Борець за Донбас: Яку американську авантюру придумав Лукашенко

Раптовий і гострий приступ братерської любові до Дональда Трампа та США, який трапився сьогодні в білоруського президента - це відчайдушна спроба уникнути наростаючого тиску з боку Кремля, який загрожує самому існуванню білоруської держави

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Борець за Донбас: Яку американську авант…

Спецпрокурор Мюллер, котрий розслідує російське втручання у президентські вибори в США, отримав нового підозрюваного. "Я не приховував і не приховую, що дуже сильно вболіваю за Дональда Трампа. І публічно кілька разів висловлювався про хід передвиборчої кампанії в США на користь фактично Дональда Трампа", - заявив сьогодні президент Білорусі Олександр Лукашенко, відкривши нарешті таємницю несподіваної перемоги на виборах чинного президента США.

А коли серйозно, то сьогодні президент Білорусі дивував як журналістів, так і своїх колег. Ні, Олександр Лукашенко завше вмів здивувати, але сьогоднішні його заяви змусили здивуватися навіть тих, хто чує його далеко не вперше.

Зокрема, на зустрічі з помічником держсекретаря США з європейських та євразійських справ Уессом Мітчеллом Олександр Григорович назвав провідною країною світу.

І зразу ж пообіцяв, що Білорусія буде для США найнадійнішим і чесним партнером. "Якщо ми з вами просунемося в наших відносинах, я вам обіцяю, що білоруси у вас будуть найнадійнішими, чесними і щирими партнерами", - сказав глава білоруської держави. Додавши, що якщо Мінськ щось пообіцяє Вашингтону, то це буде виконано навіть "на шкоду собі".

А за невеликий проміжок часу, щоб розвіяти всякі сумніви, зробив наступну неординарну заяву: "Щоб втілити в життя мирні пропозиції (стосовно війни на Донбасі - ред.) потрібно обговорювати їх за столом переговорів за участю всіх сторін. Давайте будемо чесними, якщо нам не вдасться залучити за стіл переговорів США, то навряд чи ми досягнемо мети". Додавши, що Білорусь може допомогти досягти миру на Донбасі, адже війна не потрібна нікому, "навіть Росії".

Якщо би подібну заяву зробив президент Польщі за годину після того, як у Вашингтоні прийняли рішення збудувати "Форт Трамп" і завести у нього танкову бригаду - все прозвучало би природно. Натомість з уст президента Білорусі, яка наразі перебуває у союзній з Росією державі, заяви, м'яко кажучи, несподівані.

Що примусило білоруського президента перейти до такої риторики? Чи просто гостинного президента, що приймає у своїй столиці зустріч Основної групи Мюнхенської конференції з безпеки, трохи "занесло"?

Відповідь на це питання радше негативна. Складається враження, що несподіване "зізнання в коханні", судячи з неодноразових повторів у різних ситуаціях, є спланованим кроком. А про причини ймовірних несподіваних рішень білоруського президента, який зараз шукає підтримки зі всіх доступних джерел, Depo.ua вже писало.

Причиною такої поведінки є, якщо коротко, той факт, що Росія жорстко пресингує білоруську економіку, вимагаючи в обмін на поблажки дозволити будівниуцтво військових баз. Присутність яких, як не буз причин підозрює Олександр Лукашенко, стане початком кінця не тільки його довгого правління, але і державної незалежності Білорусі.

Стосовно об'єкта, на який Лукашенко спрямував свою дещо авантюрну пропозицію про співпрацю і союзницькі стосунки, то тут слід віддати належне політичному чуттю білоруського лідера. Приміром, жоден із попередніх п'яти президентів США на таку пропозицію уваги б не звернув.

Але Дональд Трамп інший. Він схильний до авантюр і театральних ефектів. І йому дуже, дуже потрібні зовнішньополітичні перемоги. Ну, чи принаймні щось, що можна подати як зовнішньополітичну перемогу. Тому сьогоднішня авантюра президента Лукашенка, в принципі, має ненульові шанси на успіх. Звичайно, до будівництва "Форта Трампа" на білоруській території справа не дійде ніколи, але якісь невеликі фінансові ін'єкції в білоруський режим, які дозволять Олександру Григоровичцу і далі уникати російських багнетів на своїй території, будуть корисними для геополітичного становища як США, та Білорусі. І дозволять Дональду Трампу повідомити про чергову "перемогу" - до слова, куди як реальнішу, ніж, наприклад, "успішне умиротворення" Північної Кореї. Натомість Мінськ, в разі успіху сьогоднішньої ініціативи, отримає довготривалу можливість коливатись не тільки між ЄС та Росією, а в трикутнику ЄС- Росія-США, що може принести помітно більші політичні дивіденди.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme