, що має право на існування. А сам же Волкер заявив, що Росія прийняла пропозицію щодо миротворчого контингенту на російсько-українському кордоні, від чого раніше категорично відмовлялася.

І президент США Дональд Трамп як ніхто інший розуміє, що він потрапив у виграшну ситуацію. З одного боку, він публічно говорить про бажання налагодити відносини з Росією. Все в стилі літа 2017-го, коли він критикував Закон про супротивників США за те, що стосунки з росіянами "тепер знаходяться на найнижчому і найбільш небезпечному рівні". Та це виключно слова. З іншого, сама доповідь, як вже говорилося, майже рівнозначна санкціям. Трамп жодним чином не грає на стороні Москви, що доводить рішення про надання Україні зброї. І він дуже зацікавлений в тому, щоб поставити Росію на місце. Зокрема і через внутрішні проблеми, які виникли у нього через розслідування його можливих зв'язків із Росією і втручання росіян у президентські вибори.

США та особисто Трамп показали Путіну, хто тут "папа", зробивши його наближене коло токсичним для світу. І тепер, або Росія надалі йтиме на поступки, відмовляючись від Криму та агресії, включно із хакерською, або наступна каденція Путіна із нинішнім курсом може перетворити Росію на аналог КНДР.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme