Шоу для виборців: Нащо Трамп взявся мирити Ізраїль та Палестину

28 січня президент США Дональд Трамп зустрінеться з прем'єром Ізраїлю Біньяміном Нітаньягу і його політичним опонентом, головою альянсу "Кахоль-лаван" Бені Ганцом. Ще до візиту ізраїльтян лідер Білого дому обіцяє презентувати мирний план для стабілізації ситуації на Близькому Сході

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Шоу для виборців: Нащо Трамп взявся мири…

План, який припинить багаторічне протистояння між Ізраїлем та Палестиною у США анонсували ще два роки тому. Зрештою, цього літа презентували економічну частину документу, яка передбачає залучення у Палестину та у сусідні арабські країни близько $50 інвестицій. Втім, після резонансного обговорення на конференції у Бахрейні жодних істотних кроків до втілення амбітних мрій зроблено не було. 

Власне, Ізраїль був надто заклопотаний власними політичними процесами – проводив парламентські вибори і безуспішно намагався створити коаліцію в новообраному кнесеті. Тому про економіку Палестини згадували хіба що під час спілкування з пресою. 

Що ж до політичної частини мирного плану, її Трамп офіційно досі тримає у секреті, хоч і акцентує, що план "чудовий" і "справді працюватиме". 

При цьому, як прокоментував президент США телеканалу Air Force One, палестинці можуть відреагувати на нього негативно, хоча у підсумку отримають зиск. Наразі працівники його адміністрації вже поспілкувалися з кількома палестинськими лідерами, які категорично не сприйняли озвучені американцями ідеї. А речник президента Палестини Махмуда Аббаса Набіль Абу Рудейнех заздалегідь закликав "Ізраїль та США не перетинати жодних червоних ліній", – пише Aljazeera

Палестинцям є чого лякатися, адже Білий дім завжди був на боці Ізраїлю, а адміністрація нинішнього президента явно не націлена приховувати свої погляди. Зокрема, у 2017-му США визнали Єрусалим столицею Ізраїлю. Це спровокувало масштабний міжнародний скандал, а генасамблея ООН прийняла резолюцію, що закликає інші країни не піддаватися тиску американців і не робити аналогічних заяв. Минулого ж листопада держсекретар Майк Помпео заявив, що створення єврейських поселень на західному березі Йордану не суперечить міжнародному праву, після чого Нетаньяху оголосив про намір анексувати Йорданську долину… Себто, у палестинців є всі причини чекати на план Трампа як на прогнозоване стихійне лихо. 

Власне, як аналізують ізраїльські ЗМІ, саме на цих двох моментах і зосередиться "план мирного врегулювання" від американського лідера. За даними журналістів місцевого телеканалу Channel 12, план передбачає, що палестинці визнають Ізраїль як єврейську державу, Газу демілітаризують, "Хамас" виведе озброєння з регіону. На західному березі Йордану по сусідству з єврейськими поселеннями утвориться "Нова Палестина". Позбавлені права на власну зброю, палестинці будуть змушені платити Ізраїлю за охорону їхньої території. При цьому палестинці, як натякають у Білому домі, нібито можуть мати з усього того певні фінансові зиски. 

Утопія для прихильників

Зрозуміло, що про швидкий мир у регіоні з таким дещо однобоким підходом мріяти не доводиться. Зрештою, навіть на короткі обговорення зі Штатами палестинці йдуть переважно анонімно чи то через посередників, а конференцію у Бахрейні принципово проігнорували. І, звісно, лідери Палестини не стануть продавати "історичні права", в яких їх частково підтримує ООН, за економічні зиски, та ще й у віддаленому майбутньому. 

Втім, у їхніх могутніших союзників, як то, наприклад, Єгипту та Саудівської Аравії, буде більше приводів поміркувати над ціною, що допоможе зробити лояльнішими їхні стосунки з американцями. 

І хай безкровна реалізація пропозицій США видається фантастикою, а "мирний план" може стати приводом для війни, здається, що у Вашингтоні наразі орієнтуються на ближчі перспективи. По-перше, спільний візит до США певним чином поєднує Нетаньяху і Ганца і збільшує вірогідність на утворення коаліції в Ізраїлі після вже третьої спроби обрати парламент. Себто, Трамп виступає таким собі консолідатором ізраїльського суспільства, що неочікувано опинилося в епіцентрі політичної кризи. Власне, запропонована Білим Домом ідея може стати ще одним передвиборчим лейтмотивом, що консолідує виборців навколо очолюваних ізраїльськими гостями політичних сил. 

По-друге, скоріше за все, Трамп презентуватиме мирний план у розпал імпічментгейту. А це, знову ж таки, дозволить відвернути увагу від начебто тиску Білого дому на Україну і вкотре презентувати образ американського президента як доволі амбітного миротворця. І хай навіть презентований план буде похований у поточних справах двох країн, лояльні до Трампа американці неодмінно поставлять ще один плюс у "виборчу карму" майбутнього кандидата у президенти. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme