Луценко проти Йованович, посли з розвідки та імовірність Майдану-3

Що світові ЗМІ пишуть про Україну

Луценко проти Йованович, посли з розвідк…

Тиждень що минає був наповнений українською тематикою в світових ЗМІ. Depo.ua виділяє найцікавіші теми.

Луценко проти Йовановіч

Справжня інформаційна бомба розірвалася в американському виданні The Hill. Генпрокурор України Юрій Луценко в інтерв'ю Джону Соломону з The Hill.TV заявив, що посол США в Україні Марі Йованович передавала йому список людей, яких не можна переслідувати в Україні. Теоретично статися це могло десь в 2016-му...

"На жаль, під час першої зустрічі з послом США в Києві (Йованович) вона дала мені список людей, яких ми не повинні притягувати до відповідальності. Моя відповідь на це - це неприпустимо. Ніхто в цій країні, ні наш президент, ні наш парламент, ні наш посол, не завадять мені розслідувати, чи має місце злочин ", - заявив Луценко. І додав, що відомство не отримало $4 млн технічної допомоги від США.

"У той час (Йованович) вважала, що наші співбесіди з українськими громадянами, українськими державними службовцями, які були частими відвідувачами американського посольства, кидають тінь на антикорупційну політику. Насправді, ми отримали лист від посла, що гроші, про які ми говоримо, були під повним контролем посольства США і що посольство США не вимагало нашої правової оцінки цих фактів. Ситуація була досить дивною, бо кошти, про які ми говоримо, були призначені для Генеральної прокуратури, і ми сказали [їм], що ми ніколи не бачили їх, і посольство США відповіло, що проблеми немає", - казав Луценко.

Окрім цього, в статті Соломона The Hill під назвою "Російська змова зникає, а українська змова на допомогу Клінтон з'являється" йшлося про початок розслідування можливого втручання з української сторони у вибори президента США в 2016-му. 

"Сьогодні ми почнемо кримінальне розслідування з цього приводу і дамо правову оцінку цій інформації", - сказав Луценко.

"Український генеральний прокурор повідомив в інтерв'ю опублікованому в середу The Hill.TV, що він почав розслідування щодо того, чи вчинив правозахисний апарат його країни навмисний витік фінансових документів протягом президентської кампанії 2016 про тодішнього голову кампанії Трампа Пола Манафорта, сподіваючись схилити вибори на користь Хілларі Клінтон", - пише Соломон. 

Також автор досить гостро представив власну статтю: "чи намагалася Україна таємно допомогти Хілларі Клінтон виграти вибори 2016? Генеральний прокурор каже, що доказів достатньо, щоб почати розслідування".

Настільки гостро, що її перепостив Дональд Трамп, чим підігрів інтерес американської сторони до теми.

Особливо актуально це було перед завершенням розслідування російського втручання у президентські вибори в США на користь Трампа. Спеціальний прокурор Роберт Мюллер днями вже передав всі документи міністру юстиції і генпрокурору США Барру. Поки демократи відчайдушно розганяють хвилю, що результати розслідування мають бути публічними, і хочуть домогтися оприлюднення бодай окремих моментів, які зрозуміло ж битимуть по Трампу, пан Дональд схоже вирішив перекрити цей їх козир ударом по демократах з українським втручанням у вибори на користь Клінтон. 

Безперечно, втручанням може бути злив "чорної бухгалтерії" Партії регіонів, у якому брали участь НАБУ із головою Артемом Ситником. Отримати дані вони могли від ФБР і таким чином "топили" Пола Манафорта буцімто на користь Клінтон. Ситник вже заявив, що у вибори він не втручався.

Окремо в цій історії є питання Марі Йованович. Якщо повертатися до неї, то на захист посла після заяви Луценка виступило, звісно ж, посольство США, назвавши слова Луценка неправдою, а також Держдеп США. Підтримав Йованович і президент України Петро Порошенко з нашим МЗС. 

Втім, найпоказовішим був відомий економіст, експерт Атлантичної ради Андреас Аслунд, який спочатку жорстко висловлювався на адресу генпрокурора Луценка, звинувачував його у брехні про "список Йованович". А потім раптово відкликав свої слова. Між іншим, не вибачившись перед Луценком. 

Окрім цього на Atlantic Council розгорнулася справжня суперечка експертів стосовно "списку Йованович". Адріан Каратницький своїй статті "Віце-королі в Києві?" розкритикував заяви посла США в Україні Марі Йованович а також послів країн G7. 

Аналітик критикує спільну заяву послів G7 від 4 березня, в якій дипломати назвали рішення Конституційного суду щодо закону про незаконне збагачення "серйозним відходом у боротьбі з корупцією в Україні".

І пише: "західні посли та МВФ не мусять і не повинні замінювати собою справжні голоси реформаторів країни. Узурпуючи цю роль, Захід шкодить розвиткові потужного реформаторського руху в Україні. Такі заяви підтримують цинічне ставлення громадськості і посилюють відчуття того, що реформи мало чого досягли".

Дісталося і особисто Йованович через її заяву від 5-го березня щодо корупції в Україні. Мовляв, тон заяви справді якийсь колоніальний і схожий більше на слова якогось віце-короля, ніж дипломата. 

А от інші дипломати - Стівен Пайфер та Вільям Тейлор, які в різні періоди очолювали посольство США в Україні мають протилежну від Каратницького думку. 

Свою роботу вони назвали "Справжні поради, а не банальності утримують Київ на шляху реформ". 

На думку дипломатів, посли справді повинні бути обережними із заявами, та вони не мають мовчати: "вони мають право і обов'язок говорити. Україна поставила перед собою ціль європейської інтеграції. Хто як не представники ЄС та НАТО можуть бути найкращими порадниками для України на цьому шляху?", - заявляють автори.

Пайфер та Тейлор нагадали про мільярдні кредити заходу для України, а також кредити за низькими ставками від міжнародних фінансових установ. І додали, що до порад послів G7 варто прислухатися. А також сказали, що Україна - це безперечно держава, щоб не думав Путін. Реформи мають продовжуватися і війна - це не причина для їх зупинки, швидше навпаки - вони ще більш важливі в цих умовах. 

Якою б не було продовження цієї історії, чомусь здається, що це все ще не кінець. Оприлюднення результатів розслідування Мюллера, чого так домагаються демократи, битиме по Трампу. І йому потрібно якось оборонятися і атакувати демократів. І це дуже зручно робити з України...

Брудні вибори

Вибання Bloomberg називає виборчу кампанію в Україні найбруднішою та найганебнішою за весь час, посилаючись на слова лідера "Нацкорпусу" Андрія Білецького. Bloomberg в статті згадує про війну МВС проти Порошенка і СБУ проти Тимошенко. А також про олігархів, які стоять за різними кандидатами, і про Володимира Зеленського, який є головним фаворитом. 

Небезпека, на думку журналістів у тому, що хоч брудні трюки не є новинкою виборчих кампаній, то історія українських революцій, яких було дві за десять років, роблять ці брудні ігри особливими. Цей весь бруд підтриває довіру до виборів, а також до легітимності майбутнього президента. 

"Якщо виборці втратять довіру до проголошеного переможця, це може дати поштовх початку вуличних дій і насильству", - сказала дослідник Chatham House Орися Луцевич, мабуть натякаючи на Майдан-3

У той же час Reuters поговорив з людьми, які живуть неподалік передової війни на Донбасі. І там готові голосувати за тих, хто подарує їм мир.

"Хто б не запропонував нам мир і відбудувати наші домівки, ми проголосуємо за них. Це все, що нам потрібно", - сказала журналістам пенсіонерка із Зайцевого.

Загалом журналісти опитали жителів прифронтової зони. І більшість із них вважають всіх кандидатів поганими, а також досі вірять в те, що Донбас годував Україну, і всі ті, хто "висів у них на шиї", їх же ненавидять.

Росія може окупувати Балтію та Україну

Пісня, яка ніколи не перестане звучати. Для когось вона є страшилкою, а для колишнього директора Національної ради безпеки США з питань політики оборони Ганса Біннендійка - страшним імовірним майбутнім. На сторінках Defense News авторитетний чоловік пише про розмови щодо "застарілості" 70-річного НАТО і критику зі сторони Трампа. І каже, що без Альянсу світ чекають катастрофи. По-перше, без НАТО є ризик початку агресії з боку Росії. Без чіткого зобов’язання захищати території союзників, підкріпленого американським ядерним стримуванням, президент Росії Володимир Путін точно побачить можливість окупувати країни, які він вважає територіями Росії. А це країни Балтії та Україна. Він вже робив це у Грузії та в Україні, і якби країни Балтії не були в НАТО - на них чекала б така ж доля. 

По-друге, розпад НАТО сильно скоротить американські військові можливості, а також політичні і економічні переваги. Американські бази в Європі не лише забезпечують захист континенту, але й наближують американські сили до місць, де зосереджені головні загрози для інтересів Вашингтона. Без американських баз було б важче розібратися з "Ісламською державою". 

По-третє, демонтаж НАТО означає розкол між країнами Європи.  Оборонний союз не просто змушує військових різних країн співпрацювати, а й забезпечує зручний форум для обговорення і координації питань в області безпеки. І Євросоюз ніколи не зможе замінити НАТО. 

Співробітники спецслужб, які стають послами

Ми давно це підозрювали, а тепер нарешті нам підтвердили, що досить часто послами у країнах чи представниками навіть в НАТО стають співробітники спецслужб чи розвідок. Вже екс-голова зовнішньої розвідки України, а нині заступник Павла Клімкіна в МЗС Єгор Божок розповів Intelligenceonline про Британію, що зовнішньополітичне відомство ( Міністерство закордонних справ і у справах Співдружності націй)  країни досить часто відправляє колишніх шпигунів із секретної розвідки чи М16 до інших країн чи організацій в якості послів. І наводить приклад британського дипломата, постійного представника при НАТО Сари Макінтош, яку Божок називає відомою співробітницею М16. Раніше приналежність до розвідки пані Макінтош ніколи не визнавалася. Вона працювала на дипломатичній службі в різних частинах світу, при ООН, а також послом у Ліберії...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme