Найкращий сценарій: Чи вдасться Україні отримати новий транш МВФ "малою кров'ю"

Після 14-місячних переговорів з Міжнародним валютним фондом, на осінньому горизонті для України нарешті з'явились майже $2 млрд чергового траншу

Найкращий сценарій: Чи вдасться Україні…

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 серпня порадував обнадійливою новиною - з 6 по 19 вересня місія фонду відвідає Київ, і на порядку денному - не просто обговорення економічних питань, а й фінансова допомога нашій країні "для підтримки політики, спрямованої на збереження макроекономічної стабільності та розвиток економіки в напрямку сталого та інклюзивного зростання". Простіше кажучи, через місяць може вирішитися доля п'ятого траншу МВФ в рамках чотирирічної програми розширеного фінансування (EFF), узгодженої в березні 2015 року. За планом можна розраховувати на $1,9 млрд, хоча чітких домовленостей про суму та строки її одержання ще немає, пише Depo.ua з посиланням на "Ділову столицю".

Нагадаємо, що МВФ за цією програмою вже чотири рази видавав Україні кредити на загальну суму $8,7 млрд з можливих $17,5 млрд. Саме можливих, тому що він перераховує гроші в обмін на участь в політиці країни-реципієнта - виконання вимог, які стають все більш жорсткими. Так, на початку червня, згідно наполягань фонду, Верховна Рада нарешті прийняла закон про Антикорупційний суд. А тепер настає дедлайн стосовно цін на газ для населення: МВФ вимагає підвищити їх відразу на 60% (тобто зробити такими ж, як для промисловості), що, звичайно, потягне за собою значне подорожчання комунальних послуг. Проте український уряд більше року веде напружені переговори з фондом і категорично не погоджується на цей сценарій, а прем'єр-міністр Володимир Гройсман не раз заявляв, що не допустить такого стрибка цін. За його словами, зростання тарифів на блакитне паливо для населення може бути тільки вимушеним і не дуже великим, до того ж всі, хто потребує субсидій, як і зараз, будуть їх отримувати.

Чим можуть завершитися переговори? Приїзд місії МВФ в Київ говорить про те, що кредитор вже не настільки категоричний в питанні ціни на газ для українців. Швидше за все, підвищення уникнути не вдасться, але буде хороший для нас компроміс. Точних цифр ще ніхто не дає, але якщо блакитне паливо для населення подорожчає всього на 18-30% - це буде перемогою у переговорному процесі, свідченням того, що МВФ пішов на умови української сторони. Нагадаємо, що Мінекономіки прогнозує підвищення цін на газ для населення на 18% в поточному році і ще на 5-8% - у наступному. Та й в структурі вартості найдорожчих комунальних послуг - теплової енергії та централізованого водопостачання - не сам лише газ, а й багато інших складових, тому для споживачів підвищення цін буде ще меншим.

Домовитися з МВФ на таких умовах - найкращий варіант для України, адже зовсім розірвати співпрацю в поточній економічній ситуації ми не можемо. Державний і гарантований державою борг України за минулий рік зріс на 7,5%, до $76,3 млрд (72% ВВП). З цієї суми найважливішим є зовнішній борг, який виплачується у валюті. У наступні роки іноземним кредиторам доведеться віддавати понад $5 млрд на погашення боргів та їхнє обслуговування. І оскільки поточний рахунок платіжного балансу у нас в мінусі (імпорт перевищує експорт), іноземних інвестицій не так багато, а значить - валюти в країну надходить менше, ніж іде, основним джерелом для покриття дефіциту валютних коштів залишаються міжнародні запозичення. І транш в $1 чи $2 млрд від МВФ важливий не стільки своєю сумою, а як сигнал для інших кредиторів і інвесторів: Україні можна давати в борг, в нашу країну варто вкладати кошти.

І з цієї ж причини зупинка співпраці з фондом загрожує різким скороченням потоку валюти в Україну, що врешті-решт обвалить курс гривні, а в гіршому випадку може призвести до дефолту. За прогнозом НБУ, без чергового траншу МВФ, вже до кінця року гривня може девальвувати до 32 грн за дол. Втім, враховуючи ризик залишитися взагалі без іноземних кредитів і з багатомільярдною дірою в платіжному балансі, на табло українських обмінників навпроти долара може запросто з'явитися і "40 грн". Адже в такому випадку єдиний спосіб для НБУ утримати курс - це спалювати золотовалютні резерви (з яких більшість не валюта, а цінні папери), які, до речі, теж сформовано в основному з позикових коштів. А так довго тривати не може, і курс доведеться відпустити для вирівнювання платіжного балансу країни.

Якщо ж Україні доведеться оголосити дефолт, тобто відмовитися виплачувати борги, всі ці негативні наслідки поглибляться ще сильніше і надовго: ніхто не захоче інвестувати в країну-банкрут. Нестача валюти і ще більший обвал курсу гривні спровокують подорожчання товарів, підприємства, які не зможуть закуповувати комплектуючі та сировину для виробництва, змушені будуть його скорочувати. Зменшення доходів бізнесу і громадян позначаться на податкових надходженнях, а значить, доведеться урізати соціальні виплати - пенсії, допомоги, субсидії, а також витрати на охорону здоров'я та освіту.

На цьому тлі невелике підвищення ціни на газ і пов'язані з ним комунальні послуги, в обмін на кредит МВФ та хороші перспективи на міжнародних ринках запозичень, виглядає найкращим з усіх можливих сценаріїв.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme