"Ласкаво просимо назад, Америко": Як зміна статусу Байдена вплине на світову політику

Колегія виборників США підтвердила обрання Джо Байдена президентом США, і цей факт по-новому означив геополітичну ситуацію в світі

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Ласкаво просимо назад, Америко": Як змі…
Фото: depositphotos.com

Учора перемога Джо Байдена на президентських виборах зі статистичного факту стала реальністю. 306 членів Колегії виборників проголосували за його кандидатуру, в той час як суперник, чинний президента США Дональд Трамп отримав тільки 232 голоси. Все відбулася у строгій відповідності з волею громадян США — жоден із реальних виборників не проголосував за суперника.

У кількох штатах особи, яких би було призначено до Колегії в разі перемоги Трампа, провели якусь подобу "альтернативного голосування" і віддали голоси за свого кумира — але це був жест відчаю, а не юридично значиме діяння. Якщо зважити на той факт, що всі судові позови за результатами виборів, подані прихильниками Трампа у судові інстанції різних рівнів, було відхилено, то можна вважати, що в історії з цьогорічними виборами було поставлено крапку.

Звичайно, 6 січня іще буде формальний перерахунок голосів на спільній сесії обох палат Конгресу, де кілька конгресменів-республіканців збираються заперечувати проти наявних результатів виборів. Але, зважаючи на той факт, що навіть в своїй партії вони опиняться в меншості, вся ця історія може затримати процес визнання результатів виборів на лічені години.

Те, що битва за президентство фактично завершилася, розуміють і в команді Дональда Трампа. За лічені хвилини після рішення виборників стало відомо, що генеральний прокурор США Вільям Барр подав у відставку. Лояльний до Трампа посадовець, яким президент США свого часу замінив "незручного" Джеффа Сешнса, і якому демократи неодноразово закидали, що він діє радше як особистий адвокат Трампа, аніж як генпрокурор, в останні дні також неодноразово конфліктував з чинним президентом. Оскільки при всьому своєму бажанні не міг знайти "масштабних фальсифікацій на виборах", про які говорив його бос. Відхилені позови до Верховного суду та відставка лояльного генпрокурора означають, що легальні способи протидіяти визнанню Байдена президентом у Трампа скінчились. І, якщо абстрагуватися від постійних заяв про "тотально скорумповані вибори", чинний господар Білого дому це розуміє, і до рішучих та нерозважливих дій, схоже, вдаватися не збирається. Натомість Байден розповідає про "перемогу закону, Конституції та волі народу", і готується "об’єднувати і зцілювати" США.

Цей переломний момент має значення не тільки для внутрішньої, але й для міжнародної політики США.

По-перше, надії на період хаосу й анархії в момент передачі влади, які були в частини геополітичних суперників Вашингтона, явно не справдилися. Протистояння між політичними конкурентами було безпрецедентно гострим — але до нестабільності державних інститутів справа у США не дійшла. А вчасна і легальна процедура зміни президента забезпечить збереження контролю Вашингтона над проблемами внутрішньої та зовнішньої безпеки. Тому, наприклад, відверто залежним від Кремля російським хакерам, що у період політичного "межицарства" у США вільно й широко мандрували по мережах американських міністерств та відомств, напевно, доведеться припиняти цю розвагу. Оскільки якщо дотепер вона виглядала, як спроба скористатися тим, що Трамп поринув у судові позови і не цікавиться безпекою США, то відучора подібні атаки стануть викликом обраному президенту США та його команді — і новий господар Білого дому їх навряд чи так легко забуде. Аналогічно закривається "вікно можливостей" для тих чи інших геополітичних авантюр і в інших противників та конкурентів США — Китаю, Ірану, чи, наприклад, асадівської Сирії.

По-друге, світовим лідерам, які кожен по-своєму пристосувалися до співіснування зі США в період правління Трампа, вочевидь, слід бути готовими до очевидних і обіцяних змін курсу Вашингтона. Ймовірно, що фрау Меркель — як і більшість лідерів ЄС, окрім, можливо, Угорщини та Польщі, вже чекає на відновлення військової та економічної співпраці з Вашингтоном. Як це описала у Твіттері Анна Ідальго, перша жінка-мер Парижа, "Ласкаво просимо назад, Америко".

А от чи розуміє президент України той факт, що для Байдена слова про боротьбу з корупцією значать набагато більше, ніж для Трампа — найближчим часом стане очевидним. Хоча, наприклад, сьогоднішнє рішення Верховної Ради стосовно НАЗК дає ґрунт для певних сподівань.

Звичайно, першим і найбільш невідкладним завданням новообраного президента США одразу після інавгурації стане спроба взяти під контроль епідемію коронавірусу, яка зараз, внаслідок політики Трампа, стала чи не ключовою небезпекою для національних інтересів Вашингтона. Але по мірі того, як вакцина та здоровий глузд дозволять полегшити цю ситуацію, повернення США до звичної ролі у сучасному світовому порядку наразі виглядає неминучим.

Фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme