Маніпуляції Дуди: Чому українцям не варто тішитись підтримці польського президента

Критика егоїзму та компромісів з Росією з боку "старої Європи", ба навіть заклики до прийняття в ЄС України, Грузії та Балкан стала для авторитарних східноєвропейських членів ЄС способом відвернути увагу від власних дій

Журналіст відділу «Світ»
Маніпуляції Дуди: Чому українцям не варт…

Президент Польщі несподівано згадав про східних сусідів. Його палкий виступ у Цюріхському університеті зі спеціальною лекцією про майбутнє європейської інтеграції мав прозвучати для українців, як бальзам на рани.

"Двері у Європейський Союз мають залишатися відчиненими, особливо для Грузії, України та Західних Балкан; не можна залишати ці країни за межами європейської спільноти тільки тому, що їхній "сильний" сусід (Росія - ред.) хоче вирішувати їхню долю" - заявив польський президент в тій самій залі, де у вересні 1946 року колишній прем'єр Великої Британії Уїнстон Черчілль заявив про потребу створення "Сполучених Штатів Європи". Польський президент у своїй лекції взагалі сказав багато правильних і розумних речей - і про рівність усіх держав, і про потребу поважати закони та право. На прощання Дуда додав, що Польща є одним із найбільших прибічників європейської інтеграції.

А ще вчора Дуда розкритикував проект газопроводу "Північний потік-2", оскільки він, на думку польського президента, суперечить єдності ЄС, будучи корисним лише одній країні і створюючи загрозу для інших. Під "однією країною" малась на увазі, вочевидь, Німеччина, а під "іншими" - треба думати, Польща та Україна, які залишаться без газового транзиту.

Натомість сьогодні Дуда призначив 27 нових суддів Верховного суду Польщі. Попри те, що Європейська комісія подала на Польщу до суду ЄС у Люксембурзі через ухвалення вкрай суперечливого закону про Верховний суд. Попри те, що Верховний адміністративний суд Польщі постановив призупинити призначення нових суддів, поки свою позицію з цього приводу не озвучить суд Європейського союзу. Попри те, врешті, що новоприйнятий закон і справді надає польській партії влади надто багато можливостей стосовно "ручного" керування судами.

У момент цього призначення польський президент, напевно, не згадував про свою душевну схильність до європейської інтеграції. А що він в цей момент казав - то й взагалі невідомо. Пресу на цей захід чомусь не запросили. Можливо, саме тому в лояльних до влади польських газетах багато про вчорашню промову, і майже нічого - про сьогоднішнє рішення.

Готовність боронити європейські цінності і протидіяти Росії продемонстрував учора і ще один представник країни із "керованою демократією". Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що у Західної Європи значно ближчі стосунки з Росією, ніж може здатися на перший погляд. І нагадав, що канцлер Австрії Себастьян Курц у цьому році вже чотири рази зустрічався з Путіним, а президент Франції Еммануель Макрон провів 12 телефонних розмов з російським колегою і був зірковим гостем Петербурзького економічного форуму.

"Тому мені набридло, що Угорщину змальовують таким чином (як друга Росії - ред.). Оскільки у західних європейців набагато більш тісні зв'язки з Росією ніж у нас" - заявив глава МЗС Угорщини, викривши підступну суть західно-європейської дипломатії. В чомусь, звичайно, ці спостереження не далекі від правди. Тільки висловлені керівником зовнішньополітичного відомства країни, яка під керівництвом правих популістів досить стрімко перетворюється на авторитарне суспільство, де переслідують громадянські організації та пресу, і якій Росія будує нові ядерні реактори за пільгові кредити, видані російськими банками, ці заяви чомусь видаються не зовсім щирими. Як і "європоцентризм" Анджея Дуди, врешті.

Тому як би не була приємна українцям увага з боку сусідів, але несподівана проукраїнська риторика з вуст польського президента, рівно ж як ніби й антиросійська - з боку Будапешта, це не більш ніж димова завіса. За якою ховаються їхні власні не надто добрі справи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme