Криваві атаки у Відні: Що штовхнуло терористів на вбивства

Вчора, 2 листопада, у Відні відбулася серія терористичних атак – зловмисники намагалися влаштувати бійню у шести точках австрійської столиці. Наразі відомо про чотирьох загиблих. Сімнадцять людей отримали поранення

Журналіст відділу "Життя"
Криваві атаки у Відні: Що штовхнуло теро…

Напади почалися о восьмі вечора: кілька озброєних чоловіків відкрили вогонь по головній синагозі міста. При цьому наразі невідомо, чи була атака спрямована саме на синагогу, адже в той час у храмі вірян не було.

Але у синагозі перебував равин Шломо Хофмайстер, вірогідно, з іншими служителями. 

"Почувши постріли, ми визирнули з вікон і побачили, як озброєні люди стріляють по гостях різних пабів на барів", – розповідав він пізніше журналістам.  

Майже одночасно зловмисники відкрили вогонь у п'яти інших центральних районах.  Стріляли з довгоствольної вогнепальної зброї.  Поліція очепила місто. Влада закликала віденців не виходити на вулиці. 

Атаки відбулися фактично за кілька годин до того, як в Австрії почався повний локдаун. 

Ліквідація терориста

Поліції вдалося ліквідувати одного терориста.  За словами голови МВС країни Карла Нехаммера, "нападник симпатизував воєнному угрупуванню ІДІЛ".  Подробиці справи високопосадовець повідомляти відмовився, аби не зашкодити слідству. 

Але наразі відомо, що ліквідованому терористу було 20 років, він мав албанське коріння. Його батьки жодним чином не були замішані у справах, пов'язаних з ісламізмом. Самого ж нападника вже затримували правоохоронці. Це сталося влітку, коли хлопець в числі 90 інших хотів вирушити воювати у Сирію. 

Його спільники наразі у розшуку. Окрім поліції, до операції задіяні представники збройних сил. 

Наразі МВС Австрії повідомляє, що територію пошуків терористів розширили – існує ймовірність, що їм вдалося залишити столицю країни. Крім того, почали більш прискіпливо перевіряти людей, що їдуть з Австрії до Чехії на Німеччини. 

Як реагує світ на атаки в Відні

Топи з різних країн активно висловлюють співчуття загиблим та засуджують терористів – слова скорботи та підтримки написали у соцмережах Борис Джонсон, Джузеппе Конте, Ангела Меркель та Марк Рутт. 

"У час випробувань Україна залишається з Австрією. Мої співчуття постраждалим від цієї жахливої атаки у Відні", – написав у Twitter президент України Володимир Зеленський. 

Зеленський висловив співчуття австрійцям

Президент Франції Еммануель Макрон на сторінці у Twitter зазначив, що французи поділяють смуток австрійців. 

"Після Франції це дружня країна, яка зазнає нападу. Це наша Європа. Наші вороги повинні знати, з ким мають справу. Ми ні перед чим не поступимося", – зазначив лідер країни. 

Випустило заяву і турецьке МЗС, де "різко засудило атаку" і висловило співчуття загиблим і постраждалим. 

"Як країна. що десятиліттями бореться з усіма видами тероризму, Туречина залишається солідарною з австрійським народом", – йдеться у твердженні. 

Причини терактів

Втім, на такі "солідарні" заяви Туреччини є привід дивитися  скоса. Адже ісламістське загострення цієї осені почалося із серії терактів у Франції, що виникли на фоні конфлікту чинних лідерів цієї країни і Туреччини. 

Нагадаємо, 16 жовтня в передмісті Парижа жорстоко вбили учителя історії та географії Самюеля Паті, який показував учням опубліковані сатиричним виданням Charlie Hebdo карикатури на пророка Мухаммеда. Після цього Еммануель Макрон виступив з серією різких заяв. Зокрема, озвучив плани посилити контроль фінансування мечетей з-за кордону, прийняти закон про відділення релігії від держави. Крім того, у країні заявили про намір депортувати понад 230 іноземців. 

На такі плани зреагував лідер Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, зазначивши, що Макрон "має перевірити свій психічний стан". Далі Франція відкликала посла з Туреччини і щодня конфлікт лише наростав. Одразу кілька мусульманських лідерів засудили політику Франції, адже піаритися на подібних речах – давня звичка політиків… Така інформаційна кампанія справила враження на деяких неврівноважених ісламістів у Європі. Тож потім довелося засуджувати вже терористичні атаки у Франції. А зараз от ще й у Австрії. 

Читайте також: Кривавий піар: Як закиди Ердогана та Кадирова підштовхнули Францію до бійні

Втім, організація Site Intelligence Group, що відстежує діяльність екстремістів заявила, що за атаки в Австрії взяли відповідальність джихадисти – начебто це "розплата країни за участь в очолюваній американцями коаліції", створеної, аби протистояти ІДІЛ. 

Австрійська трагедія справді істотно відрізняється від французької, адже наразі йдеться не про кількох "спонтанних" терористів, а про роботу цілої мережі. Але при цьому вельми ймовірним залишається варіант, що саме французькі події стали пусковим гачком для організації терактів. 

До речі, початковий конфлікт не стихає. Так, у низці міст у різних країнах відбулися протести мусульман проти політики Еммануеля Макрона. Сам лідер країни на сторінках світової преси визнав, що "розуміє мусульман", крім того, саме вони стають "першими жертвами ісламізму". Але навряд чи французька влада відмовиться від планів з приборкання релігійного екстремізму у країні. Тим паче, що трагедія у Австрії теж підштовхує щось робити для самозахисту. У свою чергу, якщо на цьому етапі Ердоган може обрати політику нейтралітету, охочі піаритися на різких заявах знайдуться. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme