Санкції для зброї Путіна: Навіщо США вирішили добити "Газпром"

Економічна криза та падіння цін на енергоносії вимусить "Газпром" шукати гроші в борг. Зараз законодавча влада США робить все можливе, щоб ускладнити доступ до міжнародного фінансування компанії, яку справедливо називають "зброєю Путіна"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Санкції для зброї Путіна: Навіщо США вир…

Історія з новими санкціями США проти російського газогону "Північний потік 2" розвивається, на перший погляд, повільно і не дуже зрозуміло. Зокрема, посол США у Німеччині Річард Гренелл заявив, що в Конгресі США існує двопартійна підтримка нових обмежень, і вони можуть бути прийнятими, незважаючи на президентську виборчу кампанію. 

Але дотепер немає жодної достовірної інформації, про які санкції йдеться. За інформацією журналістів Handelsblatt, обмежувальні заходи можуть бути прийнятими або проти компаній, які обслуговуватимуть трубопровід, або проти покупців газу. Себто вістря антиросійських санкцій буде знову спрямоване проти європейських компаній, які не є власниками чи інвесторами проекту, але активно допомагають російському газовому монополісту зміцнити присутність на європейському ринку.

Це викликало сподіване обурення в Берліні. "Час, коли пандемія чинить величезний тиск на країни в усьому світі, не підходить для того, щоб розкручувати спіраль ескалації і погрожувати екстратериторіальними, тобто такими, що суперечать міжнародному праву, санкціями", - заявив Петер Альтмаєр, міністр економіки та енергетики Німеччини.

Не промовчали і в Москві. "Перше: щодо "Північного потоку-2" плани не змінювалися. Друге: наше ставлення до будь-яких санкційних дій добре зрозуміле – воно вкрай негативне. Ми вважаємо, що подібні прагнення є нічим іншим як проявом недоброчесної конкуренції і діями, які суперечать міжнародному праву", - заявив прес-секретар Путіна Пєсков.

З певної точки зору, санкційний тиск на проекти "Газпрому" в даний момент може видатися не дуже логічним. Оскільки, зважаючи на динаміку цін на природній газ в Європі та в світі, "Газпром" і без допомоги США рухається із поганої ситуації в іще гіршу.

Про радикальне скорочення цін та обсягів постачання російського газу до Європи Depo вже писало – як і про відчайдушні спроби компанії розширити свою присутність на китайському ринку.

Ситуація на сьогоднішній день дійшла до того, що Росія періодично зупиняє прокачку по стратегічному газопроводу Ямал-Європа – для того, щоб наповнити газом "Північний потік" та українську ГТС, за роботу якої "Газпром" сплачує фіксовану суму незалежно від обсягу прокачаного газу.

За таких умов Конгрес США, вводячи нові санкції проти європейських компаній, що будуть обслуговувати "Північний потік – 2", ризикує іще погіршити і без того непрості стосунки з ЄС, досягнувши при цьому тільки сильнішого удару по майже відправленій в нокдаун російській монополії. Яка наразі зайнята гарячковитими пошуками фінансових ресурсів, необхідних виключно для самозбереження "Газпрому".

Але в реальності не все так однозначно. Епідемія рано чи пізно завершиться, а ціни на енергоносії підуть догори. Що знову створить економічне підґрунтя для геополітичних авантюр Росії, оплачених газпромівськими грошима.

А уникнути цього у Вашингтоні, вочевидь, сподіваються за допомогою простого, але дієвого способу.

Оскільки зараз російський газовий монополіст гарячковито шукає кошти для покриття збитків та виплати відсотків за попередніми позиками, інформація про ймовірні санкції різко збільшує ціну гіпотетичних газпромівських фінансових запозичень.

А беручи позики під більші відсотки, російська газова монополія автоматично зменшує свою прибутковість не тільки на період пандемії та низьких цін на газ, але й на багато наступних років. При тому це здорожання позик і репутаційні втрати настануть для "Газпрому" навіть у тому випадку, якщо санкції Конгресу США будуть достатньо декоративними, і серйозної шкоди відносинам між Брюсселем та Вашингтоном не завдадуть.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme