На фронтах інформвійни: Чому російську службу ВВС взяли в заручники

У відповідь на те, що британський регулятор Ofcom знайшов грубі порушення в роботі російського пропагандистського каналу Russia Today, у Москві прийняли рішення не усунути порушення - а розпочати перевірку ВВС

Учора британський медіарегулятор Ofcom звинуватив Russia Today в порушенні принципу об'єктивності в новинних та інформаційних програмах. Проаналізовано було програми, які вийшли в ефір ще у березні і квітні. В тому числі - і ті, що висвітлювали замах на колишнього агента Сергія Скрипаля та його доньку.

І - ви не повірите - за 10 місяців напруженої праці експерти Ofcom прийшли до висновку, що телеканал RT "порушив правила мовлення, не зумівши дотримати принцип належної безсторонності в семи новинних та інформаційних програмах, показаних протягом шеститижневого періоду... з 17 березня по 26 квітня 2018 року". На думку фахівців Ofcom, у програмах російського телеканалу були "порушені правила, що стосуються належної безсторонності".

Сім порушень за британськими мірками - це "серйозне недотримання мовних норм", і посадовці Ofcom сповістили, що мають намір "розглянути введення передбачених законом санкцій". Наразі не уточнивши, в чому ті санкції полягатимуть.

Як нескладно здогадатись, у відповідь на ці дії британського регулятора у Москві не поспішили змінити редакційну політику державного телеканалу і негайно виправити всі знайдені порушення.

Замість цього Роскомнадзор розпочав перевірку телеканалу BBC World News і сайту російської служби ВВС. Виключно на предмет відповідності матеріалів російським законодавством.

Втім, ніякого "гібридного підходу" у всій цій справі не було - оскільки реальних причин перевірки ніхто в Росії не приховував. До болю відверта Маша Захарова на своїй сторінці в "Фейсбуці" написала, що російська сторона неодноразово попереджала британців про неминучі "дзеркальні заходи" - і от, вони настали. "Давно пора. Мені щиро шкода кореспондентів ВВС, багато з яких є справжніми професіоналами і сумлінно виконують свої обов'язки. Але грубе втручання британського уряду в діяльність російських ЗМІ (постійна пропаганда проти телеканалу RT, спроби дискредитації наших журналістів і т.д .) не залишає іншого вибору, крім дзеркальної відповіді", - написала Захарова.

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков був трохи менш відвертим від підлеглої Лаврова. Зокрема, в коментарі російським ЗМІ він зазначив, що у багатьох російських відомств "неодноразово з'являлися питання щодо конкретних матеріалів" і "зібралося багато питань до Бі-бі-сі в плані тенденційного висвітлення тих чи інших подій". І от зараз вочевидь просто настав момент, коли всі ці "питання" вирішили задати "оптом".

А загалом, вся ця історія демонструє кілька моментів стосовно сучасної російської зовнішньої політики.

Зокрема, у відповідь на звинувачення Володимир Путін та його підлеглі вже не намагаються виправдатись. Вони просто беруть заручників - не задаючись при тому ціллю бодай якось завуалювати свої дії. І якщо два роки тому Росія робила це з дисидентами чи проукраїнськи налаштованими громадянами, то місяць тому - вже з українськими військовими моряками. А зараз ця політика поширилась і на британські ЗМІ.

Інший важливий момент полягає в тому, що почавши рух в бік можливої заборони ВВС у Москві, можливо, ще готові поторгуватись за долю Russia Today. Але, з іншого боку, так само готові остаточно зіпсувати стосунки з офіційним Лондоном - оскільки спроби обмежити чи заборонити діяльність ВВС цілком можуть стати своєрідною "точкою неповернення".

А третій момент полягає у тому, що вся надзвичайна обережність та гіперкоректність російської служби ВВС, через яку, нерідко, журналісти не могли дати об'єктивну оцінку російській політичній реальності, жодним чином не вберегли організацію від проблем. Які виникли внаслідок того, що в Британії підлеглі Симоньян спочатку зайнялись пропагандою, а потім потрапили "під роздачу" Ofcom. Що, вочевидь, є наочним свідченням того, що ніяка самоцензура не допоможе адекватним журналістам виживати в російському медіа-просторі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Росія