Мовний скандал: Коли в Європі створять законодавчий "захист від Орбана"

Без запобіжника, який ускладнить використання загальноєвропейських механізмів ухвалення рішень для задоволення внутрішніх політичних інтересів східноєвропейських популістів, ЄС ризикує потрапити в глибоку кризу. І історія з українським законом про освіту – яскрава тому ілюстрація

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Мовний скандал: Коли в Європі створять з…

Впродовж двох-трьох днів Венеціанська комісія ухвалить і оприлюднить рішення стосовно того, чи відповідають європейським нормам мовні положення українського закону "Про освіту". Вже ні для кого не секрет, що рішення вийде нітрохи не сприятливим для Угорщини. Попри чисельні заяви та дипломатичні істерики Будапешта, дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права не знайшов у цьому законі порушень прав етнічних угорців, котрі мешкають в Україні. На рекомендовані хіба що незначні і непринципові правки, на кшталт продовження періоду імплементації цього закону та дозволу на викладання мовами меншин у приватних школах, Україна, безумовно, погодиться. Загалом, очільника МЗС Павла Клімкіна, який подавав документ на розгляд Комісії Ради Європи "За демократію через право" (як офіційно називається Венеціанська комісія), та МОН, які готували чисельні роз'яснення до закону, можна привітати з перемогою.

Більш якісне та повне вивчення української мови, на спільну думку дорадчого органу Ради Європи з питань конституційного права, є "легітимною і похвальною метою" для української держави.

Чи змінить рішення Венеціанскої комісії позицію Будапешта? Скоріше ні, ніж так. Власне, про те, що ніяке рішення Венеціанської комісії щодо українського закону не усуне претензії Будапешта до Києва, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан абсолютно відверто говорив ще без малого місяць тому. Більше того, він, скоріше за все, особисто саботував результати переговорів українського МЗС з міністром людських ресурсів Угорщини Золтаном Балогом, який спочатку погодився на створення механізму спільної імплементації закону з урахуванням інтересів угорської общини, але після дзвінка з Будапешту всі домовленості оголосив нечинними.

Впертість і затятість Будапешта в цьому питанні пояснюється, безумовно, близькістю парламентських виборів, на яких правим популістам з правлячої партії Віктора Орбана "Фідес" треба зробити все можливе, щоб не віддати голосів ультраправим популістам із партії "Йоббік". Але все це, звичайно, не має жодного стосунку до внутрішноєвропейської співпраці зокрема і адекватної міжнародної політики загалом.

І впродовж останніх двох днів одразу дві поважні міжнародні організації дуже прозоро натякнули Будапешту, що використання складних і нелегко вибудуваних наднаціональних механізмів для задоволення дріб'язкових внутрішньополітичних цілей — не пройде. Таким був сенс листа 11 країн — членів НАТО щодо недопустимості використання "мовного питання" для саботажу роботи військово-політичного блоку. Таким був зміст сьогоднішнього рішення Венеціанської комісії стосовно українського закону про освіту. Врешті-решт, йдеться не тільки про Україну - судовий позов до Європейського суду справедливості стосовно демонстративного небажання Угорщини, Польщі та Чехії приймати мігрантів — це теж нагадування про те, що в Будапешту є не тільки гарантовані Брюсселем права, але й міжнародно-правові обов'язки.

Хоча є стійка підозра щодо того, що нагадуваннями тут справа не закінчиться. Принаймні, поки зовнішньополітичні скандали, які зменшують ефективність ЄС, а подекуди, як в історії з мігрантами, руйнують загальноєвропейську єдність, надто легко сходять угорським (і не тільки) популістам з рук.

Вочевидь, перед ЄС невдовзі стане непросте завдання по створенню жорстко прописаного міжнародно-правового механізму протидії подібним фокусам. В іншому разі, європейська спільнота ризикує надто багато часу витрачати на дипломатичну чи легальну протидію подібним фокусам. А в перспективі - опинитись поділеною не те що на "Європу різних швидкостей" - але і "Європу різних цінностей". Що і стане кінцем блискучого європейського проекту.

Фото ЕРА

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme