Наймолодша прем'єрка у світі: Хто така Санна Марін, яка посунула Гончарука

34-річна політикиня Санна Марін з Фінляндії стала наймолодшою ​​прем'єр-міністеркою у світі, посунувши зі звання наймолодшого керівника уряду 35-річного прем'єр-міністра України Олексія Гончарука 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Наймолодша прем'єрка у світі: Хто така С…

 

Depo.ua розповідає,  хто вона та як прийшла до політики.

Екс-прем'єр Фінляндії Антті Рінне пробув на своїй посаді лише півроку і 3 грудня 2019 подав у відставку через масові страйки співробітників пошти, що прокотилися країною з 11 по 27 листопада та звинувачення у брехні.

Тож 9 грудня правляча партія соціал-демократів провела внутрішнє голосування, висунувши кілька кандидатур на пост голови уряду і Марін перемогла 37-річного члена парламенту Антті Ліндтмана з рахунком голосів 32-29. З 10 грудня 2019 року вона обійняла посаду прем’єр-міністра Фінляндії.

Цікаво, що до цього пост прем’єра у Фінляндії жінки обіймали лише двічі. Чоловіків на цій посаді було 43.

Нині ж коаліційний уряд країни складається з п'яти партій, чотири з яких очолюють жінки, молодші за 35 років, що, на думку фінських політологів, символізує появу "нового покоління політиків". 

"Минулий тиждень був екстраординарним", - сказала Марін журналістам, повідомляє Helsingin Sanomat. "Зараз час дивитися в майбутнє. Що потрібно, так це дії, аби завоювати довіру всіх урядових партій".

Політична кар’єра

Початком політичної кар’єри Марін можна вважати 2012 рік, коли її обрали головою міської ради у південному місті Тампере - тоді Марін ще навчалася, отримуючи ступінь магістра.

Перші кроки у політиці вона зробила у 21, коли стала членкинею молодіжної організації Соціал-демократичної партії (СДП). Після Тампере, у 2014 році її обрали другим заступником голови Соціал-демократичної партії, а вже у 2015 її було обрано до парламенту - за Марін проголосували майже 11 тисяч людей. До свого обрання на посаду прем’єра Марін була міністеркою транспорту та комунікацій.

Сама Марін своїми головними політичними цінностями називає свободу, рівність і солідарність, передає NPR.

"Роль суспільства полягає в тому, щоб забезпечити свободи людей шляхом гарантії рівних соціальних прав для усіх. Істинна свобода потребує рівності. Для мене це означає, що всі люди мають можливість жити хорошим життям, мати гідні засоби до існування й мати вплив та брати участь у житті суспільства. Роль політики - демонтування і зміна структур, що дискримінують людей", — зазначає Марін.

Це цікаво: Нині Марін - наймолодша у світі прем’єрка, втім, вона не наймолодша у світовій історії. Наприклад, консервативний британський політик Вільям Пітт став прем'єр-міністром у віці 24 років у 1783 році. 

Окрім того, значну увагу Марін приділяє проблемам екології. На її думку, зміна клімату та втрата біорізноманіття - одні з найбільших проблем сучасності і вплив на них вимагає сильної політичної рішучості та волі.

Ще один колишній прем’єр-міністр Фінляндії (2014-2015) Олександр Стубб опублікував у Twitter привітання, у якому зазначив,  що уряд, очолюваний жінками, "показує, що #Finland - сучасна і прогресивна країна".

 

 

"Одного разу стать не матиме значення в уряді", - написав він. 

На чергове питання про вік після того, як її було обрано на пост глави уряду, Марін повторила те, що говорила багато разів: вік не має значення, передає YLE

"Насправді я ніколи не думала про свій вік або стать", - каже вона.  - Я думаю про причини, за якими я потрапила в політику і про ті речі, з якими ми завоювали довіру виборців".

У той час як нова роль пані Марін привернула увагу усього світу, Енн Холлі, професорка політології в університеті Гельсінкі, сказала, що це не є дивним у Фінляндії, де представництво жінок в парламенті було сильним протягом десятиліть, передає The New York Times. Ще на виборах 1983 року жінки займали 30% місць у парламенті. До виборів 2007 року вони складали вже понад 40% і нині їх частка нараховує 47%.

"У нас насправді дуже широке поле жінок в політиці і у нас було досить рівне становище в політичній сфері протягом більше 35 років", - зазначила пані Холлі. Втім, вона зазначила, що раптова увага до молодих жінок-законодавиць є дуже різкою.

"Ніхто не дзвонить мені через молодих політиків чоловічої статі", - підкреслила вона.

Родина

Марін народилася у Гельсінкі 16 листопада 1985 року і була вихована прийомною родиною з двох жінок. Вони були звичайними працівницями і не мали вищої освіти, тож дівчина стала першим дипломованим спеціалістом у родині. Про ті часи жінка згадує, що тема одностатевих стосунків не сприймалася суспільством, через що, за її словами, у дитинстві вона відчувала себе "невидимкою".

"Мовчання було найважчим. Невидимість викликала почуття некомпетентності. Нас не визнавали справжньою родиною, ми не були на рівні з іншими. Але наді мною не сильно знущалися. Навіть коли я була маленькою, я була дуже відвертою і впертою. Я б не прийняла нічого легко", — передає слова Марін видання Me Naisten.

Як написала сама Марін у своїй біографії, через те, що вона дитина з "райдужної сім’ї", для неї права людини і рівність ніколи не були питаннями думки, а є основою моральної концепції.

"Я приєдналася до політики, тому що хочу впливати на те, як суспільство бачить своїх громадян та їх права", - каже Марін.

Нині ж Санна має і власну дитину: вона живе разом із чоловіком Маркусом та їхньою однорічною донькою Еммою в районі Калева Тампере. "Бабусі Емми - неоціненна допомога у напруженому повсякденному житті і я дуже вдячна, що ми живемо в безпосередній близькості одне від одного", - пише Марін. За її словами, вільний час вона полюбляє присвячувати родині та близьким людям посеред "чудових природних пам'яток Пірканмаа".

Соціальні мережі

Санна - активна користувачка соціальних мереж, зокрема Facebook, Twitter та Instagram. І якщо перші два майданчики вона здебільшого використовує для офіційних меседжів, спілкування із виборцями та журналістами, то в її Instagram можна знайти більше з особистого життя політикині, хоча більшість її останніх дописів  - це фото із ділових зустрічей.


 

До цього частіше зустрічаються звичайні фото як самої Санни (політики теж роблять селфі), так і її родини.

 На одній із світлин Марін демонструє перший контакт своєї маленької доньки Емми із морем.

На ще одній світлині мати із дитиною обіймаються:

З донькою та чоловіком:

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme