Наша мета – щоб Лукашенко втік. І будуть нові вибори, без Тихановської: Інтерв’ю з ветеранкою опозиційного руху Білорусі

Наталя Горячко-Басалига - правозахисниця, матір чотирьох дітей і білоруська знаменитість. Виходила на пікети проти Лукашенка коли це ще не стало трендом. Стояла на одиночному пікеті в Мінську з біло-червоно-білою повітряною кулькою, на якій було зображено перекреслений портрет Лукашенка

Наша мета – щоб Лукашенко втік. І будуть…
Фото: naviny.by

Вибігла на дорогу, щоб зупинити мікроавтобус, в якому затриманих на мовчазній акції протесту білорусів везли в міліцію. Коли почалася Революція Гідності приїхала до Києва та відстояла увесь Майдан. У себе в Мінську заснувала з однодумцями громадську організацію "Білоруський укроп", збирала допомогу для атовців, в тому числі білорусів, що воюють на боці українців.

Минуле інтерв’ю з Наталею Басалигою ми записали в 2015 році, під час президентських виборів в Білорусі. Вона була незалежним спостерігачем на ділянці № 1, де голосував Лукашенко, навмисно влаштувалася туди і навмисно не встала і не подала йому руки, у той час як всі тиснули та навіть кланялися.

 

Звістка про цей вчинок миттєво облетіла вітчизняні та іноземні ЗМІ і Наталя на кілька днів стала міжнародною знаменитістю.

Тоді, в 2015, вона сказала, що білоруси обрали Лукашенка як найменше із зол, адже опозиційні кандидати – російські. Є справжні кандидати, з національної білоруської опозиції, але вони ще не готові. І от, каже сьогодні Наталя, час прийшов.

Як ви там?

Погано. В нас вбитими більше сотні тільки в Мінську. Дуже багато скалічених. В кожній родині мінчан є вбитий, скалічений чи поранений. Це рубікон. Виходу нема, ми вже можемо тільки перемогти. Якщо не вийде, більшість білорусів мігрують і нехай ця банда тут подохне з голоду.

… Дівчинку зґвалтували. Забігли за нею в під’їзд. Кажуть – не наші були. Загалом, багато "понаєхавших" з Росії. Б’ють людей на вулицях найманці з Росії.

Не білоруський ОМОН?

Білоруські омоновці, звісно, скоти. Але не до такого ж ступеню. Ці говорять російською на російський манер і одягом вони на зелених чоловічків схожі, тих, що в Криму були. Лукашенко їх для свого захисту покликав. Він знав, що білоруська міліція відмовиться воювати проти свого народу.

Не страшно, що Росія зараз вчинить з Білоруссю як з Україною під час Майдану?

В нас є договір із НАТО з 2016 року про взаємодопогу на випадок зовнішньої агресії.  Інакше би вже давно напали.

(Білорусь офіційно заявила про приєднання до натівського процесу 19 січня 2004 р., і в січні 2006 р. Білорусь і НАТО затвердили перший пакет документів про партнерство, що містить 21 мету (9 загальних цілей, 7 сухопутних, 5 військово-повітряних), а також оцінний документ. Це дозволило завершити процедуру приєднання Білорусі до програми НАТО. В 2014 році, після початку російської агресії в Україну делегація Білорусі відвідала штаб-квартиру НАТО в Брюсселі. Було досягнуто домовленості, що кожна держава будує стосунки з НАТО окремо за формулою "НАТО + 1". Узгоджено партнерство Білорусі з НАТО на 2014–2015 роки в рамках "Процесу планування" та оцінки сил програми "Партнерство заради миру", та перспективи розвитку співробітництва Білорусі з НАТО, ред.)

В нас теж були міжнародні гарантії…

У вас не було договору з НАТО. А нас росіяни вирішили завойовувати іншим шляхом, вони Лукашенка поставили, щоби він білорусів до повних злиднів довів і ми самі в союз з Росією попросилися. Тобто поглинання країни шляхом прохання про це від її громадян.

Невже все так погано, що могли би попроситися?

Так, в нас все дуже погано. Зарплати нижче ніж у вас, а ціни в п’ять разів вище. До нас ваші біженці приїхали, подивилися на ціни і уїхали. В нас злидні. Люди купують по мінімуму одяг, взуття. Тільки все необхідне.

А кажуть зараз противники Євромайдану, мовляв, білоруси, зупиниться, бо буде економічна криза як в Україні

Та ну, така Білорусь тільки в зомбоящику. Ні прав, ні стабільності, ні добробуту. У вас все набагато краще, не дивлячись на війну. Я же у вас була. У вас не дещо краще, у вас все краще. Лукашенко собі зарплату призначив близько 4900 доларів. А в звичайного білоруса – 200-300 доларів. А в селі – 100 доларів. Тільки айтішники нормально заробляють.

Що тепер робити, коли опозиція покинула Білорусь. Цепкало, Тихановська…

І Цепкало, і Бабаріко, і Тихановська, всі вони - кремлівські ставленики. Вони не наші. Голосували не за Тихановську як таку, а проти Лукашенка.

Чого ви тепер добиваєтеся? Примусити Лукашенка оголосити перевибори?

Ми за нові вибори, взагалі без Лукашенка.

А це зараз реально?

Так, гадаю, що реально

Гадаєте, Лукашенко на таке піде?

Він не піде, він втече. Не дарма же він уже Вітю з Колею в Туреччину відправив.

Добре, хто тоді очолить країну?

В нас є своя опозиція, білоруська. Є реальні кандидати в президенти. Але на передову ніхто не пішов – Лукашенко передбачуваний, якби про них дізналися в країні і за межами країни, замість кандидатів були би трупи. Зараз народ піднявся і можна провести реальні вибори з реальними кандидатами.

Ви не боїтеся, що Лукашенко проти вас армію пустить, танками буде чавити. Він же може

Ні, не може. Вже намагалися вивести армію, вони відмовилися. В Міноборони всі, кого я знаю, кажуть, що армія на свій народ не піде. Танки на нас не підуть. В 120 дивізії служив мій син, там танки в основному. І я знаю тих хлопців.

Небезпека в Печах, от там багато етнічних росіян, які взяли наше громадянство і служать по контракту. Але там є і наші, білоруські офіцери.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"