Навіщо Лукашенко масово "саджає" своїх директорів

У понеділок, 19 грудня, стало відомо про масові арешти на найбільших підприємствах Білорусі

Навіщо Лукашенко масово "саджає" своїх д…

Білоруські спостерігачі пояснюють це тим, що, щільно прив'язавши свою економіку до російської, Олександр Лукашенко  змушений в ситуації економічної кризи час від часу влаштовувати чистки в середовищі топових керівників.

Отже, прес-служба Комітету державної безпеки повідомила, що відомством припинено протиправну діяльність посадових осіб ВАТ "МТЗ", ВАТ "МАЗ", ВАТ "БелАЗ", ВАТ "Гомсельмаш". "Встановлено, що представники керівництва і працівники підприємств машинобудівного комплексу, за отримання незаконних винагород від комерційних структур, забезпечували просування продукції останніх. З 2013 року за отримання сировини і комплектуючих з елементами браку, видачу фіктивних висновків щодо якості, отримання відомостей про перспективні розробки їм передано хабарів на суму не менше 200 тисяч доларів США ", - заявили в прес-службі.

Уточнюється, що в період з 5 по 7 грудня 2016 року при отриманні хабарів на суму більше 7500 рублів на гарячому затримано чотирьох представників ВАТ "МТЗ", ВАТ "МАЗ" і ВАТ "БелАЗ". Серед них - фінансовий директор,  заступник генерального директора ВАТ "МТЗ" Н.Прімшіц. Крім цього, за отримані раніше винагороди в розмірі близько 40000 рублів, затримано ще чотири співробітника конструкторських і планово-економічних підрозділів ВАТ "МТЗ". Стосовно вказаних осіб порушено кримінальні справи за ст.ст. 430 ( "одержання хабара"), 433 ( "прийняття незаконної винагороди") КК Республіки Білорусь. До затриманих застосовано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

"У всьому винна криза", - констатують мінські спостерігачі, наголошуючи на необхідності в цій ситуації  піару для керівника РБ Лукашенко. Мовляв, цар хороший, погані - бояри і бізнесмени.

"Грошей немає. Ці арешти - продовження епопеї з арештами бізнесменів, яка почалася восени. Ну і, звичайно, демонстрація "боротьби з корупцією" - як без цього", - каже в коментарі для Depo.ua. журналіст Юрій Дубина.

Він нагадує, що Мінськ не може знайти 300-350 млн доларів для оплати газового боргу Росії. "Відповідно, недоотримує нафту, яка є однією з головних статей доходу від експорту. Дійшло до того, що співробітникам МВС, який є головною опорою Лукашенко, зменшують зарплати. Експерти характеризують ситуацію наступним чином: кількість кримінальних справ буде зростатиме з посиленням економічної кризи", - додає він.

За його словами, криза в Білорусі наростає: ВВП падає вже другий рік поспіль, в наступному році падіння продовжиться.

"Більш того, в Білорусі "правоохоронні органи" працюють за схемою:  їм доводять план з розкриття кримінальних справ  -  від цього залежить оцінка їх роботи з усіма випливаючими наслідками (з преміями, з розподілом житла, з бонусами, з можливістю неофіційно підробити). А водночас показати свою "потрібність" керівнику держави", - резюмує Юрій Дубина.

З ним згоден і політолог Сергій Марцалев: "Індустріальні гіганти в глибокому піке, збуту немає. Ми українцям МАЗи продаємо. Так скаржаться на якість. Середня зарплата у квітні минулого року впала в три з половиною рази. А це тисячі робочих. Безробіття просто гігантське".

На його думку, топ менеджмент белприємств - це  фактично  "збиті льотчики". "Вони знають, на що йдуть. Рішення про арешт популістське, політичне. Треба ж покарати "поганих бояр". Щоб цар залишився добрим", - додає він в коментарі.

"Методи у Лукашенка прості - віджати у заарештованого все. А потім можна помилувати, звільнити. Він їм навіть після в'язниці відсталі колгоспи віддає у керівництво. Посадки менеджерів, швидше, плановий захід. Тут ще важливу роль відіграє жорстка конкуренція МВС і КДБ. Хто більше закриє. Міжвідомчі розбірки  обертаються в'язницею для держкерівників ", - зазначає Сергій Марцалев.

"Періодично у нас відкривається сезон арештів", - іронізує в свою чергу економічний оглядач Ірина Криловіч, - Боротьба з корупцією - вічнозелена тема, яка в нашій країні не згасає з часу антикорупційної доповіді, завдяки якій Лукашенко прийшов до влади". 

"Зрозуміло, що всі давно все бачили і все знали, там навіть в повідомленні КДБ  сказано, що були й інші епізоди. Далі можуть бути арешти кого завгодно. У минулому році були відомі бізнесмени, тепер ось машинобудівники. До того ж, ви знаєте, у нас же можна відшкодувати збиток і потім вийти на свободу. Так що, це цілком можливо, просто такий збір грошей", - підсумувала Ірина Криловіч для Depo.ua.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme