Невипадкові смерті: Як Росія намагається перетворити вакцини від COVID на ідеологічну зброю

Розробка і випробування вакцини від коронавірусу перетворилися для декотрих держав в аналог космічних перегонів та способом стимуляції національної гордості. І тепер на пандемію, яка явно вийшла з-під контролю, може накластися інформаційна війна стосовно того, чия вакцина – цілюща, а чия – смертельно небезпечна

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Невипадкові смерті: Як Росія намагається…

Цілком зрозуміло, що будь-які новини про хід розробки та випробування вакцин викликають тотальний інтерес. Не стали виключенням і одразу кілька прикрих історій, прямо чи опосередковано пов'язаних з антиковідними вакцинами різних виробників, що трапилися впродовж останніх трьох діб.

Мабуть, найбільше уваги викликав випадок із Хуаном Педро Родрігесом Фейтоса – 28-річним лікарем, який став добровольцем у випробуваннях вакцини від AstraZeneca та Оксфордського університету. Він помер учора від ускладнень, викликаних коронавірусом. При тому, за даними бразильських ЗМІ, доброволець отримував не вакцину, а плацебо. На користь цього говорить той факт, що розробники вакцини ні словом не прохопилися про можливу зупинку випробувань. Які, до слова, вже двічі зупинялися – в липні та вересні цього року. В першому випадку йшлося про розсіяний склероз, який в добровольця діагностували після введення вакцини – але в ході роботи лікарської комісії з'ясувалося, що хвороба проходила з легкими симптомами і до введення препарату. Другий випадок був пов'язаний з рідкісною нервовою хворобою – поперечним мієлітом, який, ймовірно, активізувався після введення вакцини. Отже, якщо в двох "нелетальних" випадках випробування зупиняли, а зараз – ні, то йдеться таки про плацебо.

Паралельно з тим з'явилися чутки про те, що "мер" з окупаційної адміністрації Ялти Іван Імгрунт помер – чи то від результатів введення російської вакцини, чи то від коронавірусної інфекції. Згодом російські ЗМІ спростували спочатку версію про смерть від вакцини, а потім – і сам факт вакцинації. Втім, достовірність другого пункту спростувань викликає певні сумніви. Також на COVID захворів депутат російської Держдуми Валерій Гартунг, який цілком офіційно брав участь у випробуваннях російської вакцини "Спутник V". Тепер депутат стверджує, що дуже легко переніс вакцинацію – тому, напевно, йому кололи плацебо. Але якихось офіційних заяв з боку російських виробників вакцини наразі немає. Такими наразі є факти. Яких, здається, явно замало для будь-яких масштабних висновків про ефективність тих чи інших вакцин.

А от оціночні судження на цю тему – принаймні, з боку однієї конкретно взятої держави – виглядають вже цілком інакше.

І якби йшлося про "рекламу" якихось типів вакцин, то одна річ. Як то наприклад робив прес-секретар Путіна Пєсков, розповідаючи, що "Спутник V" – це все-таки людська вакцина, а в AstraZeneca мова йде про мавп'ячу".

Але паралельно з тим починається і нагнітання підозр стосовно західних вакцин. Зокрема, лідер ОПЗЖ Віктор Медведчук фактично закликає не тільки заборонити випробування європейських вакцин в Україні, але й відмовитися від їх закупівлі на користь російського продукту. "Влада повинна заборонити подібні дії. Бо що означає використання вакцини, добровільно, навіть якщо той чи інший громадянин проявив таке бажання і дав на це добро. Це ж загроза життю і здоров'ю людини. Чому люди наші повинні брати участь у якихось дослідах, якихось там чужих закордонних дядьків, якщо вже хтось це зробив, провів цю роботу, провів дві фази випробувань, підтвердив можливість використання, готовий надати цю вакцину", - зазначив нардеп. Якось "забувши" той факт, що західні вакцини також пройшли ті самі дві фази. Просто в масове використання їх випустять тільки після третьої фази, яка включатиме сотні тисяч випробувань на добровольцях, а не сотні тестів "на солдатиках", як то було в Росії. І ця третя фаза зупиняється при кожній нестандартній реакції на вакцину – при тому що у Росії кількість таких реакцій обчислювалася десятками – і ніхто нічого не зупиняв.

Отже, якщо тепер Україна закупить адекватну західну вакцину, стрункі ряди антивакцинаторів поповнять ще й прихильники ОПЗЖ. Якщо подивитися на справу цинічно, це, може, не так вже й погано. Але з іншого боку, формування колективного імунітету – штука не пов'язана з політичними вподобаннями. Тому "антивакцинаторство" з політичним забарвленням було б непогано заборонити. Принаймні, до завершення пандемії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme