Людина із серцем свині: Що стоїть за новими успіхами у ксенотрансплантації

Те, що кілька років тому здавалося неможливим, найближчим часом може стати реальністю. Вчені кажуть, що знайшли спосіб трансплантації органів свиней

Людина із серцем свині: Що стоїть за нов…

На початку 90-х років медицина всерйоз розглядала варіант трансплантації органів тварин в організм людини. Тоді свої погляди вчені звертали на свиней, оскільки анатомія цих тварин дуже подібна до людської. Втім, численні експерименти із пересадкою свинячих органів в організми тварин, зокрема мавп, не давали бажаного результату. Імунітет досить швидко вбивав орган і експериментальні тварини помирали. Але вже зараз вчені нарешті оголосили - дослідження мали успіх. І за кілька років органи свиней цілком можуть трансплантуватися в організм людини, пише Depo.ua з посиланням на The Science.

Що сталося

На засіданні Міжнародної асоціації із ксенотрансплантації вчені оголосили про прорив у дослідженнях із пересадки органів свиней в організми мавп. І вже зараз розглядаються випробування на людях.

"Те, що ми вважали таким далеким, схоже, наближається", - сказав Мухаммад Могуддін, хірург з трансплантації серця в Університеті Мерілендської школи медицини. Команди трансплантологів, що зосереджують увагу на пересадках нирок та серця, мають результати останніх досліджень, котрі надихають. Протягом останніх кількох років їм вдалося збити активність імунної системи, котра атакує пересаджений орган свині в організмі мавпи. На початку цього року команда в Університеті Еморі в Атланті оголосила, що нирка від генетично модифікованої свині функціонувала протягом 400 днів, перш ніж була атакована імунною системою. Це новий рекорд - останній був 250 днів. І сьогодні група дослідників, яку очолює Бруно Рейхарт в Мюнхенському університеті в Німеччині, заявила, що вони майже вдвічі перевищили попередній показник виживання трансплантатів серця в організмі бабуїна - серце свині функціонувало 90 днів. І зупинили експеримент виключно через вимоги проекту, за яким він мав тривати протягом трьох місяців. За словами кардіохірурга Мюнхенського університету Пауло Бреннера, бабуїн був ще у досить гарному стані і міг продовжувати жити із серцем свині.

Це означає, що органи свиней почнуть пересаджувати людям?

Для того, щоб трансплантації органів свиней в організм людини стали реальністю, необхідно, щоб принаймні 60% експериментальних тварин виживали протягом 3 місяців. Наразі в Мюнхенському університеті збираються продовжувати дослідження і повторити результати для того, щоб у найближчі 2-3 роки розпочати клінічне випробування на людях.

Як це стало можливим

Ще на початку 90-х були експерименти, втім, тоді вчені зіштовхнулися не тільки з агресією імунної системи тварини, в яку трансплантувався орган, але і побоюваннями щодо вірусів, котрі орган свині може передавати людині. Саме ці страхи і невдачі стали причиною згортання багатьох програм, фінансовваних фармацевтичними компаніями.

Останні успіхи є можливими завдяки використанню схем імунодепресантів, а також великої кількості видів генетично модифікованих свиней. Є нові інструменти редагування генів, котрі дозволяють так само втручатися у роботу клітин, збивати активність імунітету, вводити у кров гени людини, котрі запобігають тромбозу, а також запобігати появі небезпечних вірусів, котрі можуть заразити людину.

Що із комерційною складовою

Вчені не роблять прогнозів щодо трансплантацій. Вони продовжують виявляти нові механізми реакції імунної системи на трансплантовані органи. Наразі ніхто не готовий запропонувати пацієнту орган зі строковою гарантією. Мова йде не лише про серце та нирки. Інші органи пропонують ще більші виклики. Наприклад, якщо брати легені - то експериментальні тварини прожили всього кілька днів. Все через те, що свинячі легені виявилися вразливими до запалення.

Окрім цього, будь-який трансплантований орган вимагатиме коктейлів з імунодепресантів, які можуть зробити пацієнтів вразливими до інфекцій. Це велика перешкода для комерційного успіху проекту.

Так вважає, зокрема, гендиректор United Terapeutics Corporation Мартіна Ротблат. Компанія інвестувала в дослідження з ксенотрансплантації, спрямоване на пересадку легенів, і володіє Revivicor, основним постачальником генетично модифікованих свиней. Щоб стати комерційним хітом, ксенотрансплантація "повинна торкнутися десятків і сотень тисяч людей", - каже Ротблат. Вона додає, що не вірить в те, що багато людей захочуть собі органи свині, оскільки їхня пересадка суміжна із вживанням імунодепресантів, котрі впливатимуть на організм.

Втім, є й інша складова. Багато людей із нирковою недостатністю змушені витрачати години на тиждень для процедур діалізу. І саме органи свині можуть зробити їхнє життя більш зручним принаймні на той час, поки вони чекатимуть на людський орган для трансплантації. У США близько 100 тисяч людей стоять у черзі на трансплантацію нирок. Більшість із них чекають роками на свій орган. Нирки свиней цілком можуть стати проміжним варіантом для них.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme