"Нудний" Джо: Що підказала Україні перша прес-конференція Байдена

Перший вихід до преси президента США після двомісячного мовчання продемонстрував, що сенсацій від подібних сеансів спілкування очікувати не слід – оскільки політика США стає більш передбачуваною і менш залежною від рішень однієї особи. Цей момент слід враховувати й Україні, вибудовуючи стосунки з новою адміністрацією

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Нудний" Джо: Що підказала Україні перша…
Фото: Getty Images

Вчора президент США Джо Байден провів свою першу офіційну прес-конференцію. Встановивши при тому своєрідний рекорд – за останню сотню років він був першим президентом США, що впродовж 65 днів перебування на посаді жодного разу не зустрічався з пресою.

Настільки довга пауза, на думку американських ЗМІ, давала можливість прихильникам Дональда Трампа, а також російській пресі припускати, що Байден банально не спроможний зустрічатися із журналістами і давати адекватні відповіді на їхні запитання. Що, звісно, було неправдою – оскільки "дідусь Джо" під час виборчої кампанії якось все-таки виграв десяток дебатів з суперниками, та й у зіткненнях з Трампом виглядав цілком непогано.

Тому просто провівши адекватну прес-конференцію, хай і з невеликою аудиторією журналістів, Байден вже, можна сказати, виграв якісь очки в протистоянні з республіканцями та Росією.

Інша підозра, яку журналісти часто озвучували перед цим заходом, полягала у тому, що прес-конференції Байдена будуть нецікавими. Після шоу за участі Трампа, де той пропонував пити відбілювач від коронавірусу, лаявся з пресою і погрожував губернаторам, Байден дійсно виглядав нуднувато. Ну, себто адекватно. Зі всього, що можна підвести під рубрику "гарячі новини", він озвучив хіба лише свій намір претендувати на пост президента і в 2024 році, при тому йти на вибори з чинною віце-президенткою Камалою Харріс.

А ще Байден оголосив про свій план збільшити кількість вакцинованих громадян США до 200 мільйонів за перші 100 днів свого президентства. Себто провакцинувати третину населення країни за 35 днів. Хотілось би, щоби подібна ініціатива зацікавила когось на Банковій – але щось не дуже віриться, що нам так поталанить.

Питання стосовно внутрішньої політики США, які висвітлював Байден, цілком сподівано стосувалися пандемії, ситуації з мігрантами, та відновлення довіри між партіями. А також потреб "інфраструктурного відновлення США" – з точки зору Байдена, з дорогами і мостами в Америці не все гаразд.

Що стосується зовнішньої політики, в центрі уваги було "протистояння демократії та авторитаризму", які, на думку Байдена, на міжнародній арені представляють зараз Росія та Китай. Відповідаючи на питання стосовно Північної Кореї, Байден наголосив на "важливості дипломатії", знову уникнувши трампівських розповідей про "вогонь і лють". Висвітлюючи ситуацію довкола Афганістану, президент США так і не сказав до пуття, яким буде рішення стосовно військ США у цій країні, які, за умовами договору, підписаного Трампом, мали би зараз спішно евакуйовуватися. 

Загалом, сеанс спілкування Байдена із пресою продемонстрував один простий момент: очікувати на яскраві, радикальні й несподівані повороти політики США, озвучені (а можливо – і вигадані) перед об'єктивами телекамер та очима журналістів, які практикував свого часу Дональд Трамп, більше не варто. Політика Америки – як зовнішня, так і внутрішня – знову формулюватиметься колективами компетентних посадовців та експертів, а не одноосібно президентом США. Що, напевно, є поганою новиною для журналістів, що ходять на подібні заходи – але не такою вже й трагедією для решти світу.

І саме відштовхуючись від передбачуваності і стратегічних планів буде формулюватися й політика США стосовно України. Телефонних дзвінків з проханням "нарити компромату на конкурентів", схоже, більше не буде. Але й можливості розвивати стосунки, махнувши рукою на невиконані двосторонні домовленості, схоже теж не передбачається.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme