Ядерне стримування: Чому зустріч Болтона з Путіним була епохальною

Від розмов про "можливе повернення до холодної війни" Вашингтон переходить до прямих дій, повертаючи на озброєння не тільки ракети середньої та малої дальності, але й доктрину ядерного стримування і нарощення арсеналів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Ядерне стримування: Чому зустріч Болтона…

Учора радник президента США з національної безпеки Джон Болтон завершив свій непростий візит до Москви. Найбільш резонансною подією цього візиту, вочевидь, стала зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним. Хоча ключові зміни політики США стосовно Росії Болтон, скоріше за все, обговорював не з Путіним, побачення з яким було радше протокольним, а з секретарем Радбезу Росії Миколою Патрушевим, переговори з яким зайняли в американського посадовця п'ять годин, і з керівником російського МЗС Сергієм Лавровим.

Суть і головний меседж цього візиту, вочевидь, були жорстко визначені ще у Вашингтоні. І зводились вони до того, що будь-які розмови про "партнерство" часів адміністрації Обами зараз завершились. На зміну їм прийшла офіційно визнана і прийнята всіма елітами США доктрина стратегічного стримування Росії. Ця доктрина була озвученою раніше - але Болтон привіз до Москви її перший реальний елемент. Яким став анонсований США вихід із договору про ракети середньої та малої дальності, з якого, як підкреслив Болтон, Росія вже давно вийшла де-факто - а Китай, як відомо, ніколи у цю угоду і не заходив. Наступним едементом доктрини стратегічного стримування стала, вочевидь, заява Дональда Трампа, яка застала Болтона уже в Москві - про готовність США почати нарощування ядерного арсеналу до того моменту, поки "вони (Росія та Китай - ред.) не прийдуть до себе".

При тому що на думку експертів негайного розгортання подібних американських систем побіля російських кордонів не доводиться. Хоча б тому, що їх іще треба розробити і впровадити. А навіть після того ареною застосування цього типу озброєнь, скоріше за все, стане Тихий океан, де США спробують відновити баланс сил, порушений тим фактом, що Китай активно розгортає ракетні системи.

Втім, проголошенням нового етапу ядерного стримування (як характеризують цю політику у Вашингтоні), чи ядерного шантажу (як назвали зовсім не нову за своєю суттю доктрину в Москві та Пекіні) Болтон не обмежився.

В якості "конструктиву" радник президента США анонсував домовленість про зустріч Дональда Трампа з Володимиром Путіним 11 листопада в Парижі, де в цей час будуть проходити заходи на честь 100-річчя закінчення Першої світової війни. Суть цієї зустрічі, судячи з коментарів російської сторони, буде зводитись до обговорення наступного, "повноцінного" самміту двох президентів, який може відбутись десь в неозначеному майбутньому. Спочатку - у Вашинтоні, а потім - у Москві. Що якось мимоволі наштовхує на думку про "неповноцінність" листопадового рандеву.

В будь-якому разі, трапляться ці самміти в майбутньому чи ні, і якими будуть їхні цілком гіпотетичні поки що результати, слово адміністрації чинного президента США стосовно того, як виглядатиме співіснування двох держав із найбільшими на планеті ядерними арсеналами було сказано. Від уявного "партнерства" світ повернувся до реального ядерного стримування. Стендам і схемам з розряду "Ваші дії у випадку ядерного вибуху" час повертатись у школи та інші громадські заклади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme